Jestli jste typ člověka, který se na průlomové zlepšováky ze světa techniky dívá spíš skepticky, chytrý telefon používá víceméně z donucení, na LinkedIn není, čtečky knih mu rozhodně nepřipadají sexy a drony nebo segwaye by nejraději zakázal, asi vás v souvislosti s tímhle titulkem napadne, co ještě přijde… Aplikace, co za vás bude mrkat? Nebo robot, který místo vás půjde spát?

Spousta lidí je ale myšlenkou inteligentního kufru nadšena a to dokonce tak, že mu za uplynulý rok věnovala v crowdfundingových kampaních přes dva miliony dolarů (přibližně 48 milionů korun). To už je hodně slušná výchozí pozice a za takové peníze by měl kufr umět asi i mluvit. Ale co je na něm doopravdy speciálního? Vývojáři ze Silicon Valley tvrdí, že vycházeli z hlasování lidí o tom, co jim na cestování nejvíc vadí. Všechny tyto nepříjemnosti by měl podle Daily Mail vyřešit Bluesmart, jak se inteligentní kufr jmenuje, jednou provždy.

V první řadě má Bluesmart zabudovaný výkonný elektronický okruh, který mu umožňuje spojit se s vašim prostřednictvím speciální aplikace s vaším telefonem. Díky ní můžete svůj kufr na dálku mobilem zamknout a být zároveň jediný, kdo ho opět odemkne. Bluesmart totiž obsahuje senzor, který pozná, jestli se k němu snaží připojit někdo jiný, než vy, a v takovém případě se automaticky uzamkne.

Své zavazadlo prostě máte neustále pod kontrolou a to je obrovská výhoda. Při většině cest (zejména letadlem) nám totiž stále ještě nezbývá nic jiného, než nechat svůj kufr naložit a pak už si jen držet palce a modlit se, aby skončil na stejném cílovém místě, jako my, pokud možno se stejným obsahem. Bluesmart ale obsahuje i GPS lokátor, díky kterému můžete prostřednictvím telefonu neustále sledovat, kde právě je a jestli v pořádku dorazil do letadla.

No a když už je řeč o letištní přepravě, Bluesmart má ještě jednu velmi příjemnou funkci. Podle hmotnosti vašeho nákladu totiž umí sám okamžitě určit, jestli není „nad limit“, díky čemuž pochopitelně odpadají věčné starosti s tím, jestli vaše váha váží stejně, jako ta na letišti a jestli nebudete muset hodinu před odletem přemýšlet, kam dáte náhradní boty a příruční žehličku.

kufr

Na první pohled se zdá, že Bluesmart opravdu umí vyřešit všechny útrapy, které vás při cestování mohou potkat, ale tak jednoduché to samozřejmě není. Možná už vás napadlo, že celý kufr asi nefunguje „jen tak na vzduch“ a neustálé propojení se smartphonem pochopitelně rychle vyčerpává i baterii mobilu. Na tu sice vývojáři mysleli, protože vybavili zavazadlo externí nabíječkou, pomocí které lze telefon až šestkrát dobít, což je rozhodně velmi užitečné, například po cestě z letiště na hotel. Můžete tak fungovat prakticky nonstop. Úplně přesně už se ale nezmiňují, jak se dobíjí samotný kufr a kolik skutečné hmotnosti zabírá jeho vlastní dobíjecí zařízení.

Je ale pravděpodobné, že takto ambiciózní projekt si pohlídá i tenhle problém. A protože jde do oficiálního prodeje až v prosinci, bude čas ještě všechno vychytat. Tím spíš, že s nápadem na inteligentní kufr přišly samotné aerolinie, respektive TSA (Transportation Security Administration – česky Úřad pro bezpečnost v dopravě), aby ukázaly , že umí čelit stížnostem zákazníků na problémy s přepravou zavazadel. Bluesmart už na svých stránkách propagují American Airlines, Delta Air Lines nebo třeba Air France. Podle serveru tnooz.com bude jeho cena asi 400 dolarů (cca 9600 Kč) a zatím je o něj velký zájem.