Na sklonku minulého roku se Forbes zapsal do tuzemské charitativní historie. Na oslavě osmých narozenin časopisu se vydražilo rekordních dvacet tři milionů a tři sta padesát pět tisíc korun českých. Nejvyšší špičky byznysu při této příležitosti prostřednictvím aukce věnovaly peníze pro dobročinné účely.

My se po roce ohlížíme, jak se obdarovaným organizacím dařilo a jak finanční dar zužitkovaly.

Mezi šesticí příjemců byla také největší česká humanitární organizace Člověk v tísni. V její prospěch se dražil umělecký tisk od společnosti Automobilist zachycující závěrečné momenty Velké ceny Itálie v Monze roku 1969. Nejtěsnější finiš v historii formule 1 skončil na pomyslných zdech hned tří byznysmenů: Maxe Skaly z PSN, Tomáše Rašky z Natlandu a spolumajitele Penty Marka Dospivy.

Ti za snímek vytvořený technikou CGI zaplatili úhrnem bezmála 10 milionů korun a organizaci, pomáhající vedle Česka v 22 zemích světa, poslali na účet nejštědřejší z vydražených příspěvků.

Dlouholetý ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek už v průběhu večera avizoval, že vybrané peníze budou směřovat do programu sociální integrace, což je největší projekt přímé pomoci znevýhodněným skupinám, který organizace realizuje v Česku. Ročně do něj investuje zhruba 140 milionů korun.

„Program je financován řadou zdrojů, z individuálních donorů třeba právě dary Maxe Skaly a Tomáše Rašky nebo manželů Dvořákových, či z výtěžku naší sbírkové kampaně Lepší škola pro všechny,“ vypočítává Pánek. Letos se každý milion navíc opravdu hodil.

„Koronavirová krize nejvíce dopadla na zranitelné rodiny s dětmi žijící ve velké chudobě,“ konstatuje šéf organizace. Rodiny jsou často neúplné, řeší finanční potíže a potýkají se s dluhy, takže rodiče už nemají kapacitu pomáhat svým dětem se školou.

Dokud se do škol dalo chodit, věnovali se dětem alespoň učitelé, ale po zavření a přechodu na distanční výuku začal dětem ujíždět vlak. „S naší společnou pomocí do něj ale mohly zase naskočit,“ pochvaluje si Pánek. Jak?

Terénní pracovníci děti doučují online i offline.

Vedle zapůjčení potřebné techniky či zajištění internetového připojení doučují terénní pracovníci děti online i offline. Nezřídka také rodinám pomáhají podporou na míru, dle jejich osobitých potřeb, často těch úplně nejzákladnějších.

Například devítiletý Oliver dostal vyšetření zraku, které odhalilo, že potřebuje neodkladně brýle – s devíti dioptriemi. Následně jeho rodině organizace pomohla vybavit poloprázdný byt vařičem a napojit domek v zapadlé vísce na elektřinu, aby děti byly v zimě v teple a měly si na úkoly čím posvítit. Celkem takto Člověk v tísni letos pomohl dvěma tisícovkám dětí.

„Přestože jsme země s poměrně malou mírou sociální nerovnosti, byla by škoda, kdybychom lidem, kteří u nás žijí pod hranicí chudoby, nedokázali pomoct. Nakonec nejde pouze o charitu, každé dítě, kterému se povede prorazit kruh nezaměstnanosti a šedé ekonomiky, do kterého se narodilo, bude do budoucna menší zátěží pro společnost,“ uzavírá Šimon Pánek.

Sbírkovou kampaň Člověka v tísni Lepší škola pro všechny můžete podpořit i vy, příspěvkem na účet 25511552/0300.