První sníh už letos Česko zažilo, další nás čeká v neděli. Pro ty, co se nemohou dočkat, až si na prašanu vyjedou první stopu, máme několik tipů na vybavení podle nejnovějších trendů. Ať je budete pořizovat pro sebe nebo svým blízkým pod stromeček, máte jistotu, že s kousky, které z letošní přehlídky SIA (Snowsports Industries America) vypíchl server Teton Gravity, neuděláte chybu.


Staré je opět nové

atomicc

Experimentování v lyžařském designu v posledních letech utichlo a stejně je tomu i v letošní sezoně. Lyžařské značky ustupují od šířky lyží 140 milimetrů a výrazného rockeru (vyklenutí lyží pod vázáním směrem dolů, které je vhodné pro měkké povrchy mimo sjezdovky, opakem je takzvaný camber), naopak uvedly nové nebo vylepšené řady i pro běžné lyžaře.

Lyže mají umírněnou šířku od 104 do 114 milimetrů, pravidelné boční vykrojení, nevýraznou špičku (tip rocker) a ploché zakončení (tail). Tyhle prvky můžete vidět u vylepšené řady značky Supernatural, u rozšířené řady Invictus značky Armada nebo u Atomicu v nové řadě Vantage.

k2_snowboards3
Model K2 Cool Bean (druhý zleva) vypadá, jako by na něm v 70. letech surfoval Gerry Lopez

V případě snowboardů se pak několik značek inspirovalo profilem a tvarem prkna přímo ze 70. let, kdy „frčelo“ surfovací fish prkno. Můžete si být jisti, že když upevníte řemen (leash) na nový Cool Beans od značky K2 a nakráčíte s ním na pláž v Jižní Kalifornii, nikdo ani nemrkne.


 Skitouring, skitouring!

fischer1
Značka Fischer uvedla nový stoupací pás Profoil pro skitouring. Jedná se o syntetickou, plastickou sloučeninu namísto látky, která tak slibuje rychlý skluz při zachování vlhkosti.

Lidí, kteří místo narvaných sjezdovek dávají přednost lyžování napříč otevřenou krajinou, stále přibývá, čehož si povšimly i všechny lyžařské společnosti, které na SIA představily speciální řadu skitouring lyží. Ty měly užší pas a nízkou váhu a na míru speciálně vyrobené stoupací pásy.

V případě vázání došlo k inovaci od lehčí verze populárního ionového vázání G3 ke zcela novému vázání Marker Kingpin až k Dynafitu značky Fischer. Fischer také představil nový plastický stoupací pás Profoil, který vypadá jako hadí kůže. Ten má údajně vynikající skluz a slibuje radikální změnu od současného výběru látkových pásů.


 Ženy mají férovější šanci

spark1
Spark R&D představil dva modely speciálních splitboardových vázání pro ženy, které jsou užší a kratší než jejich pánská verze.

Dny, kdy firmy nabízely ženám křehkou výbavu a ostatní vybavení exkluzivně jen pro muže, letošním SIA definitivně skončily. Spark R&D předvedl specifické splitboardové vázání pro ženy a Dakine vylepšil populární Heli Pro pack řadu pro ženský trup.

Značka DPS zase nabídla kratší délky populárních vysokovýkonnostních mužských lyží, zatímco ostatní společnosti jako ON3P vytvořily ženskou řadu z klasických mužských modelů tím, že odlehčily jejich stavbu. Lyžařky se tak mohou těšit na promyšlený design zimní výbavy spolu s širším výběrem zboží v jejich velikosti.


 Oblečení míří do backcountry

orage2
Značka Orage přišla s řadou Prime30 se síťovou podšívkou, která má svůj vlastní zip. Hlavní zip tak můžete mít otevřený a nechat proudit vzduch během lyžařských cest.

Zatímco čím dál více společností s průmyslovým zbožím uvádí a tlačí své vlastní řady svrchního oblečení (např. Faction, Marker, Black Diamond), společnosti s outdoorovým oblečením zase přicházejí s triky, jak udělat bundy a kalhoty více backcountry, tedy vhodné pro lyžování mimo klasické sjezdovky.

Značka Orage uvedla bundu s podšívkou na zip, která je umístěna pod hlavním, venkovním zipem. Můžete tak nechat venkovní zip otevřený, zavřít jen podšívku a užít si proudění chladného vzduchu.

Další bundy Orage opatřila „záchrannými rukávy“, které jsou z vnitřní strany vyrobeny ze záchranné oranžové látky. V případě nouze tak rukáv obrátíte jen naruby. Ve stejném duchu umístila Helly Hansen na oblečení množství neonových prvků.

patagonia1
Značka Patagonia představila novou sérii batohů a oblečení pro skitouring. Snaží se spojit svou volnější freeride výbavu a klasickou výbavu pro sjezd.

Ostatní značky vylepšovaly v jiných oblastech. Black Diamond umístil do všech kalhot v nové freeride řadě jednoúčelovou vycpanou kapsu pro lavinový vysílač nad pravým kolenem.

Nová značka Voormi představila patentovanou látku, která má voděodolnost vetkanou přímo do látky, na rozdíl od toho, aby se voděodolná vrstva lepila a vrstvila na látku. Můžeme se tak těšit na oblečení, v němž se už nebudeme cítit jako v pláštěnce.


 Výbava o muší váze

dps3
Značka DPS zmenšila váhu svého nejlehčího a celokarbonového Wailera 112RP2 (vlevo) o 350 gramů díky své nové konstrukci Tour 1 layup (vpravo).

Když přišlo na váhu zboží pro backcountry lyžování, bojovalo se o tu nejmenší. Nová konstrukce Tour 1 od DPS zmenšila váhu populárního Wailera 112RP2. Jedné lyži o délce 184 centimetrů dolů ulehčila na 1400 gramů a to jde přitom o normální lyži s rockerem a 112milimetrovou šířkou, nikoliv o randonnee lyži (určenou pro strmý terén) o šířce 80 milimetrů.

Na váhu se zaměřili i další výrobci, mezi nimi Fischer se svým Hannibalem 100, zatímco ostatní se soustředili na stabilitu trochu těžších lyží pro skitouring.

atomic_boot1
Nové lyžařské boty pro skitouring Carbon Backland značky Atomic váží jen něco přes 1000 gramů.

Atomic uvedl novou sérii lyžařských bot pro skitouring značky Backland. Boty mají malou váhu a jsou vyrobeny s velkým poměrem využití uhlíkového vlákna. Nejlehčí jsou Backland Carbon Light, které bez výstelky (tongue) a zapínacího popruhu (power strap) váží jenom 973 gramů a nabízejí rozsah pohybů o 74 stupních.

Autor: Klára Elšíková