Když v devadesátých letech začínal podnikat, často slýchával, že je blázen z Jizerských hor. Dalibor Dědek se sice narodil v Jičíně a dětství prožíval v Turnově, ale jeho jméno je už neodmyslitelně spjato s Jabloncem nad Nisou.

Právě tady založil svou firmu Jablotron, která se specializuje na zabezpečovací techniku. O tom, že je úspěšná, svědčí i fakt, že se podnikatel pravidelně objevuje v žebříčku nejbohatších lidí Česka – aktuálně na 75. pozici.

Letos, u příležitosti svatováclavského svátku dostal Dalibor Dědek stříbrnou medaili předsedy Senátu za pomoc ostatním, v jeho případě konkrétně Ukrajině, kterou podporuje od začátku války. Ta se dotkla i Dědkova byznysu, když Jablotron ruské zákazníky odpojil od aplikací k alarmům a vypnuli i přenosy na pulty centrální ochrany.

„To způsobilo velkou vlnu stížností a vyhrožování a velké nevole z ruské a běloruské strany,“ vzpomíná Dalibor Dědek. V Jablotronu, do jehož vedení se po letech zase vrátil, se dnes věnuje spíše vizionářství v oblasti produktů a snaží se řešit konsolidaci firmy, aby bylo jasné, jak má jednou pokračovat.

„Bohužel jsem nebyl schopen firmu postavit jako rodinnou, protože mé děti měly jiné zájmy a jsou úspěšné v jiných oblastech. Ale právě vznikající konsolidace by měla jasně deklarovat, že Jablotron je jedna česká silná firma, na kterou by měli být Češi v budoucnosti hrdí,“ nastiňuje.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Loňský rok byl pro firmu obtížný: také ji zasáhla čipová krize a aby zvládla objednávky, musela některé produkty vyrábět až za osminásobně vyšší náklady. „Několik měsíců jsme se tak v oblasti generování zisků dotkli nuly,“ přiznává podnikatel. Nakonec si ale firma dokázala poradit, ať už nákupem čipů od jiného prodejce, nebo také redesignem některých produktů.

Dalibor Dědek je velkým příznivcem vědy: aktivně působí v nadaci Neuron, která podporuje české vědce a vědkyně, a například umělou inteligenci považuje za zajímavý fenomén, se kterým by však nakládal opatrně.

„Dokáže udělat spoustu věcí správně, ale taky lhát a dělat chyby a ty dobře maskovat. A my jako lidé bychom neměli zapomenout na to, jak se pěstuje zelenina a drží rýč. Já totiž nerad dělám z koncového uživatele hlupáka,“ konstatuje.