Kdo v posledních měsících nekoupil byt nebo dům, jako by nebyl. V nejisté době dostaly nemovitosti nálepku jediné jistoty navzdory rekordně vysokým cenám. Co se na realitním trhu děje a je rozumné se toho účastnit?

Sedm let nazpátek koupil Patrik Duda svůj první investiční byt. Ačkoli pochází z Pardubic a roky bydlí v Praze, zacílil na ústecký region. Za byt 1 + 1 na chomutovském sídlišti zaplatil 150 tisíc korun, obratem ho zrenovoval a našel nájemce, který měsíčně hradil činži pět a půl tisíce. Po odečtení fondu oprav a dalších nákladů mu tak zbyly zhruba tři tisíce čistého. Jednoduchou matematikou si spočítal, že kupní cena se mu navrátí za čtyři roky. A to nijak nebral v potaz, že hodnota bytu jakkoli vzroste.

Investice do bytů následně tehdejšího finančního poradce chytly. Během následujících dvou let jich koupil celkem čtyřiatřicet. Kvůli potřebě kapitálu pro svou současnou společnost Naughty Harbor nicméně třetinu prodal, a i když ho reality baví, další patrně už do svého portfolia nepřidá, alespoň ne v následujících měsících. Ceny, na které nemovitosti v posledním roce po celé republice vyskočily, mu přijdou příliš vysoké.

Forbes Digital Premium