Tělo zpocené od potahování vysavače, rozmáčené ruce z umývání nádobí a dezinfekce místo parfému. Sice to nezní zrovna svůdně, ale i tak vám tohle všechno může zajistit větší partnerovu přízeň. Včetně té fyzické.

Tvrdí to alespoň studie, kterou před časem vypracovala americká Council on Contemporary Families. Jak upozorňuje server Quartz, porovnávala, jaký vliv měly domácí práce na sexuální život sezdaných Američanů na začátku devadesátých let a nyní a výsledky potěší minimálně každou pracující ženu – ve svazcích, v nichž se partneři dělí o domácí práce, sexuální aktivita roste.

Sice ne nijak závratně – podle zjištění vědců pod vedením Daniela Carlsona z University of Utah v průměru 6,8krát měsíčně (o jedno dostaveníčko více než páry s tradičním rozdělením rolí) – ale šlo o jediná partnerství, ve kterých sexuální aktivita za zkoumaných 25 let vzrostla.

Na začátku 90. let to bylo přitom přesně naopak, což je podle autorů studie jednoznačný důkaz, že sexuální vzorce se v Americe (a nejen tam) mění. Důvod, proč to tak je, je podle nich jednoduchý. Rovnostářštější svazky, kde se muž nebojí uklízet, vařit nebo se více starat o děti, jsou šťastnější a šťastní lidé spolu i raději spí.

Jedna z dřívějších Carlsonových studií navíc ukázala, že partneři, kteří se dokážou doma zastoupit (zejména v péči o potomky), si sex i více užívali a nad kvantitou vyzdvihovali jeho kvalitu.

A ještě jedna zajímavost – sexuální aktivita i spokojenost s ní údajně klesá v párech, kde většinu péče o domácnost zastává muž. Což většinu žen asi nepotěší.