Čechy a Slováky pobláznil bojovými sporty. Z opovrhovaného MMA vybudoval s Pavolem Nerudou byznys za miliardy korun. Ondřej Novotný je ale také úspěšný tvůrce podcastů, v Česku dost možná ten nejlépe vydělávající. Jak o nich přemýšlí?

Moderátor, podnikatel a nově tvář srpnového vydání magazínu Forbes provozuje tři tematicky odlišné podcasty. Začínal s bojově zaměřeným MMA letem světem, později přidal fotbalový Kudy běží zajíc a nakonec Yess TV o reality show a dění v televizní zábavě.

Jen na platformě Herohero si jeho poslední dva zmiňované projekty aktuálně předplácí bezmála dvanáct tisíc uživatelů, což mu generuje měsíční hrubé příjmy ve výši dvou milionů korun.

Další částky dosahující v souhrnu sedmiciferné sumy mu plynou z partnerství (například se sázkovou kanceláří Tipsport) a dalších kanálů, jako jsou YouTube, Spotify či Apple Podcasts. Patrně nikdo jiný v našich končinách nevydělává na podcastech více.

„Věřím, že píle v dlouhodobém srovnání skoro vždy porazí talent,“ zamýšlí se spoluzakladatel organizace Oktagon MMA nad tím, proč se jeho tvorba těší takové oblibě.

„Osobně mám talent na jazyk a na skládání slov za sebe tak, aby to lidi bavilo a zajímalo. A ta píle se projevuje v tom, že se dokážu tématům, která miluju, opravdu věnovat a zajímat se o ně,“ přibližuje Novotný.

„Zároveň jsem se naučil dobře poslouchat a vést rozhovor nebo diskusi tak, aby se zajímavě vyvinuly a plynuly,“ tvrdí sedmačtyřicetiletý byznysmen, který mimo jiné jaro co jaro shlíží z televizních obrazovek coby průvodce populární reality show Survivor.

„Zní to fádně, ale reálně je to řemeslo a dovednost, na které musíte pracovat. Vystavět příběh v rámci obyčejného podcastu, pointovat věci, dotlačit lidi do zajímavých odpovědí a držet level zábavy i zajímavosti není dnes ve vteřinové době jednoduché. Jinak vás lidi přepnou a nevrátí se,“ připomíná.

Podcasty – a finanční prospěch z nich – nicméně Ondřej Novotný nemá sám. Yess TV, což je vedle projektu na Herohero také youtubový kanál s bezmála sto tisíci odběratelů, připomíná malý mediální dům. Nejenže zastřešuje všechny podcasty, v nichž je Novotný zainteresovaný, ale rovněž zaměstnává více než desítku lidí.

Drtivou většinu výše uvedených příjmů tak vrací zpět do jednotlivých projektů i tvůrců, kteří se na nich podílejí. „Chci, aby každý ve firmě dobře vydělával a byl spokojený,“ konstatuje. V budoucnu by se přitom počet jeho spolupracovníků měl ještě rozrůst. Rád by na své platformě dal prostor i dalším tvůrcům, kteří si cestu k četnějšímu publiku zatím hledají.

„Chci dát šanci těm, kteří by si nesáhli na tak velkou platformu, jakou mám k dispozici. Pomoct jim nabrat fanoušky, získat prostředky a vylepšit obsah,“ popisuje Novotný.

Zájemci, stejně jako další nápady, jak byznys s mluveným slovem rozvíjet, mu nechybí. „Hlavně si chci udržet to, co mě baví, a rozvíjet formát i lidi, kteří se mnou pracují,“ přibližuje tvůrce, jehož k podobným krokům motivovala vyjádření velkých vydavatelství, že něco nejde. „Rád tyhle mýty bořím.“

Zejména v Zajícovi, jak komunita přezdívá podcastu z prostředí fotbalových trávníků, spolu s bývalým hráčem Zdeňkem Folprechtem a někdejšími sportovními novináři Janem Podroužkem a Janem Vackem ukazuje, že máte-li entuziasmus a nebojíte se věci dělat jinak, můžete uspět i na zdánlivě přesyceném trhu.

Jeden příklad za všechny: když probíhalo Euro, na zápasy české reprezentace si pronajali prostor v pražských Riegrových sadech, aby s fanoušky mohli sledovat utkání a diskutovat naživo – pokud tedy za lístek zaplatí šest stovek. Na všechny tři duely přišlo více než dvanáct set lidí, kteří vedle fotbalu dostali zábavnou, obsahově nabitou show.

„Dělám věci, protože mě baví. Když to pak má mít finanční potenciál, tak ho dneska dokážu vidět a zobchodovat, ale jen kvůli penězům to nedělám. Odmítám spoustu nabídek, které jsou finančně zajímavé,“ říká spoluautor Podcastu roku 2024 a 2023 v kategorii Sport.

Vydání Forbesu American Dream!

Právě podcastový byznys v kombinaci s Oktagonem a se skutečností, že patří mezi nejžádanější moderátory současnosti, jej vynesl na titulní stranu srpnového Forbesu.

V něm Novotný a jeho byznysový parťák Pavol Neruda popisují nejen to, jak dříve přehlížený sport přetavili v miliardový byznys, ale i proč je více než peníze zajímá, jestli jim během turnajů vyjdou „blbinky“ na velkoplošné obrazovce a zda všechna světla blikají.

V aktuálním vydání, zaměřeném tradičně na sport, se dále dozvíte, proč Jakub Voráček s Tomášem Vaclíkem vyrábějí modely stadionů a jak s nimi chtějí uchvátit sportovní svět, jaký je život trenéra Briana Priskeho po odchodu ze Sparty nebo jak Jaromír Jágr pomohl jedné rodinné firmě šlápnout do pedálů.

A samozřejmě v něm najdete i náš tradiční žebříček nejlépe placených sportovců Česka a světa.