Kateřina Haring je majitelkou moravské firmy Dynamic Group, která pro klienty připravuje výstavy, stánky a prezentace pro klíčové evropské veletrhy. Během jediného týdne její firmě koronavirus narušil klíčovou sezonu a napáchal slušné škody.

Začalo to 20. ledna, když mi přišel e-mail od mého kolegy ze Singapuru. Začínal takto: „Milá Kateřino, prosím tě, nemohla bys nám koupit chirurgické roušky? V Asii došly a v drogeriích v Německu taky nejsou. Ani moji holandští přátelé žádné nesehnali. Dala bys mi prosím vědět, jestli mi dokážeš pomoct, a přivezla bys nějaké na Euroshop? V Německu prodávali 60 kusů za 10 eur, ale došly, a moje rodina a přátelé zoufale nějaké shánějí. Promiň, že otravuju, a moc děkuju.“

Následovala řada fotek mého singapurského obchodního partnera, včetně fota prázdných regálů v obchodě, front k pokladnám a prázdných košů, ve kterých není ani památka po ovoci a zelenině. 

To jsem ještě nic moc netušila.

O 14 dní později letím do Turína na jednání, to už se o viru začíná více mluvit… Po příletu čekáme asi 20 minut na „technika“, který přijde přímo do rukávu k letadlu, aby nám všem změřil teploty. (Cítím trochu nejistotu, protože jsem prodělala nachlazení a nevím, jaké mají nastaveny limity…) Nicméně na letištích v Praze a v Mnichově je všechno pořád v normě a nikdo nijak zásadně nekontroluje.

Ale 23. února přichází zpráva, že je zrušen a o půl roku posunut veletrh Light and Building v Německu – specializovaná akce, která probíhá jen jednou za dva roky a kam se sjíždějí špičky ve svém oboru. Říkám si, že je to divné, ale vzhledem k vysokému podílu asijských firem to chápeme.

Začínám ale lehce nervóznět, protože nás čekají další podobně velké akce. O den později oznamuje organizátor veletrhu JEC v Paříži, že veletrh, který začíná 3. března, se uskuteční. Ministr zdravotnictví Francie do toho oznámil, že ačkoli je Itálie blízko, nehrozí Francii žádná hrozba.

Neuplyne ale ani další den a 25. února mi volá kolega z partnerské firmy, že na veletrhu v Lisabonu vyložili devět kamionů ze třinácti, začali stavět rozsáhlý stánek a v tu chvíli jim stavbu stopli, nechali demontovat a vše se musí vrátit zpátky domů. 

Ve středu 27. února nám v sedm hodin ráno odjely naložené kamiony na veletrh JEC v Paříži. Do toho mi volá kolegyně, že je veletrh v ohrožení. Pro jistotu to prověřuji na oficiálních stránkách organizátora, kde je stále informace, že se veletrh uskuteční. Kolem poledne už ale volá klient, že ne. A tak moji lidé otáčejí kamiony a vezou vše zpátky. 

Podtrženo a sečteno

Jen na zaplacených plochách to pro nás představuje ztrátu něco kolem jednoho milionu eur během jediného týdne. To nepočítám ztrátu na energiích a připojených sítích a náklady vynaložené na výrobu a přípravu expozic, což je další milion eur. Plus ztráta na dopravě činí asi dva miliony korun. 

A to se pořád bavíme o naší malé firmě Dynamic Group, která dodává pro své klienty práci na třech veletrzích jen tady v Evropě. 

Další týden nám odcházejí kamiony na veletrh do Madridu, věřím, že se nebudou muset vrátit.