Taktická bitva Daniela Křetínského o ovládnutí Metra, čtvrté největší retailové skupiny na světě, pokračuje. Pátý nejbohatší Čech zvýšil svůj podíl už na 29,99 procenta, což z něj udělalo největšího akcionáře skupiny, která disponuje 1041 obchody ve 25 zemích včetně sítě Makro v Česku.

Společnost EP Global Commerce, kterou Křetínský ovládá se slovenským finančníkem Patrikem Tkáčem, včera uplatnila opci a přikoupila podíl 12,47 procenta od společnosti Haniel.

Ani jedna ze stran podrobnosti obchodu nesdělila, ale pokud by se cena stanovovala podle aktuální hodnoty akcií Metra na burze, šlo o transakci za téměř 17 miliard korun. To z ní dělá po nedávném odkupu CME skupinou PPF Petra Kellnera letošní druhou největší českou investici v zahraničí.

K významné transakci se Křetínský odhodlal jen necelé čtyři měsíce poté, co zbylí akcionáři Metra smetli ze stolu jeho nabídku na kompletní převzetí celé společnosti. Křetínský tehdy nabízel za jednu akcii 16 eur, což vedení Metra označilo za příliš nízkou cenu, a nabídku nepřijalo.

Dnešní krok ale s nepovedeným ovládnutím společnosti ze začátku srpna úzce souvisí. Křetínský se díky tomu stal největším akcionářem Metra, což by mělo jeho zástupci zajistit místo v dozorčí radě. Získá tak i důležitou možnost nahlížet vedení společnosti „pod ruce“.

Zároveň jde o taktický krok. Společnosti Haniel zbývá po transakci v Metru ještě podíl 2,73 procenta, na které má Křetínský také opci. Záměrně ji ale neuplatnil celou, protože kdyby to udělal, jeho pozice v Metru by překročila hranici 30 procent, po které by podle pravidel musela následovat nedobrovolná nabídka na odkup zbývajících akcií celé společnosti.

A zatímco v létě mohl Křetínský stanovit cenu akcií podle svého, nyní by se vypočítala jako průměr z ceny akcií na burze. Nabídka by tedy s jistotou byla ještě nižší než v létě, což by znamenalo, že by ji téměř jistě akcionáři opět odmítli a pro Křetínského by to byla ztráta času.

Namísto toho se český miliardář zjevně rozhodl dál vyčkat a finálně zaútočit ze silnějšího postavení, které mu nyní dává role největšího akcionáře. Klesající cena akcií a ubíhající čas totiž hrají do karet právě jemu.