Český sport má z pohledu příjmů a prestiže novou hvězdu. Basketbalista Tomáš Satoranský, jediný Čech působící v zámořské NBA, přestoupil do slavného klubu Chicago Bulls, kde si následující tři roky vydělá bez příjmů od sponzorů 30 milionů dolarů hrubého, tedy 675 milionů korun.

Po ukončení kariéry fotbalisty Petra Čecha byl aktuálně nejlépe placeným českým aktivním sportovcem hokejista Jakub Voráček, který si v nadcházející sezoně v NHL vydělá „jen“ 9,25 milionu dolarů. „Být v tomhle první není pro mě nejdůležitější. Na poměry NBA je to ale zasloužené, takže cítím zadostiučinění,“ říká pro Forbes.cz Satoranský.

Hvězda české reprezentace si přitom výrazně polepšila – poslední tři roky strávil Satoranský v dresu Washingtonu Wizards, kde se jako nováček v NBA musel spokojit se smlouvou na tři miliony dolarů ročně. Výrazně vyšší kontrakt by mu teď měl zlepšit i jeho postavení v novém klubu.

Funguje takhle svět NBA?

V NBA fungují nejlépe dvě věci – peníze a věk. Kdo má lepší smlouvu, má většinou i lepší postavení na hřišti. V můj prospěch hraje v Chicagu i to druhé, protože mají mladý tým, kam bych měl zapadnout. Nechci hned říkat, že tam budu jednička, ale tohle všechno jsou náznaky, že bych mohl být hodně využívaný. Volal jsem si už s trenérem, a i to mi nakonec pomohlo v rozhodování.

Po skončení ve Washingtonu jste byl volným hráčem jen chvíli, hned první den, kdy jsou přestupy možné, jste získal jistotu. Jak se váš přesun rodil?

Popravdě jsem si myslel, že to bude trvat mnohem déle, i můj agent mě na to takhle připravoval. Ale jak jsem sledoval, že se začali hráči měnit hodně rychle, napadlo mě, že to může jít rychle i u mě. Už v neděli jsem dostal nabídku, pak už šlo jen o to, aby se všechny strany dohodly. Musel jsem kvůli tomu vydržet na telefonu do tří do rána, ale to bylo to nejmenší.

Ročně si vyděláte 10 milionů dolarů hrubého. Jste spokojený?

Jsem šťastný. Dával jsem si nějaké rozpětí a přiznávám, že to pro mě byl důležitý aspekt. Věděl jsem, že těch 10 milionů je reálných, takže když jsme se dohodli, byl jsem nadšený. 

Když mluvíte o rozpětí, věřil jste si ještě na větší smlouvu?

Byl jsem ambiciózní, takže to nebyl úplně můj strop, ale jsem spokojený. Navíc je to smlouva na tři roky, což je pro mě také důležité. Nechtěl jsem nějaký krátkodobý deal. Mám super pocit, ani jsem nečekal, že to ze mě takhle spadne a že budu takhle nadšený.

Navíc se od nové sezony stanete nejlépe placeným českým sportovcem.

Tohle jsem si ještě před pár lety neuměl ani představit. Přinese mi to určitě hodně tlaku i od lidí, kteří basket přímo nesledují, ale na poměry NBA je to zasloužené a pro mě je to zadostiučinění. Jsem hlavně rád, že to mám už za sebou a že budu mít přes léto klid. Šlo o hodně peněz a o moji budoucnost, takže když se otevřela burza s hráči, byl jsem docela nervózní.

Popstar
Vydání Forbesu Popstar

Nejde jen o peníze, ale i o slavnou adresu. Chicago Bulls jste jako malý kluk miloval a právě kvůli tomuhle klubu jste začal snít o kariéře v NBA.

Je to tak. V té době za ně válel Michael Jordan, kterého hltali asi úplně všichni, takže pro mě to byl hrdina a idol. Sledoval jsem všechny dokumenty o Chicagu, jak vyhráli šest titulů v osmi sezonách, takže je to pro mě teď taková pohádka. Hrát v hale, kde se tohle všechno odehrálo, je prostě neuvěřitelné.