Bez peněz do Ligy mistrů nelez. Alespoň do její vyřazovací části ne. Play-off nejprestižnější fotbalové klubové soutěže na světě, které startuje právě dnes, se bez jediné výjimky týká jen těch klubů, jejichž finanční hodnota byla vyšší než hodnota rivalů, s nimiž se o postup v základních skupinách utkaly.
Jinými slovy: pokud byste vsadili na všechny postupující z
osmi podzimních skupin Champions League podle „cenovky“ , měli
byste vítězný tiket. Ze čtyř týmů v každé skupině obsadily
dvě postupová místa pokaždé kluby, jejichž ekonomická hodnota
přesahovala hodnotu klubů, které nechaly pod sebou.
Korelaci mezi sportovním úspěchem a ekonomikou podtrhla ve
stávajícím ročníku Ligy mistrů i skutečnost, že pořadí ve
všech skupinách od prvního do posledního místa vždy odpovídalo
hodnotě jednotlivých klubů.
Hegemonii movitých nenarušila ani pražská Slavia, nejnuznější z 32 účastníků hlavní fáze Ligy mistrů, jejíž hodnota byla před startem soutěže vyčíslena na 41 milionů eur.
Pro srovnání: hodnota Barcelony, jež „slávistickou“ skupinu opanovala a na jejímž hřišti vyválčili Pražané cennou bezbrankovou remízu, byla 1,214 miliardy. Jen cena hvězdného Lionela Messiho překonala hodnotu celé Slavie téměř čtyřnásobně a celkovou hodnotu českého klubu převyšovalo rovnou 12 barcelonských fotbalistů.
Slavia a ani nikdo další z „dolní šestnáctky“, nenaboural
scénář nynější sezony, podle kterého do osmifinále postoupili
výhradně bohatí na úkor chudších.
Koresponduje s tím i fakt, že mezi týmy, jež stále drží naději na triumf, jsou pouze kluby z Anglie, Španělska, Německa, Itálie a Francie. Čili ze zemí, jejichž domácí ligy stojí na finančním žebříčku nejvýš.
Zatímco loni se do osmifinále procpaly alespoň portugalské Porto a nizozemský Ajax Amsterdam (který byl dokonce vteřiny od senzačního finále), letos v nejvyšším fotbalovém patře „tančí“ výhradně nejbohatší smetánka. Probíhající Liga mistrů je důkazem, že nadání si sice člověk nekoupí, lze si však koupit nadané.
Právě Ajax a Porto jsou přitom posledními dvěma celky, jež dokázaly v Lize mistrů na úkor klubů z top pěti lig zvítězit: Porto před 16 lety, Ajax v roce 1995.
I mezi současnými kluby, které se ode dneška budou prát o
čtvrtfinále LM, jsou ale značné rozdíly. Úplně největší
hodnotu má Manchester City (1,257 miliardy eur), který to ovšem se
„žonglováním“ s penězi přehnal, porušil takzvané finanční
fair play a za trest byl pro příští dvě sezony z Ligy mistrů
vyloučen.
Co do hodnoty je outsiderem mezi osmifinalisty italská Atalanta Bergamo, ceněná na 230 milionů eur. Mimochodem, „nejtěžší váha“ mezi nepostupujícími ze skupin, Inter Milán, má hodnotu 551 milionů, ve své skupině se ale nedostal přes již zmiňovanou Barcelonu a Dortmund, jehož „value“ je 652 milionů.
Zrovna „slávistická“ skupina s Barcelonou, Dortmundem a Interem byla v součtu finančního ohodnocení ta nejsilnější. Vzdor tomu, že jí hodnotu „kazila“ Slavia, se dostala na číslo 2,458 miliardy.