Přemýšlíte o tom, že byste si založili startup, ale rádi byste zkusili štěstí v zahraničí, a ne zrovna v Silicon Valley? Pak vám možná poradíme – společnost Seedstars World, která dlouhodobě podporuje rozvoj startupové scény na rozvíjejících se trzích, sestavila seznam deseti měst (ne jen z rozvíjejících se zemí), která jsou podle ní pro rozběhnutí startupu nejlepší. Třeba se jejich tipy necháte inspirovat. Jejich autorkou je Alisee de Tonnac ze Seedtars World.


Kuala Lumpur

Pokud vás zajímá tenhle region, můžete se spolehnout, že Malajsie je – co se nákladů na bydlení týče – mnohem výhodnější než Singapur. A zajímavý postoj zaujímají i místní instituce (veřejné i soukromé), které vznik a rozvoj nových startupů podporují. Díky tomu je výrazně jednodušší se zde usadit a zapadnout do místního prostředí.

Řada startupů také Malajsii preferuje coby testovací trh (mnohem větší než ten singapurský), ve kterém se navíc musíte naučit vycházet s příslušníky tří národností najednou. Pokud tedy uspějete v Malajsii, máte slušnou šanci, že se vám bude dařit i v okolních zemích, jako jsou Čína, Indie a Indonésie.

Peking

Čínská kultura podnikání stále příliš nepodporuje. Většina mladých Číňanů žije pod přísným dohledem svých rodičů a tradiční zaměstnání se stále vysoce cení. Nicméně i v Číně se poměry mění – příběhy úspěšných byznysmenů na sebe strhávají stále více pozornosti a lze předpokládat, že ostatní je budou chtít napodobit. Čína jako taková se navíc začíná soustřeďovat i na výrobu high-endových produktů, takže „Made in China“ by v budoucnu nemuselo znamenat jen to, co je levné a nepříliš kvalitní.

Čína nabízí startupům možnost daňových odpisů až do výše 1500 dolarů – a to všem, které založí dříve nezaměstnaní lidé nebo studenti, kteří právě dokončili školu. Letos navíc vznikl venture kapitálový fond v hodnotě 6,5 miliardy dolarů, který se zaměřuje na startupy v raných fázích. V zemi funguje pod patronací Ministerstva vědy a technologií na 1500 inkubátorů, které mají za úkol po celé zemi zajišťovat podmínky, financování i možnost konzultací pro hi-tech společnosti.

Varšava

Polsko je ve srovnání s Českou republikou a Slovenskem považováno za silnějšího partnera díky většímu vnitřnímu trhu a silnější podnikatelské historii. Varšava má navíc za sebou i několik úspěšných příběhů, jako jsou Allegro, Wirtualna Polska, Onet, LiveChat, Nasza Klasa.

A Polsko je také místo, které je atraktivní pro špičkové technologické firmy jako třeba Google, který nedávno ve Varšavě otevřel svůj třetí kampus (v podstatě jde o startup akcelerátor Googlu). V podpoře podnikatelů se angažuje také vláda a snaží se i Varšava jako taková – místní radnice například sponzoruje jednu z největších startupových konferencí v Polsku s názvem Bitspiration). Kromě Varšavy stojí za pozornost také Krakov, Gdaňsk a Vratislav.

Moskva

I Rusko se snaží vytvořit pro podnikání co nejpříznivější podmínky a pustit se do vlastního byznysu je stále populárnější, i když se lidé obávají neúspěchu a společenského odsouzení, které v zemi po nezdaru zpravidla následuje (což tak ale upřímně řečeno funguje ve všech ekosystémech kromě Silicon Valley a Tel Avivu).

V Rusku díky sovětskému dědictví stále najdete řadu schopných inženýrů a hardwarových společností. Panuje zde silný důraz na tzv. Internet věcí. Kvůli politickému napětí a poklesu hodnoty rublu nicméně stále více mladých Rusů odchází do Silicon Valley, jihovýchodní Asie nebo do Evropy.

I přesto zůstává ruský startupový ekosystém (v porovnání se sousedními zeměmi) nejvyspělejší – a to jak po stránce podnikatelské, tak investorské (i když by zde mohlo působit více venture kapitalistů).

Bengalúru

Bengalúru, Bombaj, Puné, Nové Dillí nebo Čenaj – to jsou města, která podnikáním žijí. Trh je v Indii obrovský a stejně úctyhodné je i množství mladých a ambiciózních lidí, kteří každoročně opouštějí univerzity.

Bengalúrská startupová scéna je tradičně zaměřená na inženýry a technologie, takže pokud se rozhodnete pro toto město, budete mít – jako řada vašich předchůdců – problémy najít dobré obchodníky nebo designéry. Ostatně – tohle město je domovem 5 z 8 indických „jednorožců“ (neboli unicorns, což jsou startupy s tržní hodnotou více než miliardy dolarů).

Firemní daň z příjmů zde činí 30 procent, bohužel tu ale pro startupy neexistují žádné pobídky a založit nový byznys může trvat i několik měsíců. Každý týden můžete nicméně v Bengalúru navštívit několik startupových událostí zaměřených na jejich podporu a rozvoj. Stačí si jen vybrat.

Sydney

Být podnikatelem v Sydney už něco znamená, lidé tu ale stále hodně tíhnou k pohodlnému životnímu stylu a zaměstnání v zavedené korporaci. Existuje zde sice mnoho startupů, většina z nich je ale zaměřená čistě na lokální trh. Pomalu se to však mění – místní podnikatelé začínají myslet více globálně a podmínky pro ně tu jsou stále příznivější.

Vláda nicméně podnikání nijak zvlášť nepodporuje a nenabízí žádné speciální daňové pobídky. Jediné výjimky zatím tvoří 45procentní sleva pro projekty zaměřené na výzkum a rozvoj a možnost odečíst si z daní kapitálové výdaje do výše 20 tisíc australských dolarů (necelých 400 tisíc korun).

Tunis

Podnikatelské prostředí v Tunisu je sice stále ještě v plenkách, ale zdá se být slibné. Rozhodujícím momentem pro jeho rozvoj bylo v roce 2011 Arabské jaro, které Tunisany přivedlo mimo jiné k tomu, aby se o podnikání začali zajímat.

Tuniské startupy často používají své technologie k tomu, aby mobilizovaly místní komunity, zapojily je do politického rozhodování a vytváření občanské společnosti. Ve snaze toto prostředí podpořit se politici snaží zavádět nové strategie a programy na podporu podnikatelských inkubátorů, akcelerátorů i vzdělávacích programů.

Londýn

V první čtvrtině letošního roku napumpovali investoři rekordních 459 milionů liber (zhruba 17 miliard korun) do venture kapitálových fondů v londýnském digitálním sektoru. Což představuje za srovnatelné období meziroční nárůst o 66 procent. K tomu si přidejte řadu podpůrných programů a daňových úlev včetně speciálních vládních půjček pro startupy, a získáte představu, jak by se vám v Londýně mohlo dařit – technologie se aktuálně považují za čerstvou krev, která pomůže britské ekonomice, což ovlivňuje i to, jak k odvětví přistupují veřejné instituce.

Káhira

Masa mladých a vzdělaných Egypťanů se nyní snaží proměnit své znalosti a zkušenosti v úspěšné podniky. I přes řadu překážek se jim to celkem daří a na jejich podporu se budují i nové akcelerátory a crowdfundingové kampaně. I přes všechny politické změny poslední doby totiž Káhira stále patří mezi místa, kde se koncentrují nejlepší inženýři z regionu Blízkého východu a severní Afriky.

Sofie

Hlavní město Bulharska možná není ve světě moc známé, ale mezi jeho výhody patří nízké daně i jedno z nejrychlejších internetových připojení. Je to také místo, odkud vzešla řada zajímavých společností, jako je VRay, který se specializuje na 3D architektonické vizualizace a ve svém oboru má velmi silné postavení. Sofie se také stává stále oblíbenějším regionálním centrem , které láká podnikatele toužících se dostat k evropským investičním fondům.