skip to main content
Byznys

Minus dva miliony eur během týdne. Česká podnikatelka popisuje ztráty způsobené koronavirem

Kateřina Haring je majitelkou moravské firmy Dynamic Group, která pro klienty připravuje výstavy, stánky a prezentace pro klíčové evropské veletrhy. Během jediného týdne její firmě koronavirus narušil klíčovou sezonu a napáchal slušné škody.

Začalo to 20. ledna, když mi přišel e-mail od mého kolegy ze Singapuru. Začínal takto: „Milá Kateřino, prosím tě, nemohla bys nám koupit chirurgické roušky? V Asii došly a v drogeriích v Německu taky nejsou. Ani moji holandští přátelé žádné nesehnali. Dala bys mi prosím vědět, jestli mi dokážeš pomoct, a přivezla bys nějaké na Euroshop? V Německu prodávali 60 kusů za 10 eur, ale došly, a moje rodina a přátelé zoufale nějaké shánějí. Promiň, že otravuju, a moc děkuju.“

Následovala řada fotek mého singapurského obchodního partnera, včetně fota prázdných regálů v obchodě, front k pokladnám a prázdných košů, ve kterých není ani památka po ovoci a zelenině. 

To jsem ještě nic moc netušila.

O 14 dní později letím do Turína na jednání, to už se o viru začíná více mluvit… Po příletu čekáme asi 20 minut na „technika“, který přijde přímo do rukávu k letadlu, aby nám všem změřil teploty. (Cítím trochu nejistotu, protože jsem prodělala nachlazení a nevím, jaké mají nastaveny limity…) Nicméně na letištích v Praze a v Mnichově je všechno pořád v normě a nikdo nijak zásadně nekontroluje.

Ale 23. února přichází zpráva, že je zrušen a o půl roku posunut veletrh Light and Building v Německu – specializovaná akce, která probíhá jen jednou za dva roky a kam se sjíždějí špičky ve svém oboru. Říkám si, že je to divné, ale vzhledem k vysokému podílu asijských firem to chápeme.

Reklama

Začínám ale lehce nervóznět, protože nás čekají další podobně velké akce. O den později oznamuje organizátor veletrhu JEC v Paříži, že veletrh, který začíná 3. března, se uskuteční. Ministr zdravotnictví Francie do toho oznámil, že ačkoli je Itálie blízko, nehrozí Francii žádná hrozba.

Neuplyne ale ani další den a 25. února mi volá kolega z partnerské firmy, že na veletrhu v Lisabonu vyložili devět kamionů ze třinácti, začali stavět rozsáhlý stánek a v tu chvíli jim stavbu stopli, nechali demontovat a vše se musí vrátit zpátky domů. 

Ve středu 27. února nám v sedm hodin ráno odjely naložené kamiony na veletrh JEC v Paříži. Do toho mi volá kolegyně, že je veletrh v ohrožení. Pro jistotu to prověřuji na oficiálních stránkách organizátora, kde je stále informace, že se veletrh uskuteční. Kolem poledne už ale volá klient, že ne. A tak moji lidé otáčejí kamiony a vezou vše zpátky. 

Podtrženo a sečteno

Jen na zaplacených plochách to pro nás představuje ztrátu něco kolem jednoho milionu eur během jediného týdne. To nepočítám ztrátu na energiích a připojených sítích a náklady vynaložené na výrobu a přípravu expozic, což je další milion eur. Plus ztráta na dopravě činí asi dva miliony korun. 

A to se pořád bavíme o naší malé firmě Dynamic Group, která dodává pro své klienty práci na třech veletrzích jen tady v Evropě. 

Další týden nám odcházejí kamiony na veletrh do Madridu, věřím, že se nebudou muset vrátit.