Tady teď začíná jaro. Nějakých tisíc kilometrů pod rovníkem, ve světě paralyzovaném covidem-19, tu v české režii znovu ožívá jeden z nejdostupnějších tropických rájů současnosti. Resort Zuri na ostrově Zanzibar se už zase začíná plnit a začíná taky plnit sny cestovatelů, které jim koronavirová noc chtěla odepřít.

Bohémsky a relaxovaně luxusní resort, topící se v tropické zeleni a omývaný tyrkysovým oceánem, je teď obsazený už víc než z 50 procent. „Teď jsme nad polovinou, víkend měl dokonce 70procentní obsazenost,“ říká podsaditý vousáč v kraťasech a džínové košili Petr Kratochvíl.

Šéfuje Zuri devět měsíců a ano, počítáte správně, osm měsíců z toho bojuje proti nepříteli, který po celém světě drtí a ruinuje jeden hotel za druhým.

„Otevírali jsme už v červnu, jako první na celém ostrově,“ vypráví a vzpomíná na to, co se dělo mezi únorem a červnem. „Museli jsme zavřít. Poslal jsem hned všechny expaty zpátky do Evropy a do dalších zemí, aby tu neuvázli. Místní zaměstnance jsem s 50 procenty platu poslal na dovolenou. I díky tomu jsme je ale mohli po třech měsících zavolat zpátky a pomalu nastartovat.“

Pomalu je při tom tady na Zanzibaru důležité slovo, svahilsky se to řekne pole pole. Tak začal fungovat i resort Zuri. „Pokud chcete přežít, musíte svůj byznys modifikovat a přizpůsobit podmínkám. Tady spousta hotelů čekala a čeká, až se vrátí všichni turisti. My na to nečekali a otevírali postupně. První víkend jsme otevřeli jen tři bungalovy a jednu restauraci u pláže,“ říká Kratochvíl. Resort má celkem 56 bungalovů a vil, šest restaurací a barů a teď už jsou v provozu všechny.

Petr Kratochvíl | Foto Petr Šimůnek

Zanzibar je teď jednou z mála tropických destinací, kam se dá z Prahy a Evropy snadno dostat a doletět. S Qatar Airways či s Emirates jste za 12 hodin z Prahy v ráji. Zanzibarské letiště a celý ostrov jsou teď samozřejmě ve srovnání s minulými sezonami, v nichž ročně přijede až půl milionu lidí, mimořádně klidné. A v době psaní tohoto článku, tedy ve středu 16. září, nevyžadoval ani ostrov, ani aerolinie při příletu žádné testy.

Byznysově je tahle doba pro Zanzibar těžká rána – místní rozpočet spoléhá na turistiku z 80 procent, propad návštěv se ale počítá v podobném čísle a víc než pět tisíc lidí tady podle údajů místního ministerstva přišlo o práci. Pro turisty, kteří se sem vydají právě teď, je to ale ráj a požehnání. Pláže jsou poloprázdné a oč je na moři méně turistických lodí, o to více ryb se tu dá třeba při potápění vidět.

Jinak ale i tady covid diktuje, jak všechno funguje. Kvůli koroně mezi jednotlivými hosty a jejich pokoji na Zuri nechává management vždy minimálně 24hodinovou rezervu na dezinfekci, personál nosí roušky, na snídani a v restauracích je k dispozici dezinfekce na ruce… A to i když místní zanzibarská vláda tvrdí, že ostrov je korony zcela prost a Tanzanie, k níž Zanzibar patří, podle všeho, ač neudává žádné oficiální statistiky, žádné velké pandemii nečelí.

Zuri jako by byl stavěný přesně pro tuhle dobu – i když to tak samozřejmě není. Resort se rozkládá na 14 hektarech, má 300metrovou soukromou pláž, šest restaurací je venkovních, žádné zdi, neustále cirkulující vzduch. Všude je spousta místa. I když je na 100 procentech kapacity, lidi se tu vlastně skoro nepotkávají. Ideální social distancing model pro časy s koronou.

