Je jedním z takzvané devítky – technologických podnikatelů vzešlých ze skupiny Covid19cz, kteří se po vypuknutí pandemie vydali pomoci státu a přišli v neuvěřitelném čase s řadou projektů od informační linky přes plicní ventilátory až k chytré karanténě.

Jakub Nešetřil, který před třemi lety prodal svou společnost Apiary americkému gigantu Oracle a dnes se věnuje své organizaci Česko.Digital, dostal v rámci skupiny na starosti mobilní aplikace, a je tak společně se 40 lidmi podepsaný třeba pod aplikací eRouška.

Tohle jsou Nešetřilovy postřehy z turbulentních týdnů.

O šmírování
Oblast mobilních aplikací a mobilního trasování byla ohromně kontroverzní. Ozývalo se, že je to ztráta soukromí, narušování demokratických principů a ochrany osobních údajů. No a pak jsem si řekl, že právě proto, že nesnáším narušování soukromí a osobních údajů a nesnáším státní šmírování, tak bych to možná měl být já. Že se společně s ostatními pokusím dotáhnout řešení, které je naprosto transparentní a otevřené vůči uživatelům a založené na dobrovolnosti.

Nakonec jsem na to, co se z eRoušky stalo, docela pyšný. Do té doby se totiž tímto způsobem trasovalo jen na východ od nás, a to způsobem, který není s evropským smýšlením kompatibilní.

V rámci chytré karantény si od eRoušky, jakmile přijde druhá vlna koronaviru, slibuji vůbec nejvíc. Že nebudeme muset znovu zavírat obchody a zavírat lidi doma. Poprvé to bolelo, ale podruhé by to byl obří průšvih.

O uvědomělých lidech z technologického světa
Jak se IT stává zásadnějším, čím dál víc technologických lídrů si začíná uvědomovat, že to, čemu se tradičně říká občanská společnost, se dá přenést i do technologií a že technologie společnost kolem sebe dost ovlivňují. To, co se stalo s Covid19cz, dávám na podobnou linii jako například Vondráčkův hackathon okolo dálničních známek. Lidé si uvědomují, že když technologiím rozumějí, měli by zespod vytvářet na stát tlak.

Vydání Forbesu Restart

O interakci se státem
Myslím, že pro spoustu lidí ze skupiny Covid19cz to bylo poprvé, kdy se státem spolupracovali. Zároveň jak to všechno vzniklo pod tlakem a překotně, některé věci se vytvářely hodně živelně. Za jiných okolností by bylo optimálnější si se státem více povídat, ptát se, jak bychom mohli pomoci, a tak dále. Tahle skupina podnikatelů naopak přišla a řekla: „My vidíme vaše problémy, tady je řešení, my ho za vás uděláme a potom vám ho prostě dáme.“ Není to ideální, ale vzhledem ke kontextu je to pochopitelné. My v Česko.Digital neděláme věci, které od nás nikdo nechce.

O problémech vlastnictví
Lehce se o bojím o to, aby se vytvořené projekty podařilo předat státu… Aby se tam našel vlastník. Jakkoli je třeba chytrá karanténa mnohem širší než Covid19cz, její technická část se musí vzít a jak leží a běží předat státu, který musí říct, že to je nyní jeho infrastruktura pro krizové situace. Tam si myslím, že je otevřené, a bojím se, aby to neumřelo přesně kvůli tomu.

Celý fascinující příběh skupiny Covid19cz a jejích hlavních členů, kteří veleambiciózní projekty řídili z krkonošského podhůří, si můžete přečíst v aktuálním vydání Forbesu, které je právě v prodeji a můžete si ho objednat i tady.