Dcera jede! Studentka pražské FAMU Daria Kashcheeva sbírá se svým loutkovým filmem jedno festivalové ocenění za druhý. Aktuálně si animátorka do sbírky přidala vítězství v kategorii krátkých animovaných filmů na festivalu Sundance, který je obecně považován za bránu na americký trh.

Čerstvé vavříny mohou být divokou kartou při hlasování akademiků na Oscarech, o které se Dcera uchází spolu s dalšími čtyřmi filmy z USA a Francie.

„Hlasování Akademiků probíhá od 31. ledna do 5. února, takže úspěch na Sundance je pro nás víc než skvělý,“ upřesňuje koproducent Martin Vandas z MAUR filmu, který se právě vrátil ze Spojených Států. „Na Sundance bylo v soutěži k vidění mnoho experimentálních filmů. Myslím, že Dcera zabodovala obecně srozumitelným narativem kombinovaným s novátorskou formou,“ míní Vandas.

Daria Kashcheeva se svým týmem na festivalu Sundance. Foto: FB Darii Kashcheevy

Nevelký filmový tým Dcery je uprostřed intenzivního amerického turné, v jehož rámci není moc spánku, ale o to víc adrenalinu. „Na Oscarech soutěžíme s filmy Pixaru a Columbia Pictures, které mají k dispozici nesrovnatelné rozpočty nejen na výrobu, ale i na nezbytnou propagaci filmu,“ říká Vandas.

Zatímco americká studia investovala do produkce řádově stovky tisíc, Dcera coby koprodukční snímek MAUR filmu a FAMU stála 30 tisíc dolarů. „Do propagace jsme teď vložili prostředky, které už v tuto chvíli překročily náklady na výrobu,“ říká Vandas.

Součástí kampaně je najmutí PR agentury, která dokáže film protlačit do klíčových odborných periodik jako Variety či Hollywood Reporter. Kashcheeva s koproducentkou filmu Zuzanou Roháčovou odletěly ze Salt Lake City, kde se koná Sundance, na otočku na oběd s členy Akademie do Los Angeles.

„Máme dobré ohlasy. Řada akademiků film registruje a proti velkým studiovým filmům jej oceňuje jako výrazný autorský snímek,“ říká Vandas. Forbes drží palce!