skip to main content

Chcete „laňdák“ nebo karavan Toma Hankse? Připravte si miliony

Když auto prodává normální člověk, nabídne ho autobazaru, známým nebo ho v autosalonu nechá na protiúčet. Ne tak Tom Hanks. Když se rozhodne rozprodat část své garáže majitel dvou Oscarů, udělá to přes aukční síň.

Hvězda filmů jako Forrest Gump nebo Trosečník prostřednictvím aukční síně Bonhams nabízí hned čtyři kusy ze svého vozového parku. Do světa pouští veteránský terénní Land Cruiser, neméně legendární karavan Airstream nebo čtyřsetkoňovou obludu s logem Fordu na kapotě, která stříbrný Airstream tahá.

Má ale i něco pro ty, kteří mají řekněme o něco environmentálnější přístup k dopravě než ford s motorem o objemu skoro sedm litrů a spotřebou někde mezi patnácti a dvaceti litry nafty na sto kilometrů. Úlitbou pro zelenější svět je Hanksova tesla, konkrétně Model S.

Land Cruiser ze série 40 byl uveden na trh v roce 1960 a během šestadvaceti let se vyrobilo více než milion těchto vozů. Hercovo auto pochází z roku 1980 a podle aukční síně je ve stavu odpovídajícím nadměrné pozornosti, kterou mu hollywoodská hvězda podle všeho věnovala.

Hanks v něm nechal vyměnit například motor – ten od Toyoty vystřídal šestiválec o objemu 4,3 litru od General Motors s výkonem 180 koní. Změny jsou i v interiéru, kde původní sedačky vpředu nahradily elektricky ovládané od Porsche. Nový majitel si však bude moci zpátky namontovat originální přední sedadla, protože se prodávají společně s autem.

Že šlo skutečně o hercovo auto, bude moct nový majitel dokázat Hanksovým podpisem na kovové tabulce před spolujezdcem. V Bonhams tipují, že za tenhle kousek zájemci v přepočtu zaplatí 1,6 až 2,7 milionu korun.

Ještě větší příjem ale aukční síň očekává za karavan Airstream model 34 z roku 1992, který Hanks v posledních třech dekádách používal jako svůj druhý domov během natáčení. Karavan mu tak posloužil na placech hitů jako Forrest Gump, Philadelphia nebo Sully: Zázrak na řece Hudson.

Reklama

Stejně jako Land Cruiser prošel i karavan značnými úpravami. Většinu interiéru si Hanks vlastně objednal na míru a veškeré vybavení samozřejmě novým majitelům zůstane – včetně hrnku, který podepsali všichni hlavní herci z filmu Apollo 13, který posbíral devět Oscarů.

Ani tady nechybí Hanksův autogram, tentokrát na skříni klimatizace. Cena za karavan by se mohla vyšplhat až na 5,4 milionu korun.

Ve spojení s karavanem je v nabídce auto, které ho přepravovalo. A není to nic menšího než obrovitý pickup Ford F450 Super Duty. Moc práce podle všeho neměl, protože na počítadle kilometrů je jen lehce přes čtyři tisíce mil (necelých sedm tisíc kilometrů).

Nízký nájezd je tak možná nakonec větší bonus než slavné jméno jeho prvního majitele stvrzené podpisem na palubní desce. Očekávaná cena? Stačit by mohlo 1,5 až 2,2 milionu korun.

Posledním kusem v hercově výprodejové nabídce je už zmíněná tesla z roku 2015, kterou Hanks a jeho manželka používali hlavně v Los Angeles. Za šest let s ní urazili jen 21 tisíc kilometrů.

Co je na sedmisetkoňové tesle odlišné, je její zelená barva, kterou automobilka zákazníkům běžně nenabízela. Hanks si ji proto speciálně objednal.

I tohle auto nese hercův podpis a odhad ceny se vyšplhal k 2,2 milionu korun.