David Procházka, člen výběru 30 pod 30 z letošního roku a zakladatel charitativní platformy Donio, expandoval se svým projektem na Slovensko. A prsty v tom částečně má i Forbes – Donio na Slovensku totiž povede Ivan Zaťko (na úvodní fotografii vlevo), člen slovenského výběru mladých talentů.

„Ivana jsem našel, když jsem si jednoho dne během léta prohlížel slovenský výběr a hledal případný fit,“ vzpomíná David Procházka (na úvodní fotografii vpravo). Zaťka, který má bohaté zkušenosti s crowdfundingovými kampaněmi i vlastním byznysem, pozice nejprve nezaujala a nabídl se, že pomůže CEO pro Slovensko najít. Nakonec si však uvědomil, že jde o místo přesně pro něj a s Procházkou si plácli.

Společně se Zaťkem se bude na rozvoji slovenského Donia podílet také Zuzana Suchová, která sháněla peníze na kampaň prezidentky Zuzany Čaputové. V Česku platforma za dva roky pomohla vybrat 285 milionů korun na dva tisíce různých životních příběhů.

„Na individuální příběhy lidí jsme výrazně největší dárcovská platforma v Česku z pohledu objemu vybraných financí a vytvořených kampaní,“ připomíná Procházka.

První rok šlo přitom skrze Donio 89 milionů korun na 890 kampaní – i proto jde na Slovensko relativně ambiciózně a za první rok chce vybrat dva miliony eur na 500 kampaní.

„Ze Slovenska máme data říkající, že poměrově sice pomáhá méně lidí, ale průměrná výše individuálních darů bývá vyšší než v Česku,“ říká sedmadvacetiletý CEO, do jehož projektu loni na jaře minoritně vstoupila investiční skupina Miton.

„Když přidáme naše zkušenosti z e-commerce a obecně stavění online produktů, jsem přesvědčený, že v této oblasti pomoci zespoda můžeme dokázat velké věci. I za hranicemi Česka,“ zvěstoval při vstupu Mitonu jeden z partnerů Tomáš Hodboď, který se o Donio v rámci skupiny stará. Miton mimochodem aktuální expanzi podpořil jednotkami milionů korun.

Podle Procházky je Slovensko teprve začátek: už nyní se svým již dvacetičlenným týmem vyhlíží do Pobaltí, Rumunska či Řecka. „Obecně jde o země, které nemají lokální charitativní platformu. Chceme tamním lidem dát možnost si jednoduše vybrat finance na změnu jejich životního příběhu, protože dobro a pomoc nezná hranic.“