skip to main content
Miliardáři

Chtějí do vesmíru i čeští miliardáři? Tahle trojice by to brala

Tak se jim to povedlo. Richard Branson i Jeff Bezos se svými posádkami zkusili na několik minut, jaké to je ocitnout se ve stavu beztíže. Viděli planetu z pohledu, který se doposud nabízel jen profesionálním astronautům, a šťastně se vrátili.

Zeptali jsme se členů žebříčku nejbohatších Čechů, zda by se také chtěli do vesmíru podívat a co o komerčních letech soudí. Jsou přínosem, nebo jen rozmarem bohatých a drahou adrenalinovou zábavou?

Vladimír Kovář

Majitel největší softwarové společnosti Unicorn, která loni slavila rekordní obrat. Rád kupuje a renovuje reality v Česku. Mezi jeho projekty patří stavba nové Petrovy boudy v Krkonoších a také rád létá – vlastní vrtulník.

Vladimír Kovář

  • Majetek v hodnotě 3,6 mld. Kč
  • 64. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Vesmírní turisti letí na jedenáct minut do stavu beztíže a já včera vyletěl do jednoho kilometru a pobyl ve vzduchu hodinu a půl. Když letíte pod mrakem, občas vás to taky tahá nahoru a pak při pádu zpátky se na chvíli ocitnete v beztížném stavu. Nadsázka, je to samozřejmě nesrovnatelné.

O letence jsem přemýšlel, ale žena by mi na ni nedala! Je to velký zážitek a lety samozřejmě sleduju. Někdo to prokopnout musí, je třeba naučit se jít dál. Bezosův let jsem sledoval téměř v přímém přenosu, i synové sledovali.

Fandíme pokroku, takové aktivity se nám líbí a je to hodně i o softwaru. Musíte být precizní, mnoho věcí už bylo třeba vyřešit a další přijdou na řadu.

Je třeba, abychom se k planetě chovali co nejvíc šetrně – já například často koupím pozemky, ne abych na nich stavěl, ale naopak abych nestavěl a nepřispíval k devastaci Země. 

Směřujeme k tomu, že překročíme hranice planety.

Ale některé věci jdou prostě kupředu, i když to není otázka příštích deseti nebo padesáti let, směřujeme k tomu, že překročíme hranice planety. Jednou jsme s manželkou debatovali na vleku ve Špindlerově Mlýně, jak je divné, že máme na nohách prkénka, a jedeme pomocí nějakého drátku nahoru. Říkala mi, dovedeš si představit, co by na to řekla liška nebo vlk, a že by to dělali stejně?

Reklama

Možná jsou na tom podobně lidi, kteří dnes komerční lety do vesmíru kritizují, protože ničí planetu, ale pak sami sednou do letadla a letí. Do vesmíru létají lidé, kteří na to mají prostředky a chtějí tenhle prostor prozkoumat. Bude se to hodit nám všem.

Pavel Sehnal

Majitel SPGroup vlastní mimo jiné i pojišťovnu Slavia, čestlický akvapark nebo tiskárny v Kolíně. Rád se věnuje jachtingu, jízdě na kole a extrémním sportům, mimo jiné se účastní Vasova běhu, dálkového závodu na běžkách.

Pavel Sehnal

  • Majetek v hodnotě 3,6 mld. Kč
  • 65. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Po dekádách tvrdé práce dobyl ve svém raketoplánu VSS Unity jedenasedmdesátiletý vizionář Richard Branson brány vesmíru. Dokázal celému světu, že houževnatost a tvrdá práce přinášejí úspěchy, a že při dalším zkoumáni vesmíru nebudeme závislí na rozmarech politiků a státních penězích.

Kosmické lety lze financovat ze soukromých peněz a jestli bych sám letěl? Ano, letěl. Hlavně oceňuji nezávislost na politicích a vládách. Soukromý sektor investuje peníze do vesmírných projektů, super! Je vidět, že pokud se firmy nezdaní tak brutálně jako v Česku, jsou schopné kapitál investovat do dlouhodobých projektů.

Karel Janeček

Matematik a reformátor, do jehož majetku patří společnosti RSJ či luxusní zanzibarský resort Zuri, letecký simulátor Pilot21 či závodní tým Racing 21. Má k blízko k číslům, technologoiím a všemu novému. 

Karel Janeček

  • Majetek v hodnotě 2,8 mld. Kč
  • 84. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Do vesmíru bych se jednou moc rád podíval, ale nespěchám na to, času mám ve svém životě ještě dost. Vidět zeměkouli z vesmíru, cítit ten prostor, zažít ten nadhled – to musí být mimořádný zážitek.

Věřím, že pro řadu lidí může mít taková cesta i důležitý filozofický rozměr, i když to v dohledné době nebude výlet pro každého. Komerční lety do vesmíru podporuji, samozřejmě s ohledem na dopady na životní prostředí.