Pokud jste někdy sháněli řemeslníka, víte, že to může trvat déle, než byste potřebovali. V konzervativním oboru topenářství se tohle snaží změnit český startup Topíte.cz, kombinující řemeslo s uživatelskou zkušeností, na jakou jsme zvyklí z e-shopů a digitálních služeb.

Necelé dva roky stará firma právě získala investici 20 milionů korun, o kterou se rovným dílem podělil renomovaný evropský fond Enern s Presto Ventures (dříve Bohemia Venture Capital). Čerstvý kapitál poslouží primárně k posílení pozice na Moravě a k vývoji mobilní aplikace.

„Dlouhodobě investujeme do firem, které zlepšují zákaznickou zkušenost v odvětvích, kde doposud nefungují moderní služby. Topíte.cz navíc přichází s řešením, které bude aplikovat i na další řemesla a trhy, proto je podporujeme už od samotného začátku,“ komentuje investici partner Enernu Tomáš Obrtáč.

Naráží tím na fakt, že jako fyzické osoby už do projektu stihli dříve investovat další partneři fondu včetně Tomáše Čupra či Petra Šmídy.

„Nedávno jsme na vzorku 163 českých registrovaných firem a živnostníků napříč republikou testovali, jak dostupné jsou u nás služby topenářů. Jen 15 procent oslovených uvedlo, že mají o zakázku zájem či kapacitu na její provedení. A to nemluvím o úrovni komunikace, která byla v mnoha případech nepřehledná a zcela nedostačující,“ říká k výsledkům průzkumu Daniel Helcl, spoluzakladatel a CEO projektu.

Helcl věří, že přesně tento problém může z velké části vyřešit. Topíte.cz má ve své platformě řemeslníky, kteří mají k dispozici standardní backoffice, a nemusí se tak starat o komunikaci s klienty, správu zakázek nebo účetnictví. Klient poté veškeré poptávky vyřeší přes online rozhraní, kde je odezva téměř okamžitá.

Propozice topenářského startupu zaujala i Přemysla Rubeše, zakladatele a šéfa fondu Presto Ventures, v němž jsou primárně peníze miliardáře Tomáše Krska. „O nezbytnosti takové služby na středoevropském trhu – v západní Evropě existuje například německé Thermondo – víme dlouho a jsme rádi, že se nám v Topíte.cz konečně podařilo najít tým, který má všechny předpoklady pro to, aby zde uspěl a mnoha zákazníkům pomohl ušetřit peníze, čas i energii,“ tvrdí Rubeš.

Helcl by rád Topíte.cz výhledově dovedl i na sousední trhy, a to konkrétně do Polska, na Slovensko a do Maďarska. Za loňský rok firma v „pilotním provozu“ realizovala 70 zakázek a utržila přes sedm milionů korun. Letos je zakázek zatím stovka, tržby poskočily na dvojnásobek.