Český, polský, srbský a maďarský trh už developerské skupině UDI Group Radka Menšíka nestačí. Aktuálně skupina plánuje výstavbu bytových domů hned v několika zemích Latinské Ameriky.

Jen investice do prvního projektu v Kostarice představuje více než 350 milionů korun. Celkem chce však UDI Group v Panamě, Kostarice nebo Kolumbii investovat v následujících čtyřech letech řádově tři miliardy korun.

Plánované investice jsou součástí teritoriální diverzifikace podnikání skupiny. „Stále více různých ekonomických omezení v Evropě nás vede k tomu, že hledáme příležitosti i v zámoří. V každém případě chceme mít portfolio diverzifikované i teritoriálně, což je výhoda v případě nějakého neočekávaného konfliktu nebo poklesu trhu v jednom z regionů. Válka na Ukrajině nás v tom jen utvrdila,“ vysvětluje ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková.

První akvizicí skupiny byl pozemek blízko centra hlavního města Kostariky San Jose ve čtvrti Santa Teresita. Na něm se chystá výstavba bytového domu o patnácti podlažích se sto dvaceti byty. „Nehrneme se hned do výškové výstavby, která je náročnější z hlediska místních norem. Limitem pro první projekt tak pro nás byla výška kolem dvaceti podlaží,“ vysvětluje Fialková.

V Latinské Americe se skupina hodlá věnovat výstavbě bydlení jak pro místní klientelu, tak pro trh rentiérů hlavně z USA.

„Země Latinské Ameriky jsou hodně poameričtěné, a tak byty musí být dimenzovány na americké pračky a lednice, v domě musí být šachty pro shazování odpadu a podobně. Součástí domu jsou také vybavené společné prostory. Posilovna a společný bazén jsou naprosté minimum,“ říká k požadavkům místního trhu ředitel UDI Group pro karibskou oblast Štěpán Svoboda.

Specifika regionu se odvíjejí také od rizika zemětřesení, na což musí být výstavba připravená. Na druhou stranu ale podle Svobody platí i požadavky, které výstavbu oproti poměrům v Evropě zlevňují. Třeba parkování v několika prvních nadzemních podlažích, nikoli v podzemí domu. S ohledem na klima také odpadá potřeba zateplení.

Vedle Kostariky plánuje UDI Group investovat též v Panamě a případně i v Kolumbii. Zatímco Kostarika těží z turistického ruchu a je často vnímána jako Švýcarsko Střední Ameriky, Panama využívá příjmy z průplavu a velmi dobře fungujícího rozvinutého bankovnictví. Obrovským a rychle se rozvíjejícím trhem je pak Kolumbie, která je rozlohou větší než Francie a Španělsko dohromady.

„Všechny tyto země spojuje to, že podnikání, a to hlavně podnikání v našem developerském oboru, je tam daleko snazší než na českém trhu,“ dodává Fialková.

Skupina UDI Group aktuálně podniká ve čtyřech zemích střední Evropy. Staví kanceláře, byty i logistiku v Česku, Polsku, Maďarsku, Srbsku a nejnověji tedy i v Latinské Americe. Nové akvizice skupina chystá v zemích západní Evropy a karibské oblasti. Pracuje nyní se sedmnácti projekty, jejichž výnos v následujících pěti letech odhaduje na 43 miliard korun.