Vzhled smartphonů se za posledních několik let nijak výrazně neměnil. Jasným důkazem je Apple a jeho iPhone, který v posledních třech edicích (6, 6s a 7) nabízí téměř stejný design. Výrobci se zaměřovali spíše na technologie, výkon a optimalizaci výdrže, nicméně to by se mělo příští rok změnit.

S prvními pokusy o okořenění designu přišel v roce 2014 Samsung, který odhalil futuristický model Galaxy Note edge s mírně zaobleným displejem na pravém okraji, což v mobilním světě vzbudilo poprask. I když byl telefon zpočátku dostupný pouze na domácím jihokorejském trhu a v USA, během prvních tří měsíců se ho prodalo téměř 700 tisíc kusů.

01_noteedge

V prvním čtvrtletí roku 2015 jsme se tohoto telefonu dočkali i v České republice, nicméně ve stejné době u nás Samsung uvedl další novinku s atypicky tvarovaným displejem – model Galaxy S6 edge, který už měl zobrazovací panel zaoblený na obou okrajích a kterému se dostalo mnohem větší pozornosti.

Mimochodem – jen v roce 2015 prodal Samsung okolo 60 milionů kusů Galaxy S6 (edge) a jeho letošní vlajkový model Galaxy S7 (edge) se prodává ještě lépe, o čemž svědčí téměř 30 milionů prodaných kusů během prvních čtyř měsíců od uvedení na trh.

02_galaxys7edge_2

Název edge v modelové řadě Samsungu se stal synonymem pro zaoblený displej a tenhle pokus jihokorejskému výrobci jednoduše vyšel. Letošní Galaxy S7 edge se totiž prodává lépe než jeho klasická „flatová“ varianta, čehož si všimli i ostatní výrobci; Huawei například před třemi týdny představil model Mate 9 Porsche design, který láká na stejně tvarovaný zobrazovač, a svého zástupce chystá i čínské Meizu (7 Pro).

03_huaweimate9

Zapomeňte na nudný design, čekají nás velké změny

Příští rok by co do designu telefonů rozhodně neměl být nudný. Prim by měly hrát tzv. „bezrámečkové“ smartphony, které okolo zobrazovacího panelu mají velmi tenký rámeček, a vy tak máte pocit, jako byste v ruce drželi jen displej. První vlaštovku už do světa v roce 2014 vyslal Sharp, nicméně jeho model Aquos se prodával pouze v Asii a nedočkal se celosvětového rozšíření.

Mnohem více bylo v uplynulých týdnech slyšet o čínském Xiaomi, které na konci října představilo unikátní smartphone Mi Mix s obrovským 6,4″ displejem, jehož plocha vyplňuje více než 91 procent přední strany.

Výrobní proces je kvůli keramickému tělu tak náročný, že čínský gigant zvládne měsíčně vyrobit pouze deset tisíc kusů, poptávka je přitom několikanásobně vyšší, a výrobce tak nestíhá uspokojovat ani domácí trh.

05_xiaomimimix

Vtipné je, že Xiaomi Mi Mix má jen nepatrně větší rozměry než iPhone 7 Plus s 5,5″ panelem. Výhoda bezrámečkových smartphonů je tedy jasná – při zachování stejných rozměrů, jako mají dnešní smartphony, lze získat mnohem více prostoru pro displej samotný.

Nevýhodou je pak podstatně vyšší náchylnost k poškození; pád z malé výšky může být v takovém případě pro displej kritický.

04_xiaomimimix_2

6,4palcové Xiaomi Mi Mix rozhodně není pro každého. Sám jsem měl možnost tento smartphone nějaký čas používat a velikost společně s vyšší hmotností už byly za hranicí snesitelnosti, nicméně už příští měsíc by Xiaomi mělo představit menší variantu s 5,5″ displejem, která bude pro uživatele podstatně přijatelnější. Ostatně stejně velký displej nabízí i Galaxy S7 edge, Xiaomi však půjde s celkovými rozměry zařízení na mnohem nižší hodnoty.

06_srovnanivelikosti

6,4″ Xiaomi Mi Mix je jen nepatrně větší než Phone 7 Plus s 5,5″ displejem.

Efektivnější nabíjení

V oblasti výkonu není příliš kam spěchat. Dnešní nejvybavenější smartphony mají výkonu na rozdávání, a výrobci by se tak měli soustředit spíše na snížení energetické náročnosti a zefektivnění nabíjecího procesu.

Na nejrůznějších technologických konferencích byly za poslední dva roky mnohokrát prezentovány akumulátory, které se na plnou kapacitu dokážou dobít za méně než pět minut, přesto jsme se jejich komerčního nasazení nikdy nedočkali. Důvod je jasný – bezpečnost uživatele.

Extrémně rychlé nabíjení s sebou zatím přináší různá rizika od přehřívání po možnou explozi, a tudíž jsou výrobci velice opatrní, zvláště po nedávných problémech s explodujícími bateriemi u Galaxy Note7, který musel být nakonec stažen z trhu a jeho produkce byla zcela zastavena.

Duální fotoaparát a pokročilá kouzla s fotografiemi

Dva hlavní fotoaparáty nejsou žádnou novinkou, v uplynulých letech s nimi experimentovala řada výrobců v čele s HTC a LG, nicméně masový úspěch se nedostavil. Letos však na dva objektivy vsadilo Huawei s modelem P9 a pozadu nezůstal ani Apple.

Zatímco v případě Huawei P9 se první čočka stará o věrné zachycování barev (RGB), druhá je monochromatická a snímanou scénu se snaží zachytit v maximální možné kvalitě. Software pak data z obou snímačů sloučí a výsledkem je kvalitnější fotografie.

08_iphone7plus

Ani Apple neodolal a u letošního iPhone 7 Plus vůbec poprvé vsadil na dva fotoaparáty.

Apple duální fotoaparát využil u iPhonu 7 Plus, avšak zcela odlišným způsobem než jeho čínský konkurent. Druhý snímač se u letošního iPhonu používá pro dvojnásobný optický zoom a také pro hrátky s hloubkou ostrosti. A jak se zdá, příští rok by telefony se dvěma „čočkami“ na zadní straně neměly být ničím netradičním. S duálním fotoaparátem by údajně měl přijít i Galaxy S8.

Velká očekávání od Applu i Samsungu

Právě na jaře příštího roku bychom se měli dočkat představení Samsungu Galaxy S8, v září by svůj triumf v podobě iPhonu 8 měl ukázat také Apple a v obou případech jsou očekávání velmi vysoká. Oba giganti mezi sebou znovu budou chtít soutěžit o to, kdo si ukousne větší tržní podíl.

07_iphonekoncept

Fanouškovský koncept futuristického iPhonu s bezrámečkovým displejem. Dočkáme se někdy něčeho podobného ve skutečnosti?

Kromě tenkých rámečků je opět ve hře zaoblený displej. Ty nejdivočejší spekulace dokonce naznačují, že bychom se mohli dočkat odstranění klasického domovského tlačítka pod displejem v takové podobě, v jaké je známe doposud. Nahradit by je měl senzor integrovaný přímo v displeji, jehož součástí má být také technologie pro autentifikaci skrze otisk prstu.

Za sebe si ale myslím, že na integraci této technologie je ještě příliš brzy, stejně jako na smartphony s flexibilním (ohebným) displejem, které jsou v poslední době také často skloňovány. I tak je ale jisté, že rok 2017 v oblasti smartphonů rozhodně nebude nudný a uživatelé se dočkají řady příjemných překvapení.