Český multidisciplinární umělec, producent a choreograf Yemi A.D. se vypraví k Měsíci. Stal se členem posádky historicky prvního civilního letu k Měsíci s názvem dearMoon, za kterým stojí japonský miliardář Yusaku Maezawa.

Ten vybral i dalších sedm osobností z více než jednoho milionu uchazečů z 249 zemí světa. Na vesmírnou misi se vydá přibližně za dva roky na palubě rakety Starship vyvíjené společností SpaceX Elona Muska. Složení posádky dnes oficiálně oznámil samotný Maezawa. 

Yemi A.D. se do finálního výběru dostal na základě přijetí výzvy tohoto zakladatele největšího japonského internetového obchodu s módou Zozotown, podnikatele a sběratele umění, který v březnu 2021 na webových stránkách dearMoon nabídl celkem osm volných míst na palubě komerčního letu k Měsíci, který financuje ze svých prostředků. Oslovil všechny talentované osobnosti napříč kontinenty, které by účast v této unikátní misi mohly zúročit a prostřednictvím své tvorby napomohly rozvoji lidské společnosti. Obdržel více než jeden milion přihlášek z 249 zemí a regionů.

Pro Yemiho A.D. je účast v projektu dearMoon vyvrcholením jeho stávajících aktivit, které myšlenkově a tematicky jistým způsobem odkazují na mentální i fyzický pohyb a svobodu člověka, jeho limity i překračování hranic planety Země, coby součásti vesmíru.

Dokládá to jím založené, dnes už celosvětové hnutí Moonshot Platform, které v listopadu vyvrcholilo v New Yorku vyhlášením cen pro nejlepší mladé inovátory, jejichž projekty mají pozitivní sociální dopad na společnost. Projekt vzbudil mimořádný ohlas, zájem o spolupráci s Yemim projevil starosta New Yorku Eric Adams a přinesl také nabídku vystoupit s projektem na půdě OSN. A k zemské i společenské gravitaci odkazovala také inscenace s názvem Bohemian Gravity, již Yemi jako debutující autor a choreograf uvedl letos na jaře na jevišti Národního divadla v Praze. 

„Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigérii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou. Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat. Pro mě je tahle šance důkazem, že jediný limit našich snů je jen naše vlastní představivost,“ uvedl ke své účasti v misi Yemi A.D.