O pomoci Petra Kellnera, Karla Komárka nebo Pavla Baudiše se toho napsalo hodně. Oslovili jsme proto další byznysmeny ze stovky nejúspěšnějších Čechů podle Forbesu a požádali je, ať popíší svůj zápas s koronavirovou krizí. A také ať přiloží aktuální fotku. Více se dozvíte v novém čísle Forbesu, které si můžete koupit tady.

Daniel Křetínský
66 mld. korun, EPH

Spolumajitel Sparty, vydavatelství CNC či obchodů Makro sám onemocnění covid-19 prodělal. Ještě předtím, než to oznámil, rozhodl se společně se svým slovenským partnerem Patrikem Tkáčem (na fotce) a jeho skupinou J&T darovat Čechům a Slovákům ochranné pomůcky zhruba za 215 milionů korun, které dvojice miliardářů nakoupila v Číně. Jde o chirurgické roušky, respirátory typu N95 a FFP3, ochranné rukavice, obleky a brýle a také testovací sady.

Pavel Tykač
32 mld. korun, Sev.en Energy

Tykač zajistil všem zaměstnancům i jejich rodinným příslušníkům čtyřvrstvé obličejové masky, které v sobě spojují funkci roušky a respirátoru – chrání před nákazou nositele i jeho okolí. Z první dodávky, která do Česka dorazila, daruje firma část masek také regionům, kde působí, a to zejména praktickým lékařům, pracovníkům v sociálních službách či seniorům.

Marek Dospiva
23 mld. korun, Penta Investments

Penta ve farmacii a zdravotnických zařízeních zaměstnává zhruba 30 tisíc lidí. Ty se snaží ochránit řadou pomůcek od štítů po respirátory. Společnost uvedla, že je připravena investovat více než 400 milionů korun na boj s nákazou covid-19. Penta například zaplatila dodávku více než 100 tisíc rychlotestů a několika milionů roušek. Ve svých nemocnicích zavedla pro starší pacienty audiovizuální návštěvy – tablety s nainstalovaným programem Skype, aby jim jejich blízcí mohli zavolat.

Ivo Lukačovič
16,5 mld. korun, Seznam.cz

Seznam.cz v programu „Nenecháme vás v tom“ vyčlenil „na záchranu české ekonomiky“ reklamní prostor v celkové hodnotě 100 milionů korun. „Po každé krizi, ať už je sebevětší, vždy následuje období oživení, rychlého růstu a opětovné prosperity. Podnikatelé a podnikatelky, prosím, vydržte. Nenecháme vás v tom,“ říká zakladatel a majitel Seznamu Ivo Lukačovič. Jeho dlouholetý souputník a ředitel pro exekutivu Seznamu Pavel Zima je navíc aktivním členem dobročinné technologické skupiny COVID19CZ.

Popstar
Vydání Forbesu Popstar

Martin Hájek
8,5 mld. korun, Livesport

Livesport vyhlásil mezi zaměstnanci sbírku a firma se zavázala přidat desetinásobek toho, co přijde na speciální účet. „Výsledkem na konci března bylo více než devět milionů korun, za které nemocnicím, záchranářům a dalším potřebným kupujeme dezinfekci, roušky, teplá i studená jídla. Půlmilionem jsme také přispěli na výrobu plicních ventilátorů,“ říká zakladatel Martin Hájek. „Sportovní terminologií: když už nemůžeme být na hřišti, rádi hvězdám budeme alespoň nosit vodu.“

Pavel Bouška
8 mld. korun, Vafo Praha

Výrobce zvířecího krmiva značky Brit rozdistribuoval v okolí Uničova a Litovle, tedy v oblasti uzavřené ve striktní karanténě, tři tisíce kusů balíčků s krmivem a pamlsky pro psy a kočky. A další pomoc se chystá. „Myslím si, že bohužel naší pomoci bude potřeba více v budoucnu, až se budeme vypořádávat s dlouhodobějšími následky. Jedním z prostředků, které budou k dispozici, je i nedávno založený Nadační fond Vafo Family,“ říká Petr Kříž, šéf akvizic Vafo Praha.

Jiří Písařík
7 mld. korun, Bohemia Energy

Energetický magnát v souvislosti s koronakrizí zavedl elektronický podpis pro své klienty, kterým zároveň nabízí poradenství zdarma. 

Dalibor Dědek
6 mld. korun, Jablotron 

Podpořil výrobu roušek včetně nanofiltrů v jablonecké společnosti Petit Lulu. „Požádal jsem je, ať nedělají pleny, ale zkusí roušky. My výrobu platíme a pak je rozdáváme. Rozjeli jsme to pro náš domov důchodců, zásobovali jsme záchrannou službu nemocnice v Liberci i Jablonci a připravuje se dodávka do vinohradské nemocnice,“ říká Dědek.

