Možná jen gorily Richard a Moja jsou v Česku větší zvířecí celebrity než tihle chrti. Na vyhlášení svých výročních cen, tedy Golden Greyhound Awards, přijeli v dlouhé černé limuzíně, z ní po červeném koberci prošli před špalír fotografů, kde se s nimi objímaly televizní celebrity. Na krku měli chrti designový obojek se jménem a fenky dokonce i drápky nalakované narůžovo. Celou tuhle nablýskanou scénu trošku do normálních mezí vrátil moment, když fenka jménem Vuitton za cvakání fotoaparátů označkovala nejbližší květináč a málem to vzala i s nohou Agáty Hanychové.

1 done

Přiznáváme, celé to vypadá trošku bizarně, ale se správným mecenášem může i kratochvíle pro pár vyvolených vypadat jako předávání Oscarů. Greyhoundi, což je nejrychlejší chrtí plemeno, mají to štěstí, že je miluje Zdeněk Grondol se svou manželkou Jarmilou. Před vstupem do Evropské unie Grondolovi prodali svou spediční firmu Czech Intercargo za půl miliardy korun a za 350 milionů pak v pražském Motole postavili přepychové chrtí závodiště, podle mnoha parametrů nejlepší v Evropě.

2 done

Nešetřilo se na něm – svrchní vrstva dráhy přišla na dva miliony korun a jde o speciální mix sklářského písku s jílem. Startovací boxy nechal Grondol přivést až z Austrálie. Dva roky po otevření je na tom Greyhound Park Motol ekonomicky „šul nul“, jak říká Grondol. „Je to tak, jak jsem předpokládal. Tedy že budeme rádi, když si na sebe areál vydělá,“ dodává s tím, že příjmy generují především firemní akce (pořádají je tu například Lexus, Seat nebo Česká pojišťovna).

Grondol jako předseda České greyhound dostihové federace organizuje v Motole každoroční vyhlášení nejlepších chrtů. Na něm to vypadá jako na přehlídce luxusního zboží – mezi oceněnými byly letos vedle fenky Vuitton i Moët, Chandon či Gucci. Jak je to možné? Ocenění chrti totiž patří buď přímo Grondolovým nebo jejich byznysovému partnerovi Rudolfu Želinskému, kteří si na taková jména potrpí. Moc jiných chovatelů špičkových greyhoundů v Česku nenajdete (v loňském roce se do závodů kvalifikovalo celkem 18 greyhoundů, což oproti předchozí sezoně znamenalo nárůst o čtyři kvalifikované chrty). Mít závodního chrta je totiž poměrně nákladné hobby.

3 done

Moderátorka Iva Kubelková oceňovala fenku Vuitton (vítězka kategorie Zlatý chrt Classic – lady) a od organizátorů převzala šek na 100 tisíc korun pro svou charitativní činnost ve prospěch Azylového domu Lovosice

4 done

Agáta Hanychová s oceněnými chrty

5 done

Herečka Kristýna Janáčková a moderátor Vladimír Hron s dvouapůlletým Moëtem, vítězem kategorie „Zlatý chrt Classic – sir“

Prvního chrta si Grondolovi pořídili ještě za socialismu, když bydleli v havířovském paneláku. Pak jich do smečky přibývalo čím dál víc, až dnes – po přestěhování do Prahy – jich mají dvacet. A další pětice špičkových chrtů z Irska je na cestě. Jejich jména nepřekvapí: Fendi, Armani, Lauren, Ralph a Valentino.

Dohromady za své chrty Grondolovi dali víc než milion korun a levný není ani jejich „provoz“. Speciální krmivo Red Mills, veterinární péče, trenér, fyzioterapeut… to všechno vyjde na desítky tisíc korun měsíčně. „Zbytky od večeře bych jim nikdy nedal, v žádném případě,“ říká Želinský, jemuž patří fenky Gucci a Dior.

6 done
Zdeněk Grondol se svými chrty

Greyhoundi běhají rychlostí okolo 60 kilometrů za hodinu (jejich návnada jede po oválu o 15 km/h rychleji). Na chrtí závody se do Motola můžete jít podívat prakticky každý víkend, první dostih se běží právě tuto sobotu. Jaké zázemí psí sprinteři v Greyhound Parku Motol mají se můžete podívat tady:

7 done

Závodiště v Motole. Uprostřed chrtího oválu jsou asfaltové závodní dráhy pro motokáry, inline bruslení či šlapací autíčka

8 done

Klimatizovaný racing paddock s kójemi s kotci

9 done

Kout s ručníky a masážními oleji připravené pro psí sportovce

10 done

Místnost se sprchami pro chrty v Greyhound Park Motol

11 done

Připravené závodní dresy pro psí sprintery

12 done

Pozávodní procedury v zázemí motolského areálu

Příběh Zdeňka a Jarmily Grondolových, jak prodali svoji firmu a postavili nejlepší chrtí závodiště v Evropě, jsme napsali obsáhlý článek ve vydání Forbesu 05/2012. Starší čísla si můžete objednat na forbes@send.cz.

obalka done

foto – ČGDF a archiv