Začíná mrznout a sněhová děla už „pálí“ naplno. Skiareály chystají všechno k tomu, aby mohly otevřít navzdory pandemii, kvůli které visí nad nadcházející sezonou velký otazník. Jeden resort už dokonce otevřel – lanovka se pro nejnetrpělivější rozjela ve středočeském Monínci.

A protože nikdo neví, jak bude lyžařská sezona vypadat, je namístě si pobyt na horách pořádně užít. Protože hory neznamenají jen lyžování. Vybrali jsme pro vás místa, kde vám bude skvěle. Nejenže si dobře zalyžujete, ale budete i příjemně bydlet, dobře se najíte a napijete a pro regeneraci vám poslouží wellness.

SkiResort Černá hora Pec

V největším českém lyžařském skiareálu s padesáti kilometry sjezdovek by chtěli otevřít co nejdřív. Pokud vydrží počasí, rozjede se v pátek 3. prosince vlek Anděl a vyhřívaná šestisedačka Hofmanky Express v areálu na Černé hoře.

Kde se ubytovat: Komplex Hotel Pecr Deep nebo Pecr Well. Designové apartmány, vybavením nabitý wellness s výhledem na hory a speciality v restauraci Pecr Deep nebo v Burger House Pecr, které vás posilní po celodenním pobytu na sjezdovce.

Kam si zajít: Třeba do Craft Coffee, kde voní dobrá káva a přinesou vám craftové pivo nebo do multižánrového prostoru KlonDike. 

Skiareál Deštné v Orlických horách

I tady se už točí sněžná děla na plné obrátky. Skiareál je to menší, ale zato útulný – se čtyřmi kilometry sjezdovek různé obtížnosti, dvěma lanovkami a několika vleky. Na své si tu přijdou rodiče i děti v jakémkoli věku.

Skvělé pověsti se těší zdejší lyžařská škola bývalého reprezentanta ve sjezdovém lyžování Jiřího Dařílka, kde i ty nejvzpurnější ratolesti zjihnou jako beránci a dostanou pevné lyžarské základy.

Už 4. prosince se rozjede vlek v nedalekém skiareálu Šerlišský mlýn. Skvěle upravený kopec v péči rodiny Klinských, která vychovala reprezentanta ve sjezdovém lyžování Tomáše Klinského, nadchne začátečníky i pokročilé. A je to tu navíc, stranou od civilizace, velká romantika, ke které zároveň dojedete pohodlně autem.

Na své si tu přijdou i běžkaři: v okolí je mnoho vyhlášených tratí, které jsou součástí orlické magistrály, a k dispozici je pro běžkaře i stadion s několika trasami.

Kde se ubytovat: Amenity Resort Orlické hory je nově zrekonstruovaný a v nové designové podobě otevřený od letošního jara. Patří do sítě Amenity, který provozuje hotely mimo jiné i ve Špindlerově Mlýně nebo na Lipně. Nechybí v něm wellness s výhledem přímo na sníh a okolní kopce.

Kam si zajít: Na dobré jídlo do restaurace Kozí chlívek nebo Srubu Karolína. 

Skiareál Lipno

Malebné kopce, ledem pokryté jezero, stezka v korunách stromů, známá lyžařská škola Lišáka Foxe, wellness, restaurace… Lipno už dávno není lokalita jen pro letní dovolenou. A je tu co dělat i poté, co sundáte z nohou lyžáky – už jen procházka okolo jezera je obzvlášť v dnešní době nezaplacení.

Lanovky a vleky v části areálu by se tu měly rozjet v první polovině prosince, vše záleží na počasí a vládních podmínkách. 

Kde se ubytovat: Element Hotel je fungl nový a leží přímo u sjezdovky. Kromě designových pokojů s výhledem na jezero tu najdete i skvělou restauraci, kde chystá menu založené na šumavských surovinách a receptech babiček šéfkuchař Michal Hruda, a dětskou hernu, kde se nikdo nenudí

Kam si zajít: Rozhodně do cukrárny Povidloň. Cukrář Michal Mandys tu se svým týmem připravuje nejen lehký šumavský dezert, podle kterého se místo jmenuje, ale i tradiční české cukrářské výrobky v moderním pojetí. 

Monínec

Malý skiareál v kopcovitých středních Čechách zasněžil a otevřel jako první pro všechny nedočkavé už 19. listopadu. Lze tu lyžovat od pátku do neděle nejen přes den – resort nabízí hned od začátku i večerní lyžování, a to v úterý, středu, čtvrtek, pátek a sobotu. 

Zhruba až do vánočních svátků se bude jezdit na horní části Hlavní sjezdovky, kterou obsluhuje vlek kotva. Následně by měla být v provozu nejen celá Hlavní sjezdovka, dlouhá 1,2 km, ale i Hotelová sjezdovka.

Novinkou je zvýhodněný skupinový tarif pro dospělé, koupený v pokladně stojí pro čtyři dospělé kdy 2058 a v e-shopu 1916 korun, bez ohledu na sezonu.

Kde se ubytovat: Hotel Monínec nabízí milé ubytování s wellness zónou a dobrou restaurací. Žádné přejíždění nebo přecházení, ze sjezdovky se dostanete přímo na pokoj.

Kam si zajít: Zajeďte si třeba do Pivovaru a hradní restaurace Vítek z Prčice do nedalekého města Sedlec Prčice. V historickém prostoru se nejen dobře jí, ale i pije místní pivo. 

Poslouchej!
Vydání Forbesu Poslouchej!

Skiareál Špindlerův Mlýn 

Pokud bude příznivé počasí a bude možné zasněžovat, je skiopening naplánovaný na 11. prosince. Ve Svatém Petru má prioritu při zasněžování Turistická sjezdovka 2, Hromovka II a Červená 3, na Medvědíně Červená 12 a na Horních Mísečkách Turistická 13a a Cvičná louka 14.

Kde se ubytovat: Hotel Bedřiška leží v klidné části Špindlerova Mlýna Bedřichov. Pohodlně se odtud dostanete do obou areálů, tedy Medvědína, ze kterého jednoduše přejedete na Horní Mísečky, i do Svatého Petra. Je útulný, nechybí nové wellness a budete se v něm cítit chvíli jako ti, okolo kterých se točí svět.

Kam si zajít: Projděte se – nebo v zimě raději dojeďte na běžkách k Boudě U Bílého Labe. Na konci malebné cesty podél divoké řeky vás čeká výborné jídlo. Z Bedřišky to máte kousek do restaurace Orange le Moon, která má stejného provozovatele a kde výborně vaří.