Home Credit, nejcennější aktivum nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, které je největší splátkovou firmou světa podle počtu obchodních míst, je teď pod významným tlakem v Číně. Lidé omezili nákupy, ekonomika klesá a to pochopitelně nesvědčí nákupům nejen mobilních telefonů, na které je Home Credit specialista. Pro představu: loni financoval každý den po celém světě 53 tisíc jejich nákupů (což je 37 mobilů každou minutu). Celkově je menší utrácení pro splátkový byznys problém.
Ten navíc může přetrvat. I když se ekonomika a běžný život v zemi zase rozjedou, bude Číňanům chybět příjem (nebo jeho část) z týdnů, kdy například nemohli do práce. A nakonec to může ohrozit i jejich schopnost splácet již získané úvěry. Nehledě na to, že se Kellnerova firma nákladově nezastavila, takže každý měsíc může pálit nižší desítky milionů dolarů na svůj provoz bez adekvátních příjmů.
Konkrétní čísla se objeví ve výsledcích Home Creditu za první čtvrtletí letoška. Je to aktuálně ale patrně koronavirem nejpostiženější společnost některého z českých miliardářů. Petr Kellner spolu s Jiřím Šmejcem přitom loni chtěli firmu uvést na burzu v Hongkongu, nakonec z toho ale kvůli nepokojům a nenaplněným očekáváním ohledně ceny sešlo. Teď jsou možná rádi, protože je pravděpodobné, že by akcie Home Creditu na burze výrazně klesaly.
Každopádně se hraje o to, jak dlouho mimořádná situace potrvá, protože se dá očekávat, že se čínská vláda ekonomiku nakonec bude snažit výrazně nabudit. Ztráty je třeba minimalizovat.
Kellnerova PPF každopádně v Číně také pomáhá, do země poslala poslední vypravenou komerční linkou Hainan Airlines z Prahy do Pekingu 4,5 tuny zdravotnické materiální pomoci a pracovníky průběžně přímo na místě informuje a povzbuzuje šéf čínského Home Creditu Ondřej Frydrych. Firma aktivovala krizový plán, a většina zaměstnanců tak pracuje z domova.
Co ostatní čeští miliardáři? Obecně většina ze stovky nejbohatších Čechů teď samozřejmě chudne kvůli poklesu akcií, do nichž investují. Na druhou stranu jsou to zkušení matadoři, kteří jsou na výkyvy zvyklí, a proto už zbrojí hotovost na nákupy cenných papírů. Jakmile dojdou k tomu, že se situace otočila, pustí peníze na trh.
A pak je pár jmen, která bohatnou už teď. Pokud odhlédneme od majitelů zlata, tak si vyšší tržby určitě připisuje Marek Dospiva jako hlavní postava české větve investiční skupiny Penta, která vlastní největší lékárenský řetězec Dr. Max. Jde pochopitelně o zásoby, které lidé vytvářejí. Při nákupním šílenství kolem trvanlivých potravin a mrazeného pečiva se zřejmě nezlobí ani Andrej Babiš jako hlavní beneficient holdingů Agrofert a Hartenberg. Navíc pomalejší ekonomika znamená nižší ceny zemního plynu, a tudíž i nižší klíčové náklady pro výrobu umělých hnojiv v kdysi zlatém vejci Agrofertu, německé chemičce SKW Piesteritz.
Naopak pokud jde o druhého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka, může být časem zasažena hotelová divize jeho skupiny CPI Property Group. Lidé méně cestují, veletrhy a konference se ruší. Zpomalená ekonomika by samozřejmě znamenala také menší spotřebu elektrické energie (Křetínský, Tykač), nižší ceny ropy (Komárek) a vůbec nižší útraty lidí a firem (to pocítí všichni).
Aktuální obezřetnost v cestování (body dolů pro Šimáněho) naopak nahrává telekomunikacím a vůbec konzumování dat (hojení pro Kellnera a Avast Eduarda Kučery a Pavla Baudiše), her či televizního a vůbec mediálního obsahu (Kellner, Babiš, Křetínský, Dospiva, Bakala či Zach). Byť takhle rovnice pochopitelně funguje jen do té doby, dokud inzerenti propojení s reálnou ekonomikou mají na zadávání reklamy. Hodně spojitých nádob a miliardářů.