„Tohle se teď opravdu hodí, ale je to vlastně základní spirit Zuri. Prostor, klid, soukromí,“ říká Petr Kratochvíl. Mimochodem, o klid a soukromí hostů se tu stará i 40 exoticky vyhlížejících strážců z kmene Masajů, kteří jsou v téhle části Afriky považováni za nejlepší a neúplatné hlídače.

V příjemných sedmadvaceti stupních a pod téměř rovníkovým sluncem musí ředitel Kratochvíl vést resort, jehož výstavba stála několik desítek milionů dolarů, do černých čísel. „Prosinec už máme vyprodaný. Myslím, že hlavní sezona v únoru a v březnu bude zase dobrá. Samozřejmě pokud se nestane něco nečekaného a nepředvídatelného,“ dívá se do nejisté budoucnosti Kratochvíl.

Resort Zuri Zanbizar | Foto Zuri

Postupně nabírá zpátky všechny zaměstnance a učí je znovu to, co zapomněli. „Tady se zapomíná rychle,“ usmívá se. Přestávky zároveň využil ke zlepšování služeb.

„Unikátní duch Zuri je v tom, že tady nikdy jako host nespěcháte. Prostě slow down, po dvou dnech se tady dostanete do rytmu, v kterém nemusíte vůbec nic dělat, i když jste jinak super aktivní člověk.“

„Vstávat můžete, kdy chcete, máme tu snídani 24 hodin, spát můžete jít, kdy chcete, room service je taky 24 hodin. A jestli mezitím strávíte den na pláži, na masáži, nebo v našich zahradách plných koření, je vážně jenom na vás,“ dodává.

Resort Zuri Zanbizar. | Foto Zuri

Petr Kratochvíl se do Zuri dostal zhruba rok po otevření a přijel z jiné exotické destinace – ze Seychel. V hotelovém byznysu má za sebou impresivní kariéru – pracoval pro Marriot v San Diegu, New Yorku či Londýně, v Česku řídil Booking.com, pomáhal rozjet Sheraton, Le Palais, Grosseto Marina, Bar&Books či Ehrlebachovy boudy ve Špindlerově mlýně. Ale do tohohle byznysu vlastně spadl trochu z nebe. Sloužil jako profesionální voják, výsadkář.

„Pocházím z vojenské rodiny, pět generací vojáků. Měl jsem to nalinkované, ale brzo mi došlo, že to pro mě není. A tak jsem jednou ráno, než jsme šli na ryby, tátovi řekl, že chci dělat něco jiného. A měl jsem samozřejmě strach, chystal jsem se na to dlouhé měsíce. A táta řekl jen: Tak jo. Co chceš dělat? Šel jsem pracovat na výletní námořní loď, to byla nejkratší cesta do ciziny a pro mě taky začátek cesty k hotelnictví,“ popisuje netradiční vstup do byznysu vášnivý motorkář a myslivec Kratochvíl.

Vydání Forbesu American Dream!

Zuri vymyslel a z ničeho vykopal český investor Václav Dejčmar, spoluzakladatel firmy RSJ, která se specializuje na high frequency trading s finančními deriváty a přerostla v investiční skupinu, do níž Zuri dnes patří. Před 15 lety tady na Zanzibaru koupil pozemek a před necelými dvěma roky otevřel resort, který sbírá světové ceny nejen za úroveň služeb, ale taky za udržitelnost.

„Tohle je místo, ze kterého má dýchat prostor a luxus nikoli věcí, ale prožitku a zkušenosti,“ říká majitel a tvůrce Václav Dejčmar. A taky, i v době kazisvěta covida, si má tenhle kousek ráje i Česka na Zanzibaru zachovat spirit vyjádřený základní svahilskou větou: Hakuna matata. Tedy něco jako Žádné starosti, brachu.