Otevřete si dnes ChatGPT a zkuste s ním něco udělat. Taková je podle Miroslava Singera zjednodušeně nejpřímější cesta k výkonnější ekonomice. Hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding a bývalý guvernér ČNB se na tom během debaty v rámci konference Forbes Lepší Česko shodl s Davidem Navrátilem, hlavním ekonomem České spořitelny.
Česká ekonomika totiž podle nich stojí na třech pilířích: lidech, kapitálu a produktivitě. A právě v poslední zmíněné složce, tedy v efektivním využívání dostupných zdrojů, jako země zaostáváme.
„Dominantním příběhem české ekonomiky posledních třicet let byla konvergence. Toužili jsme dohánět úspěšné ekonomiky na západ od nás, měli jsme ambici nejenom stát se výkonnější ekonomikou, ale zároveň zvyšovat svou životní úroveň. Od finanční krize v roce 2008 se nám však nedaří rychlost růstu udržovat,“ vysvětlil David Navrátil, který dlouhodobě zdůrazňuje mimo jiné nedostatek silných českých firem, které by táhly tuzemskou ekonomiku.
„Zatímco před finanční krizí rostla česká ekonomika o šest až sedm procent a nezadrhávala se, před pandemií covidu rostla přibližně o tři procenta a už bylo znát, že se přehřívá. Rostla pomalu, a přitom lapala po dechu,“ připomněl.
I přesto, že rozvoj tuzemského hospodářství vypadal dlouho nadějně, po sérii negativních šoků za posledních pár let, ať už se bavíme o pandemii, válce nebo energetické či inflační krizi, se jako jediná ekonomika v Evropské unii nejsme schopni dostat nad ekonomickou úroveň z konce roku 2019. „Nerosteme a to je obrovský problém,“ uzavřel Navrátil.
„Příliš mnoho lidí dostává peníze na věci, které nic nepřinášejí. Bavíme se o tom, že česká ekonomika neroste. Je ale zásadní dodat, že neroste ani při mimořádně nízké nezaměstnanosti,“ doplnil Miroslav Singer.
Podle ekonomů totiž jako země nejsme schopni své zdroje vytěžit na maximum. Velkým faktorem je podle nich navíc pocit relativního bezpečí a klidu v zemi.
„Není to tak, že bychom se měli špatně. Za poslední dekádu jsme dokonce z hlediska růstu nejúspěšnější ekonomikou střední a východní Evropy. Problémem však je, že nejsme schopni se dál zlepšovat. Státy jako Polsko nebo Maďarsko aktuálně rostou rychleji než my,“ upozornil Navrátil.
Kdo by tedy měl českou ekonomiku nastartovat? Podle Miroslava Singera leží zodpovědnost v jednotlivcích. „Bylo by naivní doufat, že přijde stát a pomůže nám být jako ekonomice produktivnější. Problém je v tom, že se nám nechce,“ řekl Singer.
„Když vedeme debatu o rozpočtu, přemýšlíme, jak zkrouhnout platy bohatým. Když jako firmy investujeme do digitalizace, tak jenom proto, abychom ušetřili, nikoli abychom mohli dělat s tím, co máme, víc. Mám pocit, že abychom byli produktivnější, musela by přijít nějaká větší krize,“ dodal s tím, že právě vědomí krize totiž historicky burcuje ekonomiky k růstu.
„Ekonomický růst má několik složek. Jednak je to vzdělání, jednak schopnost využít své zdroje, postavit infrastrukturu, fungující síť nemocnic a dálnic. Z padesáti procent je však ekonomický růst hnán inovacemi, tedy schopností tvořit myšlenky a ty myšlenky podnikavě aplikovat,“ řekl Navrátil.
„Pokud tedy chcete zlepšit českou ekonomiku, najděte si něco, co děláte špatně, a zlepšete to. Tak jednoduché to je. Najděte si něco, co vám zabere méně než tři minuty, a udělejte to hned. Například si otevřete ChatGPT a zkuste v něm něco vymyslet,“ uzavřel Singer.