Karlovarský filmový festival je v plném proudu. Vy ale do Varů možná vyrážíte až teď. Není divu, letošní kalendář udělal ze středy příhodně poslední pracovní den týdne – a druhý festivalový víkend je díky svátkům velkoryse prodloužený.

Kam se jít najíst a napít, to už od nás víte. Teď ještě vytipovat ty správné filmy. Proto jsme se podívali do festivalového programu za vás – a na druhou půlku festivalu vybrali pár snímků, s nimiž podle nás neuděláte chybu.

Profil

Na tomhle filmu se jako na must see shodli skoro všichni, kdo jej viděli.

Svět, jemuž vládnou sociální sítě, je nám důvěrně známý a režisér Timur Bekmambetov se pokusil ukázat jeho temnou tvář. Hlavní hrdinkou Profilu je investigativní novinářka, která si kvůli materiálu o najímání dívek do služeb ISIS založí falešný facebookový profil a pak se nestačí divit.

  • Kdy: 5. 7., 21:30, Thermal, Malý sál

Holky sobě

Kulinářský byznys, hledání důstojnosti v práci, která není snadná, a taky skvělé herecké výkony převážně ženského hereckého osazenstva.

Příběh manažerky restaurace, která se snaží vyjít s majitelem, zákazníky i se svými zaměstnanci a jeden problém střídá druhý, je na sváteční víkend ideální.

  • Kdy: 7. 7., 13:00, Kinosál Národní dům

Chvilky

Dost diváků je chválí a měli byste na ně jít, zvlášť jestli máte rádi Jenovéfu Bokovou, Alenu Mihulovou a Lenku Vlasákovou.

Česko-slovenský příspěvek do letošní soutěžní přehlídky Na východ od západu líčí příběh mladé ženy, která se snaží vyhovět všem kolem sebe, ale sama na sebe zapomíná.

  • Kdy: 5. 7., 13:30, Divadlo Husovka

Domestik

A ještě jedno české želízko. Adam Sedlák natočil veleúspěšný internetový seriál Semestr a svou celovečerní prvotinu teď má ve Varech rovnou v hlavní soutěži.

Domestik je minimalistický, překvapivý film o vrcholovém sportovci – silničním cyklistovi, kterému už nestačí podřizovat se při závodě pořád vedení stáje, pro niž jezdí. Nevděčné role „domestika“ má zkrátka plné zuby. A doma ženu, která touží po dítěti. A tak se pokusí věci změnit.

  • Kdy: 6. 7., 11:30, Kino Drahomíra

Rain Man

Ne, tenhle film asi představovat nemusíme. Vynikající Dustin Hoffman excelující v hlavní roli, Tom Cruise, který měl v roce 1988 prakticky celou kariéru před sebou, čtyři Oscary a jeden z nejhezčích příběhů v dějinách kinematografie.

Ale možná jste klasiku Barryho Levinsona ještě nikdy neviděli takhle. Velké plátno Velkého sálu hotelu Thermal si zaslouží jako nikdo druhý.

  • Kdy: 6. 7., 14:00 Velký sál, Thermal

Vrtěti psem

A ještě jednou Barry Levinson i Dustin Hoffman. A tentokrát naprosto skvělá, kultovní politická satira o těch, kdo politické kauzy vytvářejí, i o těch, kteří je ochotně konzumují. O médiích, moci a politice. Dnes se nám zdá tenhle film ještě aktuálnější než v roce 1997, kdy vznikl.

  • Kdy: 5. 7., 19:00, Karlovarské městské divadlo

Dívka

Dívka letos okouzlila Cannes a získala jednu z hlavních cen, Zlatou kameru pro nejlepší debut. Lukas Dhont natočil příběh šestnáctileté Lary, talentované baletky, která touží po úspěchu a zároveň ví zdrcující věc – narodila se do špatného těla. Milujete-li taneční filmy a Billyho Elliota, tak nesmíte Dívku minout.

  • Kdy: 7. 7., 15:30, Kino Čas

Všichni to vědí

Tento snímek Cannes letos dokonce zahajoval a všichni už vědí, že je prostě skvělý. Penelope Cruz, Javier Bardem a ostrý příběh ženy, která se vrací do rodného Španělska na svatbu svojí sestry.

Psychologické drama s několika skvělými filmovými pointami a hvězdným obsazením vám dlouho utkví pod kůží.

  • Kdy: 6. 7, 20:00, Velký sál, Thermal

Krvavý sport

A až budete mít festivalových filmů dost, dejte si klasiku žánru. Toho akčního. Bojových umění totiž není nikdy dost a tohle je špička.

Krvavý sport letos Vary uvádějí v rámci oblíbené „pokleslé“ sekce Půlnoční filmy – takže si dejte jeden večírek od osmi, druhý od desíti, pár drinků a zaručujeme vám, že si příběh Franka Duxe užijete tak jako nikdy předtím.

  • Kdy: 6. 7., 23:59, Malý sál, Thermal

No a možná do Varů letos vůbec nejedete. Škoda. Ale nezoufejte! Řadu z filmů, které jsme vám doporučili, můžete vidět zanedlouho i ve vašem kině. Třeba zrovna v rámci populární přehlídky Ozvěn karlovarského festivalu, které už řadu let pořádá pražské Kino Světozor. Program i vstupenky jsou už teď k mání zde.