Chytré hodinky se čím dál více ukazují jako užitečná zařízení pro monitorování zdraví svých uživatelů. Nejnovější modely již nabízejí pokročilé funkce jako například měření množství kyslíku v krvi, což je významný ukazatel infekce covidu-19.

Nová studie newyorského zdravotnického střediska Mount Sinai ukazuje, že právě chytré hodinky, jako jsou ty od Applu, Fitbitu nebo třeba Garminu, mohou detekovat covid-19 ještě předtím, než jejich uživatel vůbec pojme podezření, že by mohl být nakažený.

Hodinky vesměs zvládají také nepřetržité měření srdeční frekvence, díky čemuž mohou zachytit i velmi jemné změny v srdečním tepu svého nositele. Tyto změny mohou signalizovat infekci až sedm dní před projevem prvních příznaků.

Studie vloni pět měsíců sledovala téměř 300 zdravotníků pracujících v Mount Sinai a vybavených Apple Watch. Nutno dodat, že firma Apple se na studii nijak nepodílela.

„Naším cílem je používat nástroje identifikující nakažené co nejdříve, ideálně ještě předtím, než pocítí první příznaky. Víme, že ukazatele srdeční frekvence se mění podle toho, jak se v těle šíří zánět, a covid-19 je neuvěřitelně zánětlivá věc,“ konstatuje Rob Hirten, odborný asistent na newyorské Icahn School of Medicine.

Vydání Forbesu Zázrak

Studie ukázala, že variabilita srdečního rytmu, tedy kolísání času mezi jednotlivými údery srdce, je u lidí s nemocí covid-19 odlišná. Všechny tyto ukazatele jsou zvláště užitečné, protože více než polovina případů covidu-19 je šířena bezpříznakovými přenašeči.

Pokud by člověk zjistil, že má covid-19, i bez jakýchkoliv příznaků, mohl by se izolovat a zamezit tak dalšímu nevědomému šíření této nemoci. V tom jsou právě chytré hodinky trumfem: jejich majitelé je mají po většinu dne stále na zápěstí, a hodinky tak mohou neustále sbírat údaje, aniž by člověk musel vyvinout nějaké úsilí.

V současné době probíhají další studie na toto téma, zapojila se například Stanfordova univerzita. Ze strany výrobců pak bude nutné zapracovat spolehlivé oznámení do jejich produktu.

Myšlenka, že vám nákazu koronavirem oznámí vaše hodinky, nemusí být pro každého příjemná, ale vaši přátelé a příbuzní to určitě ocení.