Nejdřív si Robert Kaločai myslel na film. Jenže brzy zjistil, že natočit v Česku sci-fi je… sci-fi. A tak vznikl nápad na komiks. Digitální komiks. Jmenuje se Nanits Chronicles – a způsob, kterým ho tvůrci prezentují, má ambici změnit zažité zvyky komiksového vyprávění.

Stačí do něj nahlédnout, což však neučiníte jako obvykle na papíře, nýbrž přes smartphone či tablet. Na pozadí začne hrát dramatická hudba, která podkresluje temnou futuristickou vizi budoucnosti, v níž antibiotika přestávají fungovat a Zemi postihne pandemie nové virové nemoci zvané flua.

Takový příběh vyprávějí autoři přes kouzelně atmosférické kresby, na nichž pracoval zkušený tým kreslířů, modelářů, concept artistů a dalších, celkově více než 25 lidí. A dvaatřicetiletý Kaločai, muž se zkušenostmi z filmového i televizního průmyslu, stojí v jeho čele.

tym

„Rádi bychom byli do pěti let silným hráčem na poli digitálního komiksu, se kterým se musí počítat. Věříme, že naše technologie – a způsob, jakým dovoluje pracovat s komiksem a jeho vyprávěním – má na to, stát se na poli digitálního vydavatelství standardem,“ říká CEO ambiciózně.

Jeho parta pochopitelně není první, která si s digitálními prvky v komiksu hraje. Pokusů už bylo víc, podle Kaločaie však všechny příliš překombinované. „Místo čtení komiksu zatěžují neustálým klikáním či šoupáním. Jsou to hodně rušivé experimenty na pomezí mezi aplikací, hrou a čtením. Snaží se o všechny tři podoby, a ani jednu nedělají dobře.“

Forbes_Scroll_M

A tak se Kaločai a spol. rozhodli pro revoluci po svém. V rozumných mezích. Odstranili běžné stránky, scrollování na mobilních technologiích slouží přívětivěji. Dodali hudbu, aby lépe vytvářeli u čtenářů různé emoce. A díky absenci stránek si mohou snáze hrát s iluzí pohybu či hloubkou prostoru, jak lze vidět na přiložených obrázcích či videích.

Vzniku projektu předcházelo důkladné plánování – a výslednou vizi poté autoři představili investorům přes web Busyman.cz. Povedlo se jim zaujmout hned tři, a tak za 14 dnů získali potřebné finance pro start.

Přesto se nyní rozhodli umístit Nanits Chronicles na Kickstarter s cílem vybrat 25 tisíc liber (zhruba 775 tisíc korun). A získali další důkaz, že jejich projekt láká: peníze se seběhly během pouhých pěti dnů! „Překvapilo nás to,“ uznává Kaločai.

komiks2

Vybráním financí a dokončením komiksů však jejich mise nekončí. Autoři touží vytvořit platformu, na níž budou vznikat nová díla od dalších a dalších tvůrců.

„Záměrem je poskytnout mladým talentovaným tvůrcům prostředky, technologii a mentoring na to, aby mohli své komiksy kvalitně zpracovat a vydat si je na naší platformě. V klasickém kolečku s tiskem, vydavatelem a distributorem je to především pro začínající nebo neznámé autory z hlediska času i financí téměř nereálné,“ tvrdí kreativní ředitel Michael Petrus.

Představu o tom, jak se to podařilo skupině českých průkopníků, můžete získat snadno: stačí si stáhnout demoverzi jejich projektu z App Storu nebo Google Play. Celá úvodní část komiksu má vyjít v březnu, další budou následovat vzápětí.

A sen o českém sci-fi, ač v trochu jiné podobě, se přece jen stane realitou.

Podívejte se, jak český e-komiks vzniká: