skip to main content
Jak být lepší

Chcete zdravě jíst? Tak napřed začněte cvičit

1 minuta čtení

„Většina účastníků naší studie ani netušila, že má v sobě tohle zdravé já,“ říká genetička Molly Bray z Univesity of Texas at Austin

Reklama
, která se svými kolegy přišla se zajímavou studií zkoumající vztah mezi zdravými jídelními návyky a cvičením.

Její výsledky, publikované v International Journal of Obesity, jasně říkají: Pokud chcete jíst zdravě a nedaří se vám to, zařaďte do svého programu libovolnou fyzickou aktivitu.

Reklama

V průběhu experimentu, který zarhnul více než dva tisíce lidí se sedavým zaměstnáním, se totiž zjistilo, že účastníci, kteří začali pravidelně cvičit, si během několika týdnů vybudovali i zdravý návyk, co se týče jídla – častěji jedli například ovoce a zeleninu nebo netučné maso, zatímco jim během doby experimentu klesla chuť na tučné a smažené výrobky nebo sladké nápoje.

Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je podle vědců hladina dopaminu, která náš apetit a touhu po jídle ovlivňuje – jeho výskyt snižuje chutě. Dalším důvodem, který ale studie neověřovala, může být prostý fakt, že lidé, kteří začali cvičit, si nechtěli nově osvojený zdravý návyk narušit nesprávným jídelníčkem.

A nejlepší na tom je, že všichni účastníci byli lidé, kteří se cvičením neměli velké zkušenosti. Je proto jedno, jakou aktivitu zvolíte a jak bude náročná, důležitá je jen její pravidelnost – účastníci studie cvičili v krátkých intervalech třikrát týdně.

Cvičení zdar!

Reklama
Reklama