Vít Kutnar
6 mld. korun, DEK Stavebniny

„Je-li potřeba, prodlužujeme splatnosti dokladů, ale těch případů zatím není mnoho. Zavedli jsme proto absolutně bezkontaktní prodej a garantujeme, že zákazník nepřijde v našich stavebninách do styku s ostatními zákazníky ani s obsluhou. Naše IT v rekordním čase vyvinulo aplikaci, která umožňuje samoobslužné odbavení v našich nakládacích terminálech. Zákazník pouze zadá číslo stání a zboží mu automaticky přivezeme k jeho autu.“

Vlastislav Bříza
4,7 mld. korun, Koh-i-noor holding

„Pomáháme celým holdingem, děkovala nám také hejtmanka Jihočeského kraje, od dezinfekcí přes roušky až po přímou podporu. Už musím běžet. Za půl roku to bude v ekonomice mazec,“ chvátá dál vládce holdingu Koh-i-noor. 

Jannis Samaras
3,6 mld. korun, Kofola

Kofola začala zdarma dodávat pitný režim hrdinům v první linii, podpořila své zaměstnance, aby šili roušky, a upravila výrobu v Krnově tak, aby mohla zajistit nedostatkovou dezinfekci pro své okolí. „Vzájemná sounáležitost je nyní potřeba víc než kdy jindy. Proto jsme se rozhodli inspirovat ostatní, abychom společně ukázali, kolik lásky nás i v těchto dnech obklopuje,“ odkazuje Samaras, spolumajitel skupiny Kofola, ke kampani s hashtagem #zlasky.

Karel Janeček
2,8 mld. korun, RSJ

Prostřednictvím svých dvou nadací na platformě znesnáze21.cz spustil crowdfundingové sbírky „Laskavost plodí laskavost“ pro ty, kteří pomáhají (šijí roušky, rozvážejí potraviny a starají se o potřebné), sbírku „Domovy seniorů volají SOS“ a také „3D tiskem proti viru“ pro tisk masek pro záchranné služby. „Do sbírek jsem vložil i své finance a nyní je v nich vybráno přes 900 tisíc korun,“ připomněl Janeček.

Igor Fait
2,6 mld. korun, Jet Investment

S managementem svých firem řeší, jak ochránit vlastní zaměstnance obecně. Co se týká vnější pomoci, tam Fait hledá vhodnou formu, která by pomohla nejohroženějším skupinám, tedy seniorům a zdravotníkům. „Jelikož roušky nešijeme, bude nám nejbližší pomoci finančním darem. Konkrétnější budu až postupem času, teď řešíme, aby byly peníze  vynaloženy skutečně zodpovědně,“ říká Fait. „Mohu však sdělit, že bude v nižších jednotkách milionů korun, zhruba dva až čtyři miliony.“

Vladimír Kovář
2,2 mld. korun, Unicorn 

Už dlouho drží armádu svých více než dvou tisíc ajťáků připojenou na home officu a zároveň se v jeho továrně Rejoice místo strakatých kalhot teď šijí roušky. Největší radost mu ale udělalo, že jeho Unicorn během tří dnů naprogramoval pro ministerstvo průmyslu web na přijímání žádostí o ošetřovné pro OSVČ. „Stabilně, zvládá desetitisíce přístupů denně, takovou spolupráci jako s námi prý ministerské IT oddělení ještě nezažilo. Máme totiž mimo jiné zkušenosti s řízením energetiky po Evropě,“ dodává Kovář.

František Piškanin
2,1 mld. korun, Hopi Holding

„Staráme se maximálně o naše stovky zaměstnanců a naštěstí se nám to daří. Jak z pohledu zdraví, tak byznysu. Já se držím stranou, bagruji rybník a občas se jedu projet na kole či na harleyi.“ 

Kvido Štěpánek
1,6 mld. korun, Isolit Bravo

Přiznávám pokorně, že jsem osel. To  jistě ostatní potěší, hodně zle ale bude, řeknu-li, že se cítím být osel ve stádě oslů! Koronavirus nás zastihl v nedbalkách a napravujeme to – podle mne – přehnanou imunitní reakcí. Nejdůležitější je teď zachovat chladnou hlavu a vědomí, že jsme uběhli teprve asi tak 100 metrů půlmaratonu. Nepřepálit tempo, vydržet a pomáhat, a to nejen si – tedy šitím roušek a výrobou polomasek –, ale také a možná hlavně v oblastech, které jsou teď mediálně zcela neatraktivní. Jako jsou handicapované děti, a pak řeknu to hrozně nepopulární, třebas uprchlické tábory uvnitř i vně EU, kde se situace podle očitých svědků moc neliší od koncentráků. Tak řekněte sami – nejsem to ale pořádný osel?!

Martin Vohánka
5,6 mld. korun, Eurowag

Zaplatili jsme nákup, případně výrobu zdravotnických pomůcek pro zdravotnická zařízení a centra péče o seniory a současně pomohli profinancovat dovoz respirátorů a roušek ve větším množství do ČR a tím zrychlit jejich dodání potřebným a omezit lichvu a černý trh. Naše dceřiná společnost na Slovensku Sygic vyvinula zdarma a odevzdala státu chytrou aplikaci k boji proti koronaviru. Většinu sil ale šetříme na nelehkou dobu, která teprve přijde. Budeme se přitom držet oblastí, kterým se dlouhodobě věnujeme. Zejména obrana demokratických hodnot a budoucnost Evropy, to jsou témata, která v kritických dobách, jako je tato, nabývají podstatně na významu.