Málokdy se stane, aby se nějaký český podnikatel stal během dvou dnů celorepublikově populární osobností. A skoro nikdy se to nestane kvůli inzerátu, nadto kvůli inzerátu, kde se svěřuje se svým podnikatelským fuck-upem. 

Pavlu Svobodovi ml. se to však povedlo.

Syn majitele jihočeské zemědělské firmy Agro Svoboda, s. r. o, z Dolního Dvořiště, která zaměstnává 25 lidí a hospodaří na pěti farmách v Dolním Dvořišti, Horšově, Rybníku, Skoronicích a Trojanech nedaleko Rožmberka nad Vltavou, se veřejně svěřil se svým podnikatelským selháním v chovu oslů, ovcí, a především stáda koz, z nichž chtěl na jedné ze svých farem vytvořit malou zemědělskou zoo pro rodiny s dětmi. Učinil tak formou inzerátu, jehož prostřednictvím se chce svých zvířat rychle zbavit.

Místo idylického místa, kde se městské děti seznamují se zvířátky, totiž přišla čistá pohroma. 

Právě o nešťastných okolnostech zdánlivě jednoduchého chovatelského pokusu nyní Pavel Svoboda sepsal svůj inzerát. Učinil tak na oblíbeném serveru Bazoš.cz.

A protože vtipnost autora příspěvku žádný novinářský opis nepředčí, nechme vyprávět celý příběh jeho slovy v plném znění inzerátu, k jehož publikování nám Pavel Svoboda dal své svolení. Za jadrnější slovník se citlivému čtenáři omlouváme, jistě však rozhořčení nespokojeného podnikatele pochopí:

„Někdy asi léta Páně 2014 jsme si říkali, co s jedním naším statkem, a osvítila nás myšlenka (zpětně ji hodnotím jako vcelku naivní), že jelikož je to kousek od Kaplice, tak tam uděláme ‚minizoo‘ a budou tam chodit zástupy maminek s dětma a zájezdy ze škol od mosteckých uhelných pánví se dívat na to, jak koza žere seno, kráva dává mlíko a tak podobně.

Takže jsme začali tím, že jsme pořídili osla, osm ovcí a podobný počet koz. Naše naivita se rozplynula ve chvíli, kdy se ukázalo, že osel, který právě pohlavně dospěl v hřebce, stejně jako většina mladých mužů začal objevovat svou vlastní sexualitu. Bohužel nikoli nad katalogem spodního prádla, ale jeho cílem se staly ovce. Takže tímto se omlouvám maminkám s dětmi a školním zájezdům z Mostecka, kteří toto museli vidět a od té doby jim děti koktají.

Dalším hřebíkem do rakve projektu ‚minizoo‘ byly inzerované kozy, které prostě sežerou všechno, a kdyby zavětřily popínavou růži na pobřeží Sanfranciského zálivu, utekly by i z Alcatrazu. Pokusil jsem se nabídnout Vězeňské službě ČR jako pokusné králíky pro zkoušení nových technologií pro zabezpečení vězeňských objektů s vidinou dostat se tímto nápadem do žebříčku magazínu Forbes 30 pod 30, ovšem místo toho se mne ministerský rada pouze slušně otázal na moje zdraví. Jsou to nejgeniálnější mastermindi útěků odkudkoli a už z dálky slyšíte ty jejich pidimozečky šrotovat, jak vás zase akorát naserou.

Foto Pavel Svoboda

Long story short, osel p*cal ovce a ty zku*vený kozy sežraly všem sousedům v rádiu deset kilometrů, cokoli měli na zahradě, včetně rýče a zahradního trpaslíka.

Tím se rozplynul náš sen o ‚minizoo‘.

Osel je pryč, ovce taky, zbývají kozy.

Za odvoz nabízím všechny ty hajzly na přiloženém obrázku, kde je zřejmý, že maj zas něco za lubem.

Jinak si už řezník brousí nůž, nemám na ně náladu. Naposledy podkousaly zespoda a zezadu komínek balíků sena ve stodole a ten se pak zřítil na traktor.

Opakuji – ZA ODVOZ.“

Inzerát Pavla Svobody se přes noc stal vůbec nejčtenějším inzertním příspěvkem na populární české inzertní platformě bazoš.cz a získal stovky sdílení na českých sociálních sítích. 

Kozy nicméně stále nikdo nechce. „Přiznám se, že jsem vůbec nepočítal s něčím takovým,“ uvedl Pavel Svoboda v sobotu ráno pro Forbes. Oslovili jsme totiž nešťastného chovatele koz napřímo, v dnešní době člověka po ránu pobaví jen málokterá zpráva. Protože kozy od pana Svobody bohužel odebrat nemůžeme, nabídli jsme mu v redakci, že mu splníme aspoň ten druhý sen a napíšeme o něm do Forbesu. Byť to nebude v žebříčku 30 pod 30, ale v rubrice fuck-up.

Pavla Svobodu náš záměr pobavil.

„Chci jen prodat ty zmetky a od včera mi chodí jeden e-mail za druhým, kdy mi lidi píší své velmi podobné a komické zážitky s kozami, aniž by ty moje měli zájem si odvézt, protože si prošli tím samým traumatem. Pár jich napsalo SMS a jeden pán i zavolal. Jsem rád, že jste se pobavili, a samozřejmě jsem velice polichocen vaší nabídkou,“ konstatoval v sobotu Pavel Svoboda mladší. 

Pokud tedy máte zájem prožít podobné dobrodružství s kozami jako podnikatel Pavel Svoboda, neváhejte se mu ozvat. 

Kozy jsou stále k mání. 

P. S. Aktualizace ze soboty, 10.20 hodin dopoledne: Obrovský zájem o vtipný inzerát nakonec přinesl své ovoce. Pavel Svoboda mladší se svých kozích trapičů šťastně zbavil. Jak právě napsal Forbesu: Kozy si dnes v 10.03 všechny odvezl jeden pán. Vůbec jsem nepočítal s takovou odezvou, neustále mi chodí SMS a e-maily o tom, koho a jak jsem pobavil, a lidé i sdílejí své vlastní zkušenosti, převážně úplně totožné. Jelikož už několik let mám zrušený Facebook i Instagram, a jsem tedy ‚asociální‘, nemám vůbec představu o impaktu mého frku na Bazoši. Děkuji!