Více něž 115 tisíc zaměstnanců britské pošty stávkuje kvůli rostoucím životním nákladům za vyšší mzdy. Protest, který ve společnosti Royal Mail začal a je naplánován na čtyři dny, může ohrozit plynulost doručování zásilek. V Británii je to nejnovější ze série stávek zaměstnanců v různých odvětvích, kteří se potýkají s vysokými účty za energie a s inflací, uvedla agentura Reuters.

„Budeme bojovat velmi tvrdě, abychom dosáhli zvýšení mezd, které si naši členové zaslouží,“ řekl televizi Sky News generální tajemník odborového svazu zaměstnanců v komunikacích Dave Ward. Stávka je podle odborů největší protestní akcí zaměstnanců v Británii v letošním létě.

Royal Mail uvádí, že nabídla členům odborů zvýšení mezd o 5,5 procenta, což by byl největší nárůst za poslední roky. Odbory to zpochybňují a tvrdí, že společnost zvedla mzdy o dvě procenta a nabídla dalších 1,5 procenta s výhradou změny podmínek.

Britská poštovní a doručovací služba se staletou tradicí se omluvila zákazníkům za výpadky zásilek. Uvedla, že zavedla pohotovostní plány, ale nemůže plně nahradit každodenní povinnosti svých zaměstnanců v první linii.

Royal Mail začátkem tohoto měsíce varovala, že pokud by stávka pokračovala, mohla by ve fiskálním roce 2022 až 2023 vykázat ztrátu. Další stávky jsou plánovány na 31. srpna a na 8. a 9. září.

Podíl v Royal Mail má investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Reuters tento týden informoval, že Británie využije nové pravomoci a prověří, zda je plán Křetínského zvýšit podíl v Royal Mail na více než 25 procent v národním zájmu.