„Technologie nám dává sílu, ale už nám neřekne, jak s ní zacházet. Díky technologiím můžeme nepřetržitě  komunikovat napříč světem, ale neporadí nám, co máme říct. „

Jonathan Sucker


Máte pocit, že začínáte být závislí na nových technologiích a místo toho, aby vám sloužily, se zdá, že sloužíte spíš vy jim? Rozhodně nejste sami. Co s tím? Zkuste si dát antitechnologickou detoxikační kúru.

Pokud trávíte na internetu příliš mnoho času, může se už dokonce jednat o závislost srovnatelnou se závislostí na cigaretách, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Rozhodně ale tuhle závislost nepodceňujte. Může mít, stejně jako kouření, závažné dopady na vaše zdraví.

Zrádné je modré světlo, které vyzařují jak televize, tablety, počítače, tak i některé mobilní telefony. Modrá barva nemusí být rozpoznatelná okem, o to je ale zákeřnější. Odborníci se schodují, že dlouhodobé působení modrého světla může vyvolávat nespavost, deprese i nádorová onemocnění.

Chcete-li si tedy udržet zdravý odstup a předcházet závislosti, dopřejte si pravidelný detox, během kterého budete nějakou dobu offline. Budete se rozhodně cítit lepe!

fb detox done

Tipy jak na to:

Známá koučka Carol Ring doporučuje vytvořit si denní plán, ve kterém si přísně rozdělíte pracovní a osobní aktivity.

Uvědomte si, že problémem není technologie sama o sobě, ale fakt, jak vy dokážete zacházet se svým časem.  Zkuste si v nastavení vašeho telefonu změnit upozornění na e-mail tak, aby se vám e-maily automaticky nezobrazovaly na displeji; místo toho si stanovte, že je budete kontrolovat manuálně. A to pokud možno nanejvýš dvakrát denně.

Najděte si správnou aplikaci

Paradoxně se objevuje čím dál víc aplikací, které vám budou kontrolovat, kolik času strávíte online. Například Freedom vám zruší přístup k internetu na dobu, kterou si sami zvolíte. Je kompatibilní se softwary Windows, OsX/iOS, Android. Další takovou aplikací je Selfcontrol, která vám zablokuje přístup k vámi zvoleným stránkám. Ta je zatím dostupná jen pro OsX/iOS. Existují také aplikace jako PaperKarma, která vás automaticky odstraní ze seznamu nežádoucího odesílatele. Jediné, co musíte udělat, je poslat týmu PaperKarma screen shot e-mailu a oni zkontaktují toho, kdo vám otravnou poštu píše. Zkoušela jsem to a byla jsem úspěšně odstraněna z 20 různých seznamů. Funguje na všech telefonech kromě Blackberry.

Vytvořte si místo bez internetu

Udělejte si doma zónu bez telefonů, tabletů, počítačů a dalších zařízení. Vyberte si jeden pokoj, kde chcete mít klid, a přesuňte z něj všechna zařízení jinam; uvidíte, že se si na to brzy zvyknete a v pokoji bez sítě začnete lépe relaxovat. Pokud je mobil nebo počítač váš jediný zdroj hudby, přepněte všechna zařízení v nastavení do režimu letadlo, který vypne bezdrátovou síť a vy nebudete rušeni textovkami, tweety a e-maily. Jestli používáte Spotify, tohle bude fungovat jen při plné placené verzi, kterou si do telefonu uložíte.

Odolejte pokušení

Jestli také začínáte den tím, že se jako první věc podíváte na maily a nové zprávy, tak si zkuste vymezit třeba zrovna tuhle první hodinu dne na detox. Udělejte si snídani, přečtěte si noviny nebo jen meditujte. Svět se přece nezhroutí, když nebudete jednu hodinu k zastižení.

Rozhodnete-li se pro detox o víkendu, muže vás inspirovat zakladatel Pintrestu Evan Sharp. Ten jezdí na výlety, které mají jedinou podmínku: místo kam se vypraví, musí být mimo dosah mobilní sítě. Jezdí prostě tak dlouho, dokud signál neztratí.

A co vám detoxikační kúra přinese?

  • ušetříte čas, který ničím nenahradíte
  • soustředíte se lépe na práci, studium a lidi kolem sebe
  • snížíte riziko nepříjemného pocitu, že vám něco neustále utíká

Tento pocit – že neustále o něco přicházíte – byl dokonce vědecky definován jako psychická porucha způsobená tlakem sociálních sítí. Ty jsou zahlceny množstvím událostí a podrobnostmi o tom, kde si co vaši známí dávají k obědu a vy se zrovna nudíte a sedíte doma u počítače.

  • zbavíte se pocitu osamění, žárlivosti a závisti, které mohou být umocněny brouzdáním na profilech vašich kamarádů

Průzkumy také ukazují, že jeden ze tří lidí se po shlédnutí Facebooku cítí mnohem více nespokojen se svým vlastním životem…

Rozhodně si budete připadat užitečnější, když svůj čas vyplníte jinými aktivitami. Místo sledování televize běžte do divadla; místo neustálého chatování a smskování běžte navštívit kamaráda, kterého jste dlouho neviděli. Budete mít ze sebe mnohem lepší pocit.

Dát si pravidelný detox od technologií je důležitá disciplína, která vám pomůže být spokojenější. Konečně, před technologiemi nemusíte utíkat, naštěstí stačí zmáčknout tlačítko off.


Další užitečné rady najdete tady:

Co udělat, abyste z práce odešli v 5 a měli vše hotovo

Jak rychle dokončit rozdělanou práci? Nařiďte si stopky na 10 minut