Až sedmdesát procent vinařů v Česku loni pocítilo pokles příjmů. Podíl na tom může mít i vyřazení tichého vína z daňově uznatelných darů, které začalo platit před rokem v lednu.
Úrodu minulého roku hodnotí většina vinařů jako nižší, ale pozitivně hodnotí kvalitu hroznů. Informoval o tom Svaz vinařů na základě průzkumu mezi svými členy.
Za největší výzvy ve svém hospodaření označilo sedmdesát procent vinařů změny spotřebitelského chování a šedesát procent z nich pak tlak na regulaci prodeje vína a vyšší daňové zatížení.
„Změny spotřebitelského chování a nižší zájem zejména u mladší generace pociťují všechny státy EU. Do nižších prodejů se u nás letos navíc výrazně promítlo také zrušení daňové uznatelnosti tichého vína jako firemního dárku, které vstoupilo v platnost loni v lednu,“ řekl prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
„Pro řadu tuzemských vinařů přitom šlo o jeden z hlavních příjmů. Dopady ještě nejsou zcela vyčísleny, pro mnohé vinaře je to ale drastický zásah, přitom bez valného přínosu pro stát,“ uvedl Chlad.
V reakci na měnící se preference českých zákazníků se chce téměř třetina vinařů více soustředit na nové odrůdy a kategorie, jako jsou biovína nebo vína s nižším obsahem alkoholu.
V posledních dvou letech klesal prodej tichých, tedy neperlivých vín balených ve skleněných lahvích o objemu 0,75 litru, v němž se prodává drtivá většina moravských vín. Za první pololetí 2024 šlo o meziroční pokles o šest procent, uvedl dříve Svaz vinařů.
Letošní sklizeň hroznů v Česku byla o dvanáct procent nižší než v loňském roce, ve srovnání s desetiletým průměrem byla nižší o osmnáct procent.