skip to main content
Byznys

Cesta z krize? Snížit daně a celkovou podnikatelskou zátěž, říká Steve Forbes

2 minuty čtení

Pokolení Steva Forbese je trefným příkladem amerického snu. Vydavatel a šéfredaktor amerického Forbesu je vnukem B. C. Forbese – muže, který před 102 lety magazín Forbes založil. Ten jako skotský emigrant ve Spojených státech položil základy rodiny, jejíž majetek se dnes počítá ve stovkách milionů dolarů a která má celosvětový vliv.

Hlavou rodiny je dnes právě dvaasedmdesátiletý Steve Forbes, kterého jsme si s maďarskými a slovenskými kolegy měli možnost během pátečního odpoledne poslechnout. Tohle je výběr pěti myšlenek, jež během půlhodinového rozhovoru zazněly:

Reklama

O amerických prezidentských volbách
Pandemie vše změnila. Před ní si většina lidí myslela, že Donald Trump znovu vyhraje, a mysleli si to i demokraté, i když se to nahlas báli přiznat. Ekonomika zažívala boom. Koronavirový náraz ale vše změnil a nyní je výsledek voleb naprosto nejistý. Osobně si ale myslím, že Trump vyhraje. Přece jen soupeří s demokraty, kteří se ohánějí třeba bezplatným zdravotnictvím, a tím pádem vyššími daněmi. Řekl bych, že na větší zdanění však Američané nemají náladu.

O ekonomických vyhlídkách
Připravme se na to, že druhé čtvrtletí bude ekonomicky strašlivé. Zotavení v USA očekávám až od třetího čtvrtletí dále. Rok 2021 je velkou otázkou – myslím, že v případě prezidentského vítězství republikánů se oklepeme rychle, s demokraty naopak pomalu.

Reklama

O cestě ven z dluhů a krize
Abychom se z toho dostali, je třeba, aby ekonomika rostla, takže vlády musí udělat velké strukturální změny. Musí snížit daně a celkově jakékoli zábrany pro byznys. Tímto způsobem se objeví podnikatelé, které si neumíte představit. Environment to start business je to nejdůležitější.

Aktuální vydání magazínu

O Elonu Muskovi
V Americe máme naprosto jedinečného podnikatelského ducha – jen se podívejte na Elona Muska! Kalifornie mu přikázala zavřít provoz v továrně, on se tam s lidmi vrátil a veřejně se nechal slyšet, že jestli dojde k zatýkání, nechť zatknou jeho. Výsledkem je, že nad státem vyhrál a bylo mu to povoleno.

O nemožném
Když můj otec Malcolm navrhl udělat seznam 400 nejbohatších lidí, lidé mysleli, že je blázen. Říkali mu, že se to nedá udělat. A podívejte se, v kolika zemích dnes žebříček nejbohatších lidí vydáváme. To je velký vzkaz pro všechny podnikatele – nikdy se nenechte odradit.

Reklama
Reklama