Díky čemu uspěli nejlepší podnikatelé Česka? Za co utrácejí a kdo je inspiruje? Vítězové a finalisté EY Podnikatele roku prozrazují, jak dělají byznys i jaké problémy museli v poslední době překonat. Všem jsme položili pět stejných otázek a vybrali vždy tři nejzajímavější odpovědi.
Pavel Stodůlka, Gemini
finalista Podnikatele roku
Jaké nejtěžší byznysové rozhodnutí jste loni udělal?
Podařilo se nám po několika letech úsilí rozběhnout provoz tkáňové banky, která umožní klinikám Gemini i dalším očním klinikám v Česku zkrátit čekací dobu na transplantaci rohovky a zvýšit počet provedených operací. Tkáňovou banku jsme otevřeli přesto, že ministerstvu zdravotnictví a zdravotním pojišťovnám trvá několik let, než adekvátně nacení a nasmlouvají proplácení transplantací rohovky v Česku.
Za jaké potěšení utrácíte nejvíce peněz?
Za nové lasery. Ale to je potěšení i užitek dohromady. Soukromě za sport a cestování. A také jsem si koupil elektromobil Tesla, kterým jezdím všude už pět let a za chvíli budu mít najeto 200 tisíc kilometrů.
S jakým podnikatelem byste chtěl jít na kafe nebo na skleničku?
S Elonem Muskem, kterého obdivuji pro jeho vize a schopnost uspět tam, kde všichni říkali, že to je nemožné. Tedy proti naftové lobby. A dělá svět lepším, čistším a udržitelnějším. Ale v poslední době bylo zajímavé třeba setkání s Jardou Jágrem, kterému jsem operoval maminku i sestru. Mám rád odvážné vize a lidi, kteří se nevzdají i přes mnohé nezdary na cestě za úspěchem.
Pavel Louda, Louda Auto
finalista Podnikatele roku
Proč si myslíte, že jste v byznysu uspěl?
Já nevím, zda lze používat dokonavé sloveso. Snažíme se rozvíjet a stále máme před sebou spoustu výzev a nedokončených úkolů. Usiluji o to, abychom v tom, co děláme, byli dobří, a aby naši zákazníci byli spokojení a vraceli se k nám. Věřím, že se nám to daří i díky tomu, že své práci věnuji maximum. Neumím ji dělat napůl. Úspěch pak je výsledkem práce kvalitního týmu mých spolupracovníků, které máme.
Jaké nejtěžší byznysové rozhodnutí jste loni udělal?
Asi všechna rozhodnutí, které dnes dělám, jsou těžká nebo důležitá, neumím žádné upřednostnit. Bude to asi i díky tomu, že jsme nemuseli řešit žádná existenční rozhodování tak, jak tomu bylo v roce 2020 po vypuknutí pandemie. Tam bylo velmi těžké, ale nutné rozhodnutí o propuštění části zaměstnanců ze sklárny. Do roka jsme ale většinu zaměstnanců vzali zpět a dnes naopak výrobu rozšiřujeme.
Za jaké potěšení utrácíte nejvíce peněz?
Potěšením a základem pro mne je hlavně rodina. Nejvíce peněz dnes utrácím za školné a také rád s rodinou cestuji.
Marcel Klaus, Klaus Timber
finalista Podnikatele roku
Jaké nejtěžší byznysové rozhodnutí jste loni udělal?
Musel jsem se definitivně rozhodnout, zda spustit výstavbu nové pilnice, což nebylo rozhodně jednoduché vzhledem k nejistotě, kterou vyvolal válečný konflikt na Ukrajině. Vše jsme sice měli již dříve papírově připravené, ale dokud na staveniště nevjedou bagry, nejde o nic zásadního.
Zisk, nebo růst?
Ideálně samozřejmě obojí, Já ale po letech, kdy jsem zarputile šel za růstem a málem nás to zlomilo, se již držím zásady, že rentabilita je na prvním místě.
S jakým podnikatelem byste chtěl jít na kafe nebo na skleničku?
Rád se odjakživa nechávám inspirovat úspěšnými osobnostmi – a že jich na světě je a bylo. Není tedy jednoduché říct jedno jméno. Na prvním místě byl ale pro mě vždy Tomáš Baťa, protože obdivuji, co dokázal vybudovat ve své době a jak se proslavil daleko ve světě.
Zároveň je mi blízký, protože podnikal v reálné výrobě, zajímal a staral se o své zaměstnance a byl velký patriot svého kraje, jeho stopa je tam dodnes znát. Rád bych býval poznal také Petra Kellnera, který se dokázal prosadit nadnárodně a zároveň si uměl získat lidi a užívat život plnými doušky. Je mi líto, že ani s ním si tu skleničku již nedám.
Otakar Šuffner, Marek Vašíček, FTMO
finalisté Podnikatele roku, vítězové kategorie Technologický podnikatel roku
Proč si myslíte, že jste v byznysu uspěli?
Marek Vašíček: Protože jsme se s Otou potkali a sedli si skrze stejné nasazení a pracovní morálku. Zároveň se nám podařilo trefit dobré načasování a vytvořit produkt, který tu nebyl. Stejně tak ale náš úspěch stojí na skvělých lidech, které jsme dokázali správně nadchnout. V neposlední řadě jsme pak oba měli dobré podmínky doma. Jednoduše je toho víc a dohromady to skvěle zahrálo.
Zisk, nebo růst?
Otakar Šuffner: Rozhodně růst. Nikdy jsme nečekali, že FTMO bude tak velké a ekonomický úspěšné. Dle mého názoru je lepší poskytnout službu širšímu počtu klientů s velkou přidanou hodnotou, která však nemusí být ekonomická, ale jako zakladatelé z ní máme radost a věříme, že klientům pomáhá a dlouhodobě buduje značku.
S jakým podnikatelem byste chtěli jít na kafe nebo na skleničku?
Otakar Šuffner: S Timothym Stokelym – zakladatelem a CEO Onlyfans. Odhlédněme od toho, co je hlavní příjem Onlyfans, tak mi to obecně přijde jako skvělý nápad. Nemluvě o tom, že jde o technologickou firmu s podobným růstem jako FTMO.
Linda Šejdová, Tomáš Zahradník, Snuggs
vítězové kategorie Začínající podnikatel roku
Jaké nejtěžší byznysové rozhodnutí jste loni udělali?
Samotná rozhodnutí nejsou to nejtěžší, nejtěžší je ustát jejich důsledky.
Zisk, nebo růst?
Krátkodobě růst, dlouhodobě zisk.
S jakým podnikatelem byste chtěli jít na kafe nebo na skleničku?
Ben Francis, zakladatel Gymsharku. Do osmadvaceti let stihl vybudovat největší evropský DTC (přímý prodej zákazníkovi, pozn. redakce) úspěch poslední dekády a vedl jeho marketing.
Jakub Havrlant
vítěz Podnikatele roku
Jakub Havrlant bohužel odpovědi do tohoto dotazníku zaslat nestihl, ale nejlépe ho poznáte v aktuálním rozhovoru, kterým s ním vedli Petr Šimůnek a Zdravko Krstanov.