Antonín Kokeš během pandemie rozjel hned dva nové projekty. Loni na jaře spustil značku sportovního oblečení Kinoko. A na podzim na Smíchově otevřel unikátní koncept Chléb a hry, který spojuje jeho dosavadní dva byznysy – Antonínovo pekařství a výrobce her Albi.

V prostoru se mísí vůně čerstvě upečeného chleba, právě uvařené kávy a jarního vzduchu, který dovnitř proudí otevřenými dveřmi. V pekárně se střídá jeden zákazník za druhým a vzápětí zase odcházejí s voňavými poklady v papírových sáčcích.

Když projdete chodbou do zadní části budovy, otevře se před vámi další prostor – útulná kavárna, která ústí na dvorek s posezením mezi pavlačemi. Samotné kavárně dominuje netradiční prvek – pancéřové dveře od trezoru. Jde o památku na původní účel téhle budovy.

Dům u Arbesova náměstí na pražském Smíchově sloužil od roku 1871 jako sídlo Občanské záložny, která později stála u zrodu Národní banky československé. V té době za mohutnými dveřmi tepalo srdce banky, teď za ním tluče srdce pekárny. A přes prosklenou stěnu mohou zákazníci sledovat, jak se pod rukama zručných pekařů rodí křupavé dobroty.

Zatímco v přízemí budovy panuje svět chleba, o patro výše se dostanete do světa her. Podnikatel Antonín Kokeš se totiž rozhodl propojit svou síť Antonínových pekařství se svým dalším byznysem – společností Albi, která vyrábí přání, dárky a hry. V patře se tak nachází velká prodejna Albi a zároveň herna, která může sloužit pro dětské oslavy, firemní večírky nebo třeba školení.

Celý koncept, který dohromady zabírá plochu 750 metrů čtverečních, Kokeš s kolegy nazvali Chléb a hry. Vycházeli z titulu knihy Můj svět je chléb a hry od Václava Mazánka, která je kombinací Kokešovy biografie a podnikatelských rad.

„Vyšla pár měsíců předtím, aniž bych tušil, že takové spojení vznikne i v reálném projektu. Hledali jsme prostor pro pekařství, ale chtěli jsme si pronajmout jen spodní patro, což nešlo. A tak jsem zavolal kolegům do Albi, jestli bychom nevymysleli něco společného. Odvětili: Jasně, pojďme do toho. A během půl hodiny bylo rozhodnuto,“ líčí padesátiletý podnikatel.

Za 30 let jeho podnikání jde o největší projekt, jak s ohledem na rozsah, tak investovanou částku. Rekonstrukce objektu, který předtím sloužil jako kasino, trvala tři čtvrtě roku a stála asi 25 milionů korun.

„Chléb a hry jsme budovali v době, kdy se všechno zavíralo. A já si neustále kladl otázku, za jak dlouho vůbec otevřeme. Chvílemi mi proto docházela potřebná energie, se kterou se obvykle vrhám do nových věcí. Nakonec jsme otevřeli v listopadu. A nedlouho poté přišel další lockdown. Herní část se tak dosud pořádně nerozjela. Před pekárnou ale od prvního dne stály fronty a už teď má tržby jako většina našich pekařství po dvou letech,“ popisuje Kokeš, který úspěch přikládá dobré lokalitě, ale také tomu, že sem přesunul polovinu zkušeného a sehraného týmu z prodejny v Karlíně.
Jde už o jeho šestou pekárnu.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium