Myslíte si, že je důležité, aby vás vaši spolupracovníci měli rádi a respektovali vás? Možná, že si myslíte, že by nemělo, ale opak je pravdou. Záleží na tom. Protože osobní moc jednotlivce je založena na oblibě a na respektu. Znamená to, že umíte působit na lidi, aniž byste se museli odvolávat na firemní hierarchii a autoritu.

Když používáte jen autoritu a žádnou osobní moc, v podstatě sdělujete těm ostatním: Musíte to udělat, protože vám to říkám. Když působíte pomocí autority, lidé vám většinou vyhoví, ale když působíte osobním kouzlem a mocí, vzbudíte mnohem větší loajalitu a nasazení. Působení osobním vlivem vede zdravějším, důvěryhodnějším, dlouhodobým vztahům.

Čtěte také: Nevědomí plagiátoři. Proč vám kolegové kradou nápady a nevědí o tom

Jak zvýšit svou osobní moc a takzvaný referenční vliv, což je právě schopnost přitahovat k sobě druhé lidi? Pomůžou vám následující tři věci:

1. Buďte všestranní
Výzkum expertů, kteří se dlouhodobě zabývají vedoucími schopnostmi, Roberta Kaplana a Roberta Kaisera dospěl k závěru, že člověk je považován za úspěšného vedoucího, je-li všestranný. Což znamená, že je schopen se přizpůsobit, měnit své chování podle situace a lidí, s nimiž jedná: být stratég, je-li třeba a cílevědomý jindy, dát prostor svému okolí a zase v jiné situaci být přímý a přísný vedoucí. To, jestli jste považován za průměrného nebo úspěšného vedoucího, způsobuje z 50 procent vaše univerzalita.

Například vy sám milujete diagramy a organizujete si s jejich pomocí práci, nepředpokládáte ale, že to tak má každý. Takže lidi necháte, aby si organizovali práci, jak jim to vyhovuje, mají-li výsledky.

2. Buďte si vědomi toho, jak jednáte, když máte práce nad hlavu
Děláme to všichni. Jsme úseční a vypadáme jako hrubci a přitom jsme jen ve stresu nebo pozdě odpovídáme na e-maily, což nám sice nevadí, ale jiné to zdržuje. Mnohé, co děláme, když toho máme moc, může ostatním škodit, aniž bychom chtěli. Sepište si své zlozvyky, bude lehčí se jim vyhnout, až zase udeří pracovní nápor. Možná se zeptejte tří svých spolupracovníků z různých oblastí, jestli ve stresu nebo při velkém pracovním vypětí neděláte něco, co je vám za jiných okolností cizí.

3. Zjistěte, co druhé lidi dobíjí.
Každý jsme jedinečný. Brook a Brewerton zjišťovali, jak optimalizovat své schopnosti (věci, které nám dodávají energii, v nichž jsme dobří nebo máme potenciál v nich vyniknout). Pravděpodobnost, že někdo další má stejných sedm výrazných předností jako vy, je 1:346.000. Ať už vás v práci nabudí spolupráce s druhými, řízení výsledků, pružnost, nebo přebírání iniciativy, zřejmě nepotkáte nikoho dalšího, koho by dobíjelo to samé. Nebojte se zeptat ostatních, co dodává energii jim, nejen jako typ práce, ale i způsob, jakým pracují. Když to pochopíte, můžete změnit způsob spolupráce s nimi a je bude interakce s vámi víc bavit. Má to i širší pracovní důsledky.

Čtěte také: Ruší vás v práci hlučící kolegové? Sundejte sluchátka a pusťte si větrák

Organizace, v nichž lidé rozumějí vlastním schopnostem a schopnostem těch ostatních, může zvýšit soustředění na práci až o 70 procent. Je dobře, že chcete, aby vás lidé měli rádi a respektovali, že toužíte po větší osobní moci a referenčním vlivu. Pro řídící pozice je to zásadní předpoklad. Znamená, že jsme schopni vyvolat loajalitu a zapálení pro práci ne jen zařídit splnění pokynu. Znamená to, že umíme víc, než jen říct lidem, co mají dělat, protože my jsme jejich nadřízení. Nejde tu o náš dobrý pocit z toho, že nás má okolí rádo. Znamená to, že s námi lidé rádi pracují a jsme schopni jim dodat energii. Můžeme svou osobní moc vytvářet tím, že srovnáme, kdo chceme být, a jak se chceme projevovat s tím, jak skutečně působíme na ostatní.

Autorka textu Rebecca Newton založila konzultační firmu Moncort.org a vyučuje management na Londýnské škole ekonomie a politických věd (LSE).