Česko podle ministerstva obrany v roce 2024 splnilo poprvé za dvacet let závazek vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu. Za loňský rok se podle úřadu podařilo vyčerpat na obranné výdaje 166,8 miliardy korun, což je podle makroekonomické predikce z listopadu 2,09 procenta HDP.
Závazek dávat dvě procenta svého hrubého domácího produktu na obranu Česko přijalo už před více než dvaceti lety, ale naposledy ho splnilo v roce 2005.
Ministr financí Zbyněk Stanjura v pondělí na tiskové konferenci k hospodaření státu v loňském roce uvedl, že se v posledních měsících zvýšily výdaje na obranu. Podle premiéra Petra Fialy šlo o jednotky miliard tak, aby byla jistota, že Česko dvě procenta HDP dodrží.
Česko má podle Stanjury dostatečnou rezervu, aby si bylo jisté, že dvě procenta splnilo, i když Severoatlantická aliance neuzná některé výdaje z kapitol mimo ministerstvo obrany. „V této chvíli můžeme sebevědomě říct, a nemusíme se obávat, že by to zkoumání metodiky dopadlo špatně, Česká republika splnila svůj spojenecký závazek. Výdaje na obranu v roce 2024 přesáhly dvě procenta HDP,“ dodal ministr.
Na obranné výdaje, do nichž se započítává rozpočet ministerstva obrany, ale také některé položky z jiných resortů, bylo podle něj loni vyčleněno celkem 177,1 miliardy korun, ze kterých se vyčerpalo 166,8 miliardy korun. Samotné ministerstvo obrany loni hospodařilo se 164,3 miliardy korun a utratilo 159 miliard korun, což je podle úřadu 1,99 procenta HDP podle makroekonomické predikce z listopadu 2024.
„Nedočerpáno zůstalo 5,3 miliardy korun. Z toho zůstávají čtyři miliardy korun ve fondu na financování strategických projektů v dalších letech v souladu se zákonem o financování obrany,“ uvedl úřad. Zbylé 1,3 miliardy korun se převedou do rozpočtu ministerstva obrany na letošní rok.
Za nevyčerpané peníze čelí ministerstvo obrany dlouhodobě kritice. Například z předloňského do loňského rozpočtu převedlo 1,1 miliardy korun, které nevyčerpalo. Dalších 7,77 miliardy korun z rozpočtu na rok 2023 úřad vyčlenil na financování strategických projektů v dalších letech.
Konečné posouzení čerpání obranných výdajů a jejich uznání má v kompetenci Severoatlantická aliance, výsledek by měl být známý ve druhém čtvrtletí letošního roku. „A to jak co do nominální výše výdajů, tak ve vazbě na aktuální údaje o výši HDP pro rok 2024. Podíl se tedy může ještě změnit,“ podotkl úřad.
Ministerstvo obrany loni pokračovalo ve velkých armádních nákupech, uzavřelo smlouvy na pořízení čtrnácti tanků Leopard 2A4 za 3,98 miliardy korun bez DPH či dvou transportních letounů Embraer C-390 za 11,3 miliardy korun bez DPH.
Úřad také uzavřel rámcovou dohodu na nákup automobilů Tatra T-815 se společností Tatra Defence Systems. Smlouva umožňuje do konce září 2031 nakoupit až 872 terénních automobilů tří typů v celkové ceně do 13,35 miliardy korun. Ministerstvo nakupovalo i munici například pro nové vrtulníky systému H-1.
Do obranných výdajů se kromě rozpočtu ministerstva obrany počítají i některé položky z jiných kapitol. Za loňský rok činily obranné výdaje dalších institucí 12,8 miliardy korun, z nich úřady nevyčerpaly pět miliard.