Zdá se, že tři věci jsou jisté: daně, smrt a předražené olympiády. Přesně týden před startem zimních her v Pekingu totiž platí, že i čínská sportovní show výrazně překročila očekávané náklady. Původně se počítalo se třemi miliardami dolarů, nyní to jsou čtyři – to je nárůst o třetinu.

Jde zároveň o sumu s dovětkem „náklady související s olympijskými operacemi“. Kolik pořadatelství stojí doopravdy, to naznačují jiné cifry. Kromě čínského hlavního města se hry konají ještě ve městech Jen-čching a Čang-ťia-kchou, které s Pekingem spojuje zbrusu nová dráha pro rychlovlaky.

Jejich rychlost je záviděníhodná, nicméně už v roce 2015 vyčlenila Čína na stavbu dráhy 9,22 miliardy dolarů, více než trojnásobek oficiálních nákladů. „Jakožto součást naší sítě rychlovlaků by tyto tratě vznikly tak jako tak,“ vysvětlila tehdy vláda účetní operaci.

Ani tím se ale nekončí – je nutné přidat náklady na krocení koronaviru. Pokud vezmeme v úvahu, že pandemie se rozšířila do světa zrovna z Wu-chanu a Říše středu nemá úplně čisté svědomí, jde o chmurný vlastní gól.

„Navíc se s tím pojí výpadek příjmů od očekávaných statisíců zahraničních diváků, kteří nepřijedou,“ připomíná pro AFP ekonom ze Sorbonny Wladimir Andreff. Olympiáda se koná za zavřenými dveřmi: cizinci mají vstup zakázán a vstupenky si nakonec nemohou jen tak koupit ani domácí. „Vyvolené“ si na základě neurčených kritérií vyberou sami pořadatelé.

Jiný francouzský ekonom Matthieu Llorca z Burgundské univerzity pak kontext doplňuje. „Nemyslím si, že dodatečné náklady budou začleněny do rozpočtu. To pořadatelům umožní tvrdit, že uspořádali úspěšné a levné hry, a navíc Čína jakožto druhá největší ekonomika světa nejspíš na peníze příliš nehledí. Jediné, co je podstatné, je image země.“

Peníze pro Čínu nejsou podstatné. Podstatná je image země.

Z podniku založeného na ideálech barona Coubertina je prostě dávno prostředek geopolitické hry. A výsledné sumy jsou zvlášť v případě netransparentních pořadatelů těžko dohledatelné.

Za nejdražší hry vůbec platí ty v Soči 2014 za astronomických 51 miliard dolarů, za nejdražší letní olympiádu pak ta čtyřicetimiliardová v Pekingu z roku 2008. Tehdy ale ještě součástí oficiální částky byly i náklady na infrastrukturu.

Peking se za týden stane prvním městem dějin, které po letní show uspořádá i tu zimní. Před čtrnácti lety olympiáda pro Čínu představovala glejt na příslušnost v klubu mocných, prezentovat se chce i letos.

Jen se změnily kulisy: vztahy s USA jsou čím dál napjatější, významná část světa režimu spílá za podcenění startu pandemie nebo koncentrační tábory pro ujgurské etnikum a země je svázaná lockdowny a zákazy. USA a další země hry diplomaticky bojkotují, zároveň nejde o jednotný postoj – ani v rámci Evropské unie.

Vydání Forbesu American Dream!

Olympijská finanční matematika je však natolik složitá disciplína, že nacházíme i paralely s časy, kdy byl svět ještě v normálu.

„Samotná představa, že olympiáda automaticky znamená příliv turistů, nemusí být založena na pravdě,“ upozorňuje Andrew Zimbalist, jeden z nejuznávanějších světových expertů na sportovní ekonomiku, který se dlouhodobě věnuje právě rozpočtům olympiád a jejich financování.

Například v průběhu Pekingu 2008 kvůli razantním bezpečnostním opatřením klesl příliv zahraničních hostů o pětinu. „Přijeli sice turisté olympijští, ty běžné však odradily obavy z dopravních zácp, ze zvýšených cen i z potenciálních teroristických útoků,“ dodává Zimbalist.

Koronavirus razantně zaútočil už na předchozí letní olympiádu v Tokiu, odsunutou z léta 2020 o rok. Oficiální náklady sice japonská vláda snížila ze sumy 15,4 miliardy dolarů na „jen“ 13,6 miliardy, jenže podle médií i letmý pohled do auditů naznačuje, že může jít ve skutečnosti o násobně vyšší částku.

Čína si počíná obezřetněji. ¨Zimní olympiády v průměru překračují své rozpočty o 142 procent (letní dokonce o 213 procent), v tom je stávající pekingská třetina navíc celkem akceptovatelná. Kolik dodatečných peněz ale stály železnice a přísná opatření, která obnášejí neustálé testy a hermeticky uzavřený okruh sportovišť a hotelů pro účastníky?

Částka nejspíš zůstane utajena. Trojici daně, smrt a předražené olympiády ale na seznamu jistot jen tak něco netrumfne.