Venku začíná být sychravo a deštivo a to je ten nejlepší čas si zalézt pod peřinu, uvařit si čaj, kávu či horkou čokoládu a pustit si nějaký pěkný seriál. Z čeho vybírat? Máme pro vás 10 tipů, ze kterých si musí vybrat úplně každý.

1. Inteligentní sci-fi pro náročné: Westworld

Představte si, že v budoucnosti existuje super-realistický zábavní park, kde si za 40 tisíc dolarů za den můžete zahrát na kovboje, odprásknout nějakého desperáta a večer si užít v nevěstinci. Zní to krásně, ale až do té doby, než si androidi, kteří vám v parku dělají komparz, začnou uvědomovat sami sebe a rozhodnou se vzít hru do svých rukou.

Seriál vznikl na motivy staršího filmu Westworld, který napsal a režíroval Michael Crichton. Jestli znáte jeho knihy jako Jurský park, Kongo nebo Koule, pak přesně víte, jak výborný cit pro napínavé sci-fi thrillery na téma „člověk vs. věda“ umí rozehrát.


2. Komiksová lahůdka pro starší a pokročilé: Luke Cage

Internetová televize Netflix a komiksový obr Marvel potřetí, a nikoli naposledy, spojují síly a přivádějí k životu dalšího neohroženého hrdinu. Zapomeňte ale na tuny efektů a zářivé kostýmy a připravte se na realistické pěstní souboje za zvuků rapu.

Hlavní hrdina Luke Cage chtěl po návratu z vězení jen někde v ústraní Harlemu uklízet, ale když mu gangsteři zastřelí starého přítele, rozhodne se pomstít. A to, že má neprůstřelnou kůži, se mu bude setsakra hodit.

Luke Cage pokračuje v nastaveném stylu, který odstartoval tematicky spřízněný Daredevil a pokračovala v něm detektivní Jessica Jones. Tedy komiks, kde jde hlavně o pomalé dialogy, drsné souboje a perfektní herecké výkony.


3. Politické drama plus akční thriller dohromady: Designated Survivor

Milovali jste ho jako neohroženého agenta, který zachraňoval kůži prezidentům. Tentokrát se ale Kiefer Sutherland proti své vůli americkým prezidentem stává sám. Poté, co teroristický útok smete kompletní současnou vládu. Ustojí tlak svých armádních jestřábů i veřejnosti, která ho má za neschopného politika?


4. Vyrostli jste na filmech z 80. let? Pak musíte vidět Stranger Things

To je ten seriál, o kterém všichni vaši seriáloví kamarádi mluví. Když vám popisovali zápletku (malý kluk se ztratí za nadpřirozených okolností a jeho kamarádi se ho vydají hledat), moc nadšení jste nebyli. Ale zkuste si pustit první díl a ponořit se do napínavé atmosféry, kterou jste před dvaceti lety jako malí kluci a holky zažívali u videokazet.

Je to strašidelné jako romány Stephena Kinga, má to zároveň tu dobrodružnou atmosféru z nejlepších filmů Stevena Spielberga a je to nacpané odkazy na popkulturu 80. let. A nebojte se, na naprostou většinu záhad dostanete odpověď. A příští rok se můžete těšit na pokračovaní.


5. Co kdyby Německo vyhrálo 2. světovou válku? The Man in the High Castle

Než začne v prosinci druhá série, máte nejvyšší čas si zopakovat  prvních deset dílů seriálu, který ale raději vašemu profesorovi dějepisu nepouštějte.

Píší se 60. léta, Spojenci prohráli 2. světovou válku a okupovaná Amerika je rozdělena mezi vítězné mocnosti – Německo a Japonsko. Napínavý příběh se točí okolo tajemného filmu, který se snaží získat jednak vysocí představitelé mocností Osy, tak i obyčejní lidé z odboje, kteří už mají okupace dost. A co je na tomto filmu? Něco neslýchaného – záběry toho, jak Německo válku prohrálo.


6. Česká krimi světových rozměrů? To možná bude Pustina

Koncem října přijde české HBO s dalším původním seriálem. Když se starostka severočeské obce vzbouří proti důlním mocipánům, zmizí za podivných okolností její dcera.

Ano, správně, pokud jste si právě vzpomněli na Temný případ nebo Mamon nebo čtete jiné severské kriminálky, zatrhněte si v kalendáři 30. října. A zapomeňte na obyčejné příběhy typu Kriminálka Anděl, tohle je mnohem větší kalibr. Pokud se vám líbila česká verze seriálu Mamon, bude se vám určitě líbit i Pustina.


7. Kdo se bojí, nesmí k televizi: Exorcist

Natáčet seriály podle filmů je letos největší zlatý důl. Vedle sérií na motivy snímků jako Smrtonosná zbraň nebo Frekvence startuje na podzim také televizní verze Vymítače ďábla. Pokud tedy nemáte dost malých holčiček, které posedne ďábel, už si můžete začít zhasínat světla.


8. Chcete se smát i plakat? Pak je pro vás This Is Us

Hořkosladké seriály nejsou na malých obrazovkách tak časté. Pro ty z vás, kdo životní situace potřebují vídávat v těch lepších i horších chvílích, je připravené drama This is Us. V něm se skupina lidí narozených ve stejný den musí potýkat se všemi nástrahami i radostmi života.

Příběhy několika generací rozprostřené přes několik desetiletí nám ukazují, jak do rodinných příběhů zasahuje alkoholismus, nevěry, drogy, kariéra, ale i láska, důvěra či přátelství.

Ale nebojte se, tady nejsme v nezávislém filmu, ale v seriálu pro masovky. Jestli jste viděli film Bláznivá, ztracená láska, už tušíte, na jakou atmosféru se máte připravit.


9. Vaši ajťáci už to viděli. A vy? Mr. Robot

Nedávno doběhla už druhá série, přesto tento seriál znají skoro jen lidé od počítačů. Přitom se nemusí bát ani technicky méně zdatní, ten příběh je klasickou story o zdánlivě bezvýznamném člověku, který má šanci změnit svět.

Hlavním hrdinou je mladý programátor, který sice pracuje pro velkou finanční korporaci, ale sám s jejím jednáním nesouhlasí. A proto, když ho osloví tajemný muž, který si říká Mr.Robot, a nabídne mu, že může tuto chamtivou finanční korporaci zničit, váhá jen chvíli a připojuje se k velké hackerské skupině.

Inteligentní seriál nemusí být čistě jen o hackování, ale i třeba o tom, kam až necháme zajít zasahování do našeho soukromí, nebo o tom, kdo všechno ovládá světovou ekonomiku.


10. Drogy jsou špatné, ano? Ale seriály o drogách jsou výborné. Narcos

Víte, kdo byl Pablo Escobar? Ne? Tak vězte, že to byl největší drogový král, který dlouhou dobu řídil kokainové cesty v Jižní Americe.

Už dvě série popisují jeho životní rvačky s konkurencí, policií, rodinou a svědomím. Zjednodušeně řečeno, jakmile existují v seriály drogy a zločin, máme zaděláno na skvělé a syrové drama.


Tomáš Vyskočil je zakladatelem serveru Filmtoro, kde píše o tom, jaké filmy a seriály stojí za to.