skip to main content

Cestujete často za prací? Tady je 9 vychytávek expertky na úsporné balení

Gillian Morris je zakladatelkou a také výkonnou ředitelkou společnosti Hitlist. Ta provozuje aplikaci, která zájemce upozorní, kdykoliv se objeví levné letenky do jejich vytoužených destinací.

Samotná Gillian cestuje neustále, což vlastně u zakladatelky cestovatelského startupu není žádné velké překvapení. Pozoruhodný je ovšem její minimalismus.

Jedním z nejdůležitějších předpokladů, aby časté přesuny hladce a příjemně zvládala, je umění zabalit si to nejnepatrnější zavazadlo, ve kterém ovšem nic důležitého nesmí chybět.

Reklama

„Musí být tak malé, aby se za každých okolností (a jakkoli přísných pravidel leteckých společností) dalo považovat za příruční zavazadlo. Maximálně úsporné, co se objemu i váhy týče,“ radí Gillian. “ Nikdy jsem za zavazadlo neplatila, nikdy jsem ho ani nemusela předkládat ke kontrole. A přesto v něm mám prakticky vše, co potřebuju pro svoje každodenní fungování na cestách.“

A jak se tedy minimalisticky a zároveň maximálně efektivně sbalit? Tady je několik osvědčených tipů přímo od profesionálky:

1. Sežeňte si správné zavazadlo. Gillian spakuje vše potřebné – pro pracovní schůzky, na cvičení i na večer – do menší kožené tašky, kterou si jednoduše může přehodit přes rameno.

Její oblíbené zavazadlo oválného tvaru není větší než 35 cm na výšku, má necelých 25 cm na šířku. A má ještě jednu výhodu. Nevypadá jako cestovní kufr, takže s ním můžete zamířit na pracovní schůzku rovnou z letadla.

2. Berte s sebou jen maximálně skladné věci. „Celé to je o tom, pořídit si univerzálně a všestranně použitelné věci, které zabírají co nejméně místa,“ říká Gillian, která má skládací dokonce i sluneční brýle. Pokud je zrovna nemá na očích, vejdou se jí v malém pouzdře do kapsy.

3. Osvojte si cestovní uniformu. Gillian si vytvořila speciální cestovní garderóbu, která se dá kombinovat tak, aby se hodila téměř ke každé příležitosti.

Reklama

Skládá se z jednoduchého hedvábného topu, který se dá nosit pod sako přes den a nebo jen tak na večer (navíc se dá snadno přeprat v umyvadle a je za chviličku suchý). Další součástí jsou černé džíny, které může nosit oboustranně, a pestrobarevné atletické kalhoty.

Ty používá buď na cvičení, anebo jako pyžamo. Gillian s sebou pro všechny případy vozí také černou koženou bundu nebo značkové sako. Pánové by si měli vytvořit obdobnou variantu.

4. Vše musí být co nejlehčí.  „Jsem úplný fanatik ve snaze, aby každá věc v mém zavazadle vážila co nejmíň,“ říká Gillian, zatímco balí kašmírovou šálu. „Kašmír má úplně nejlepší poměr váhy a toho, jak moc dokáže zahřát. Myslím si navíc, že žádný umělý materiál se mu co do trvanlivosti nemůže vyrovnat.“

5. Víceúčelovost. Kosmetická taška může v případě potřeby posloužit také jako kabelka. „Vybrala jsem si takovou, která působí dostatečně formálně, aby mohlo vhodně doplnit můj večerní outfit,“ říká vynalézavá Gillian.

6. Ani jedny boty navíc. Gillian se snaží nikdy necestovat s více než se dvěma páry bot. Volí mezi lodičkami, vysokými botami, sandály a párem běžeckých bot. Posledně zmíněné jsou poměrně skladné, stejně jsou ale v jejím zavazadle tím nejobjemnějším předmětem (nejspíš by se daly sehnat tenisky, které zaberou méně místa, ale pro delší běh nejsou dostatečně komfortní, takže Gillian raději trochu drahocenného místa v batohu obětuje, protože si chce běhání užít).

7. Nedovolte, aby vás zatěžovala elektronika. Jak cestovatelé vědí, šňůry od elektronických zařízení zaberou spoustu místa. Gillian se podařilo všech šňůr zbavit s použitím dvou základních věcí. Za svůj nejlepší objev považuje tenký univerzální cestovní adaptér, použitelný prakticky kdekoliv na světě. A pro svůj iPhone používá nabíječku se zatažitelným kabelem, takže i tady trochu místa ušetří.

8. Nepřehánějte to s kosmetikou: Gillian se spoléhá na hygienické potřeby v hotelové koupelně a z domova vozí jen pár svých speciálních.

9. Nechte si místo pro věci, které milujete. Gillian vždycky cestuje s knihou. „Mám pocit, že bych s sebou raději měla vozit čtečku, protože šetří místo, ale hrozně ráda posílám přečtené knihy dál,“ říká.

„Když knihu dočtu, někomu ji daruji. A to se s čtečkou dost dobře udělat nedá.“ A ještě jedno překvapení čeká v batohu zakladatelky úspěšného startupu. Najdeme v něm sadu pohlednic a dekorativních čtvrtek papíru. „Zbožňuji psaní pohledů, denně posílám minimálně jeden. A vždycky pošlu také poděkování lidem, kteří mě pozvali na večeři nebo mě u sebe nechali bydlet,“ uzavírá minimalistická cestovatelka.

Reklama
Reklama