skip to main content

Cestovatelkou na plný úvazek. Jak si mladá blogerka splnila svůj sen

Taky občas závidíte blogerům, kteří cestují po celém světě a plní Instagram fotkami, jež ve vás vzbuzují ze všeho nejvíc závist a touhu okamžitě se taky někam vydat? Že nemáte peníze? To není tak velký problém, jak by se mohlo zdát. Americko-kubánská blogerka Alyssa Ramos začala cestovat téměř bez peněz a teď se projížděním světa živí. „Sny nefungují, dokud nefunguješ ty sám,“ zní její oblíbené heslo.

Devětadvacetiletá digitální nomádka jezdí po celém světě a k práci jí stačí notebook. Z něj spravuje taky svůj blog My life’s a Movie a Instagram, na kterém ji sleduje přes 125 000 uživatelů.

Cestování na plný úvazek je však její život teprve posledních 14 měsíců a vedla k němu trnitá cesta. „Vždycky jsem si myslela, že jsem příliš chudá na to, abych se někam vydala,“ říká Alyssa dnes.

Čtěte také: Cestování je láska na celý život. Jak si ho užít, když je vám 20, 30 nebo 50

Pracovat začala už ve čtrnácti, aby ulevila matce, která byla na ni a její čtyři sourozence sama. Coby servírka si přivydělávala celou střední a vysokou, pak se z ní měla stát veterinářka.

Ve zvířecí ordinaci ale vydržela jen půl roku. „Zjistila jsem, že to není pro mě, práce v uzavřené místnosti, a vadilo mi i to, že si spousta lidí nemůže péči o zvířata dovolit,“ vysvětluje.

A tak skončila a dala se na plánování charitativních akcí, aby vydělala peníze pro majitele zvířat, kteří si veterináře nemohli dovolit. Od toho se dostala k profesionálnímu plánování eventů, ale ani to ji dlouho neudrželo. „Kancelář a práce pro někoho jiného prostě nebyla pro mě,“ hodnotí to dnes.

Čtěte také: Víte o cestování všechno? Objevovat svět jako tato pětice jste určitě nezkusili

Před pěti lety se vydala z domovské Floridy na výlet do Los Angeles a už se z něj nevrátila. Objevila se totiž nabídka, aby se živila tím, co ji bavilo ze všeho nejvíc, a to bylo psaní. „A tak jsem to zkusila,“ konstatuje jednoduše.

„Moje první práce v Los Angeles byla pro jeden z místních webových portálů a nebyla vlastně ani placená, místo peněz jsem dostala ubytování a jídlo. Ale postupně jsem se začala učit, jak funguje novinařina. A pak jsem šla na volnou nohu,“ popisuje. Coby freelancerka si sice moc nevydělala, nasbírala ale spoustu zkušeností, a když se jí jeden ze známých zeptal, proč tak tvrdě pracuje pro ostatní a nevyužívá svůj talent pro sebe, byl z toho zlomový moment.

Reklama

„Vždycky jsem chtěla pracovat jinde než v kanceláři a hledala jsem způsoby, jak toho dosáhnout. A tak jsem po tomhle rozhovoru zkusila udělat to, o čem jsem snila, a vydala jsem se na svou první cestu. A jakmile jsem se vrátila, věděla jsem, že to je to, co jsem celou dobu hledala,“ vypráví.

Čtěte také: Jak vyzrát na cestování. Tipy, které vám ušetří čas, energii i peníze

Z první cesty se ale musela vrátit předčasně, došly jí peníze. „O to usilovněji jsem začala pracovat na svém blogu a sociálních sítích, aby si mě všimly třeba hotely a chtěly, abych o nich napsala. Nějakou dobu to trvalo, ale nakonec se mi to povedlo, začala jsem od nich získávat dobré reference a ty mě dostávaly dál a dál,“ popisuje cestovatelka, která má dnes dost silnou reputaci na to, aby si ji pro své promo najímaly nejen hotely, ale i zástupci nejrůznějších turistických lokalit a další.

„Jsem blogerka, fotografka, editorka, modelka… není to tak, že bych jezdila zadarmo nebo utrácela finance někoho jiného. Peníze si musím vydělat, jen je vydělávám tím, že cestuji a rovnou je za cesty utrácím. Zjistila jsem třeba, že za ubytování platím vlastně to samé, co za nájem v Los Angeles,“ říká Alyssa Ramos.

I když je dnes úspěšná, nezapomíná, že sama vzešla z poměrně chudých poměrů, a svou vášeň pro cestování se snaží svým fanouškům předat i jinak než přes líbivé instagramové obrázky. Několik jich třeba vzala s sebou do Indonésie nebo na Island a příští rok by ráda na Antarktidu. „Je to takový blogerský bootcamp,“ doplňuje.

Kromě toho se angažuje pořád v charitě, i když tu zvířecí vyměnila za cestovatelskou. Založila organizaci Heart Sleeves a snaží se vybírat peníze pro děti, které vyrůstají v podobně tvrdých podmínkách jako ona sama. Nebo horších. A zdarma nabízí kurzy, kde se snaží zájemcům poradit, jak šetřit a zároveň pracovat na volné noze, aby se jednou mohli do světa vydat taky, pokud budou chtít.

„Moje rada je jednoduchá, pokud je pro vás cestování skutečná vášeň a jste ochotní tvrdě pracovat, jděte do toho. Žijeme v době marketingu a sociálních sítí, a když se dokážete prosadit, můžete se vydat, kam budete chtít.“

Alyssa cestuje sama. Napsala o tom koneckonců asi svůj nejslavnější článek. Důvod je jednoduchý. Její přítel jí před lety řekl, že pokud odjede, tak se s ní rozejde. A tak spolu skončili. „Cestování o samotě si užívám, jediný, kdo mi chybí, je můj pes,“ uzavírá drobná blondýnka.