Oba se umístili v našem loňském výběru 30 pod 30. Ona je zpěvačka, on se proslavil režií hudebních klipů. Během konference Mladé Česko odhalili, zda je za jejich úspěchem štěstí, tvrdá práce, nebo vášeň pro věc. „Je to hraní s kartami, které mi život hodí,“ naznačil Jan Strach.

Na úvod svého panelu popsali umělci svou cestu k hudební branži a poprasku, který v ní způsobili. Pro zpěvačku Annet X bylo zásadní rané dětství, pro režiséra Jana Stracha puberta.

Annet X totiž od osmi let píše písničky a vede blogy. „Jsem creator, který se exhibicionisticky furt fotí,“ přiznala na úvod. Stejně jako fakt, že jí to slušně vydělává.

Promluvila i o svém dětství v hudební rodině. Odmala koukala na videoklipy a napodobovala je. Navíc jí rodiče zpřístupnili hodně hudebních nástrojů, na které měla možnost hrát. „Netlačili mě chodit ven, což mohli, byla jsem pořád zavřená a hrála jsem si a třeba bubnovala na polštáře,“ popsala své začátky Annet X.

Později chodila na uměleckou školu, ale po pěti letech ji to přestalo bavit. „Věděla jsem, že si hudbu potřebuju dělat sama. Jsem za to mega vděčná, nevím, proč mi to pánbíček nadělil, ale už od osmi let jsem věděla, že to chci dělat,“ řekla Annet X.

Režisér Jan Strach, který vytvořil na pět stovek videoklipů, mnohé z nich pro největší jména česko-slovenské rapové a popové scény, si své životní poslání uvědomil o něco později. „Svoji cestu jsem našel ve čtrnácti a patnácti letech,“ řekl pětadvacetiletý Jan Strach.

Jedním dechem ale dodal, že mu s narůstajícím úspěchem došlo, že nechce zůstat jen u jedné profese. „Uvědomil jsem si, že život je příliš krátký na to, žít jen jeden život,“ řekl a popsal, jak jako režisér videoklipů šel do reklamy a pak koupil magazín The Mag. Baví ho totiž neustále bádat a objevovat, a tak prochází různé obory v rámci zábavního průmyslu.

Oba už si zažili svůj „hype“ neboli enormní zájem o jejich dílo, na který odkazoval název panelu „Hype, hity, hodnota“. Annet X poprvé asi v patnácti letech a přiznala, že se lekla a nevěděla, co s tím dělat.

„Otázka je, jestli je hype udržitelný a jestli to má být ten primární cíl. Myslím, že ne. Dělám věci hodně nezávisle, člověk neodhadne, jestli hype vznikne jako vedlejší produkt,“ odpověděla na otázku, zda tvoří se záměrem vyvolat vlnu zájmu.

Se Strachem se ale shodují, že hype je přidaná hodnota, která je nesmírně užitečná. „Je to o tom, sledovat dobu. Snažíme se držet krok a vychytat správný moment,“ řekl muž, který se popsal jako mix markeťáka a tvůrce.

„Chceme ale zároveň vytvořit emoci a zájem, pak vznikne i hype, hit a hodnota,“ dodal patrně nejžádanější tuzemský režisér hudebních videoklipů současnosti.

To potvrdila i zpěvačka. „Pokud se ztotožním s trendem, tak myslím, že je to v pohodě. Ale abych svoji tvorbu dělala kvůli ohlasu? Metal na sílu mi nikdo neuvěří. I kdyby to byl hype, já bych na tom v konečném důsledku ztratila svoji hodnotu,“ popsala Annet X.

Shodují se, že je v rámci kariéry třeba pracovat na tom, co je pro člověka zásadní. Mluvili o investici vlastní síly, času a vůle. A potvrdili, že z jejich zkušenosti to chce čas, aby se taková investice vrátila. „Chce to prostě dělat, chce to zkoušet, není v tom asi nic hlubšího,“ popsala Annet X.

Dvojice mladých umělců také řešila, zda jsou jejich sláva a úspěch otázkou štěstí. „Stane se, že se člověk objeví ve správný čas na správném místě a poskočí. Kdybych ale neměla něco ready, abych to mohla ukázat, ani správný moment by nebyl k ničemu,“ zhodnotila Annet X.

„Je to hraní s kartami, které mi život hodí. Štěstí není rozhodující. Je na člověku, jestli je schopný a odvážný se toho chytit,“ navázal Jan Strach.

Annet X to pak už jen doplnila tím, že je podle ní třeba tvorbě věnovat všechnu vášeň. „Čerpám inspiraci úplně všude, chodím venku, poznávám lidi, navnímávám mezilidské vztahy,“ dodala ke své tvorbě.

Jan Strach zase popsal, že pro jeho tvorbu je důležitá samota a doporučil by to. „Když jsem sám, dokážu kreativně uvažovat, ale zároveň naslouchat ostatním. Naučil jsem se být sám a užívám si to,“ řekl mladý režisér.

Oba umělci nicméně umějí být, co se kariéry týče, i racionální a organizovaní. Annet X během panelu třeba přiznala, že má ráda Excel. Jan Strach zase, že je fanatický na time management. „Vyhodnocuji si, co nemá smysl. Můj den je rozplánovaný po půlhodinách. Jsem tak trochu pacient,“ popsal se smíchem pětadvacetiletý podnikatel.

Na závěr oba diskutovali o tom, jak dokážou jít s dobou a co plánují do budoucna. „Život nechávám plynout. Viděla bych se klidně jednou s Grammy v ruce, mám ‚sky is the limit‘ sny,“ řekla čtyřiadvacetiletá zpěvačka.

Jan Strach na to navázal, že na každý projekt má svou vizi. „Tím, jak je dnešní doba extrémně rychlá, mám spíše krátkodobější plány. Vím, že se život umí najednou ubírat jiným směrem,“ dodal.