„Když se podíváte na procesy firem, uvidíte, že tam ohromné množství času lidé tráví přecvakáváním údajů. Nikoho to nebaví a nikdo to nechce dělat,“ říkal během loňského léta v našem podcastu Tomáš Gogár (na úvodní fotografii uprostřed), CEO startupu Rossum, který vyvíjí technologii, jež automatizuje zadávání dat z dokumentů, například z faktur.
Fakt, že jeho pohled nebyl lichý, nyní potvrzuje na české poměry relativně velká seedová investice. Kolo v celkové výši 3,5 milionu dolarů (zhruba 81 milionů korun) vedl londýnský fond LocalGlobe, který v minulosti investoval například do TransferWise. K němu se připojil Seedcamp, známý pro své investice do Revolutu či UiPath, a několik privátních investorů včetně bývalého viceprezidenta Twitteru Elada Gila. Původní čeští investoři Miton a StartupYard se kola zúčastnili též.
„Mluvil jsem s více než stovkou investorů z celého světa a nakonec jsme se dostali i k těm, ke kterým bych se popravdě na začátku ani neodvážil na konferenci promluvit. Investiční kolo jsme měli přeplněné,“ říká Gogár s tím, že většina peněz jde a i nadále půjde na vývoj produktu.
Právě produkt je to, co Rossumu v Evropě i v Americe otevřelo dveře – mezi zákazníky jsou totiž společnosti z Fortune 100, na což venture kapitál pochopitelně slyší. „Ve chvíli, kdy nás začaly používat firmy, které jsou brané za lídry ve svém odvětví, se to ti nejlepší investoři dozvěděli sami. Dnes už proto nikomu volat a psát nemusíme,“ usmívá se Gogár.
Rossum před dvěma lety společně s Gogárem založili Petr Baudiš a Tomáš Tunys. Všichni tři se potkali na doktorandském studiu umělé inteligence, kde se věnovali zpracování dokumentů, ale se zaměřením na data z webu. Postupem času si uvědomili, že se větší potenciál skrývá na papíře, a rozhodli se, že naučí počítače porozumět dokumentům. Disciplína se oficiálně nazývá Cognitive Data Capture.
Startup tak nyní klientům primárně pomáhá se zpracováním faktur či dodacích listů, využití nicméně najde i pro jiné dokumenty a napříč segmenty jako účetnictví, logistika nebo správa nemovitostí. Technologie Rossumu má v češtině přesnost kolem 98 procent a stále se učí. Když člověka necháte osm hodin denně dělat to samé, tedy například opisovat údaje z faktur, bude podle Gogára o tři až pět procent horší.
Mladá firma si prošla pražským akcelerátorem StartupYard a hned v prvním roce existence zaujala tuzemské investory z Mitonu. „Rossum je zřejmě nejrychleji se učící firma, kterou jsme kdy pomáhali budovat. Zájem o jejich produkt a koncept řešení od velkých firem z celého světa potvrzuje, že i z Prahy se dá vytvořit mimořádná technologie s globálním potenciálem,“ pochvaluje si partner Mitonu Tomáš Matějček.
Rossum se pravidelně umisťuje na předních příčkách našeho žebříčku Forbes Startup roku.