Václav Staněk je v českém byznysu nezvyklý úkaz. Je úspěšný, je mu 22 let, jeho firma vyrostla z pohledu obratu meziročně na trojnásobek, ale na rozdíl od svých vrstevníků nemá nic společného s technologiemi. Žádné aplikace, žádní kodéři, nic převratného, co by změnilo svět.

Jeho Vasky, kterým ještě stále můžeme říkat startup, vyrostly na úplně obyčejné ruční práci – Staněk šije a prodává boty. Kvalitní boty z poctivé kůže, které jsou kombinací farmářek a formálních bot do města a které vznikají ve Zlíně, kde bylo obuvnické řemeslo na vymření.

„Není to tak cool jako postavit byznys na aplikaci, která bude rozeznávat chutě jídla, ale i tohle jde udělat sexy. Inspiroval mě v tom Tomáš Baťa, díky kterému tehdy ve Zlíně nebylo nic tak sexy jako ševcovina,“ říká mladý podnikatel ve velké story pro březnový Forbes.

Jeho úspěch přitom neoceňují jen jeho zákazníci, tento týden se k nim přidala i porota soutěže EY Podnikatel roku, která Staňkovi udělila titul EY Začínající podnikatel roku.

„Byla neskutečná čest být na pódiu vedle podnikatelů, kteří stojí za značkami, jako je Mattoni, Kiwi.com nebo Liko-S. Mluvit se zakladateli největších českých firem byl zážitek a třeba zjištění, že majitel Kofoly má už dva páry vasek a nechodí v ničem jiném, pro mě bylo potvrzením toho, že jsme na dobré cestě,“ rozplýval se Staněk po slavnostním večeru na pražském Žofíně.

Pokud vás jeho příběh zajímá víc, najdete ho dopodrobna popsaný v březnovém vydání Forbesu, které je právě v prodeji. A sem jsme vybrali pět nejdůležitějších čísel, díky kterým si v úterý večer do Zlína odvezl prestižní ocenění.

22

Teprve tolik mu je let. Staněk přemýšlel o podnikání už od svých patnácti, kdy si začal pohrávat s různými nápady, ale nakonec skončil u toho, co znal díky svým rodičům nejlépe. Původně chtěl prodávat tenisky, ale rozmyslel si to a pustil se raději do výroby bot. Svou firmu, kterou pojmenoval Vasky (Vaškovy boty), založil hned po svých 18. narozeninách.

12 000

Tolik párů vyrobily a prodaly Vasky minulý rok. Mohlo jich být ještě víc, jenže kapacita výroby nestíhala pokrýt poptávku před Vánocemi, takže Staněk musel zastavit objednávky dřív, než plánoval. Letos čeká Vasky velký skok, Staněk má totiž v plánu překonat hranici 50 tisíc párů. Ani tím to ale nekončí.

„Mým cílem je co nejdéle držet krok s Tomášem Baťou. Když mu bylo 24 let, vyráběl 240 tisíc párů a to je teď i můj cíl. Mám na to dva roky, to bych mohl stihnout,“ říká sebevědomě.

3000

Necelé tři tisíce korun je průměrná cena vasek, vyšplhat se ale může až téměř o tisícikorunu výš, pokud se rozhodnete si svoje boty nakonfigurovat sami. Staňkovi se tak povedlo to, co se v posledních letech zdálo být nemožné – prorazit s botami, které se kompletně designují i vyrábějí v Česku, a které navíc nejsou úplně levné.

„Jedny boty jsem si od něj objednal, padly mi jako ulité a můžu říct, že jsem nikdy tak dobré boty neměl. Jednou, když to nezvorá, by z toho kluka mohl být Baťa,“ chválí Staňka majitel softwarové firmy Unicorn, miliardář a jeden z porotců soutěže Vladimír Kovář.

60

Vydání Forbesu Kiwinner

Zhruba tolik procent výrobní kapacity firmy Flexiko loni zabraly Vasky. Flexiko je firma, která už od revoluce vyrábí ve Lhotě u Zlína především pracovní obuv a kterou vlastní Staňkův otec Vladislav. Staněk junior zatím svoji vlastní výrobu nemá, boty si na zakázku nechává vyrábět v otcově firmě, protože to tak na začátku bylo jednodušší. 

Nebylo to ale tak, že by se svezl na otcově úspěchu, jak mu občas někdo předhazuje. Flexiko se totiž před vznikem Vasek ocitlo v problémech a kvůli nedostatku práce muselo propouštět. Staňka staršího zachránily právě až Vasky.

Ty by letos měly tvořit už 90 procent výroby Flexika, i to je ale málo, pokud chce Staněk splnit svůj plán a vyrobit 50 tisíc párů bot. Proto bude muset letos část výroby přesunout do Zlína a zároveň plánuje rozjet i vlastní výrobu.

4

Tolikrát se stal dorosteneckým mistrem republiky v běhu na 800 metrů. Staňka k úspěchu v podnikání dovedla zjevná cílevědomost, kterou on sám přisuzuje sportu. Už jako malý hrál fotbal, kterému se věnoval i jeho otec a bratr, ve 13 letech přesedlal na atletiku.

Jako velký talent snil o olympiádě, v roce 2015 postoupil jako jeden z Evropanů do semifinále dorosteneckého mistrovství světa v Kolumbii. Do něj už ale nenastoupil, protože se u něj v té chvíli rozjely první příznaky cukrovky, která ho nakonec donutila sportovní kariéru předčasně ukončit.

I v tom vidí Staněk paralelu se svým vzorem Tomášem Baťou. Na rozdíl od něj se sice nikdy neocitl blízko krachu, ale svou krizi si stejně prožil. „Můj bankrot jen neměl finanční podobu,“ usmívá se.

A co dalšího ještě najdete v březnovém Forbesu?

? Velký rozhovor s Oliverem Dlouhým, zakladatelem Kiwi.com, který se letos stal EY Podnikatelem roku a vy ho najdete i na obálce aktuálního vydání.

? Nejstarší a v mnoha ohledech i největší chemička v zemi. A pojí se s ní dost možná nejdivočejší insolvenční kauza. Napínavý příběh Spolchemie.

? Žebříček toho nejlepšího bydlení v Česku, které je právě k mání. Představujeme vám ligu výjimečných. Dali jsme dohromady 10+10 nejdražších bytů a domů v Česku, které jsou hotové, dostavěné a právě k mání.

? Investor Ondřej Tomek píše o tom, jak burza konečně začíná oceňovat úspěšné inovátory a proč si inovační svět sedl do ekonomické reality.

? Přečtete si také o tom, co nového vymyslel zpěvák a člen kapely Lucie Michal Dvořák, který je zároveň autorem úspěšného projektu Vivaldianno. 

? A máme pro vás tentokrát i rovnou dva autotesty – šéfredaktor Petr Šimůnek si sedl za volant Lexusu RC a Pavel Kalouš zase na Floridě otestoval první elektrické Mini.