K nejlepším místům na světě je obvykle obtížné se dostat. Jinak by taky nebyla tak dobrá.

Platí to i o komplexu Three Camel Lodge v Mongolsku, skrytém a nedotčeném luxusním táboře jurt, který najdete v nekonečné poušti Gobi. Pokud toužíte po tom, Mongolsko vidět, Camel Lodge nabízí skutečně bezkonkurenční způsob návštěvy.

Čtěte také: V Norsku otevře největší podvodní restaurace světa. A vyrazí vám dech

Většinu téhle asijské země tvoří odlehlá poušť. Můžete tu hodiny jet po prašných cestách a nenarazit při tom na člověka, dopravní značku, vysílač nebo jurtu.

Polovina třímilionové mongolské populace žije už po staletí nomádským způsobem života a spoléhá se právě na plstí polstrované jurtové stany, stáda zvířat a dary přírody, jako je déšť, vítr a říční systémy.

Pro turistu ze Západu je nomádský život naprosto romantický a nepředstavitelný zároveň a Three Camel Lodge, navzdory nabízenému pohodlí, dobře prezentuje tento jednoduchý a nedotčený styl, jakým se dá žít.

Three Camel Lodge najdete v plochém stepním regionu u pohoří Altaj v národním parku Gurvansaikhan, necelých 500 kilometrů od hlavního mongolského města Ulánbátar. Nejlépe se sem dostanete, když podniknete hodinovou cestu autem (ideálně typu SUV) z Dalanzadgadu, velice malého regionálního letiště.

Pozemek resortu tvoří 40 jurt, každá je pečlivě ručně vyrobená ze dřeva a plsti a vybavená tradičním barevným nábytkem. Jurty jsou až překvapivě prostorné. Všechny jsou orientované podle tradice na jih, což umožňuje výhled na nekonečné travnaté louky.

Protože zde není žádná wi-fi ani mobilní síť, můžete se doopravdy ponořit do ticha a majestátní krásy země. Co je vzhledem k mimořádné lokalitě resortu neobvyklé, jsou fantastické kamenné koupelny – vlastní ke každé jurtě a vybavené pleťovou vodou z velbloudího mléka, a dále elektřina zavedená po celém resortu, luxusní kino v hlavním stanu, full service restaurace a barový salonek. Je tu dokonce jurta vyhrazená mongolským masážím praktikovaným po staletí, ne-li tisíciletí.

I když je luxus velkým atributem Three Camel Lodge, další předností tábora je jeho oddanost udržitelnosti, a to jak přírodní, tak kulturní.

Lodge recykluje svůj organický odpad v lokálních farmách jako hnojivo, staví a podporuje skleníkové projekty, zaměstnává výhradně Mongoly a vypomáhá místním rodinám se zbožím a zásobami během nepříznivých zim.

K tomu navíc hotel zahájil program „Žádné plastové tašky v Gobi“, který podporuje malé místní obchody ve využití textilních nákupních tašek. Pokud byste to chtěli zažít, není nic jednoduššího než vyrazit na cestu.