Nespočet studií ukázal, že cvičení v přírodě může zlepšit vaši náladu a sebevědomí a že není nic lepšího než bydlet u lesa nebo alespoň vedle městské zeleně – protože se tam budete cítit lépe a budete mít silný imunitní systém.

Co ale dělat, když bydlíte ve městě, kde to nemáte pár kroků do lesa ani do parku? Podle Micaha Mortaliho, ředitele americké Kripalu School of Mindful Outdoor Leadership, byste ani v tomhle případě terapii v přírodě rozhodně odepisovat neměli.

Čtěte také: Osm věcí, které byste měli dělat, abyste byli šťastnější

„Je to jen o změně myšlení. Potřebný odpočinek vám nedá pouze několikadenní výlet do přírody, i jen jediný strom vám může pomoci stejně dobře,“ říká Mortali.

A protože je podzim za dveřmi, tady je pár tipů, jak si přírodu ve městě užít a udělat si pořádné zásoby pozitivní energie na zimu:

1. Dejte si oběd u fontány

Dokud vám to ještě počasí dovolí, neobědvejte u svého pracovního stolu, ale najděte si nejbližší fontánu nebo jiný zdroj vody a užijte si své jídlo tam.

„Element vody je neuvěřitelně silný meditační prvek. Vnímejte kašnu nebo fontánu stejně tak, jako byste vnímali moře. Zklidněte svůj dech a přeneste na 10 minut svou pozornost ke zvuku vody. Uvidíte, jak se vaše mysl zklidní,“ radí Mortali.

2. Nechte se fascinovat zelení 

Jestli se chcete opravdu uvolnit a zlepšit své soustředění a produktivitu, rychlý pohled na něco zeleného vám stačit nebude.

„Nejde o to, něco pozorovat, protože je to krásné. Musíte se nechat fascinovat. Vnímejte pohyb listů stromů za oknem a okamžitě ucítíte, jak vás toto ‚fascinované zírání‘ posílí,“ říká Mortali.

3. Pěstujte květiny

Najděte si květiny, které jsou jednoduché na údržbu, a několik si jich kupte do svého bytu nebo do kanceláře. I když se to může zdát banální, právě pár rostlin může odstranit ten deficit zelené, který ve městě máte.

„Stejně jako stromy i kytka v květináči vám pomůže k lepšímu soustředění a zmírnění únavy,“ dodává Mortali.

4. Meditujte pod stromem

Jděte do parku a najděte si strom, který s vámi nějakým způsobem rezonuje. Pod ten si sedněte, opřete se o něj, zavřete oči a jen dýchejte.

„Udělejte si z návštěvy tohoto stromu denní rituál. Poslouchání větru, který fouká mezi listy stromů, má totiž silné terapeutické účinky. Poté, co otevřete oči, pozorujte cokoli, co se kolem vás děje. Když budete dané místo navštěvovat často, překvapí vás, čeho všeho si začnete všímat. Třeba toho, že keř naproti povyrostl. Tohle všechno přispívá k dobrému vztahu s přírodou a k vnímání momentu tady a teď,“ říká Mortali.

5. Pište si

Pokud vám dělá problém mysl utišit, začněte si psát deník. Ten vám pomůže soustředit se a díky němu začnete přírodu kolem sebe vnímat.

Mortali jej nazývá tzv. polním deníkem, do kterého si můžete zapisovat jakoukoli aktivitu, která vás zaujme a přijde vám krásná.

„Možná zjistíte, že máte chuť napsat báseň nebo nakreslit skeč. Je to jednoduše skvělé cvičení, díky kterému se uvolníte, ale zároveň v sobě probudíte kreativitu,“ říká.

6. Choďte naboso

Nemusíte zrovna chodit do práce bez bot, abyste se podle Mortaliho uvolnili.

„Projděte se jen v parku nebo třeba na zahradě u přátel, kteří mají rodinný domek. Je známé, že tímto způsobem obnovíte spojení se zemí, které jsme během let ztratili, ukotvíte se a zklidníte,“ vysvětluje Mortali.

7. Vdechujte vůni borovice

Najděte si borovici, borovicové jehličky rozdrťte v ruce a vdechněte jejich vůni.

„Ukázalo se, že vůně borovice uklidňuje nervový systém a povzbuzuje ten imunitní,“ potvrzuje Mortali.

Pokud ale zrovna nemáte cestu do borového háje, pořiďte si difuzér esenciálních olejů a udělejte si les doma. Kromě vůně borovice doporučuje Mortali použít olej například z cypřiše.

A hlavně, jděte ven, ať už jste kdekoli – vaše tělo a mysl vám za to rozhodně poděkují.