skip to main content
Premium

Česko v kleštích mezi Německem a Ruskem. Co opravdu způsobuje raketový růst cen energií?

9 minut čtení

Energie v únoru zdražily v meziročním srovnání až šestinásobně. Problém se už týká každého z nás, firem i domácností. Za pouhý rok se ceny zvedly dříve nepředstavitelným tempem, ale ne za všechno může válka, Rusko nebo sankce. Podle expertů na energetiku je za tím i celá řada dalších faktorů, ale za velkou část z nich si Česko může do značné míry samo. 

Ať už třeba proto, že vyváží elektrickou energii a pak si ji znovu nakupuje přes německou burzu, nebo proto, že nemá dlouhodobé smlouvy na mezinárodní dodávky plynu ani fungující systém plynových zásobníků, které český stát před lety prodal. Roli hraje i nákup drahých emisních povolenek vykoupených německými investory a z dlouhodobého hlediska i absence rozumné vládní strategie či až nepřátelské prostředí pro investory v Česku.

Spolu s českými odborníky na energie se proto v tomto článku na jednotlivé problémy trhu s energiemi podíváme a podrobněji je rozebereme.

Reklama

Nákup přes německou burzu

Podle energetika a představitele České společnosti pro energetiku Hynka Berana vyrobíme v rámci naší přenosové soustavy o necelou čtvrtinu víc elektrické energie, než nakonec spotřebujeme.